Samsung afviser: Vi bruger ikke børnearbejde

Samsung afviser anklager om børnearbejde hos sine leverandører i Kina.

Artikel top billede

Den kinesiske organisation China Labor Watch (CLW) har anklaget Samsung for at bruge børnearbejde. Flere af fabrikkerne i Kina har angiveligt indgået aftaler med skoler, som sender deres elever ud for at arbejde i produktionen. På nogle fabrikker arbejder børn under 16 år, hævdes det i en ny rapport, som også kritiserer farlige arbejdsforhold og ubetalt overarbejde.

Nu har Samsung taget til genmæle og afvist anklagerne om børnearbejde. I en pressemeddelelse understreger Samsung, at man har undersøgt forholdene hos leverandøren HEG Electronics, som har været under anklage for at bruge børn i produktionen.

Samsungs egne efterforskere har fundet børn mellem 16 og 18 år på fabrikken, men her er der tale om studerende eller praktikanter, og det er lovligt at beskæftige dem.

Samtidig erkender den koreanske elektronik-gigant, at der er fundet enkelte problemer med overarbejde og dårlige arbejdsforhold på fabrikken, og man har nu krævet, at HEG skal forbedre forholdene.

CWL har kritiseret, at arbejderne hos HEG knokler op til 13 timer af gangen og tvinges til at stå op hele dagen som straf, hvis de har overtrådt firmaets regler.

Nu vil Samsung sende 100 medarbejdere til Kina, som inden udgangen af denne måned skal kontrollere alle 105 fabrikker, der udelukkende fremstiller komponenter til Samsung. Inden årets slutning vil man gennemføre uanmeldte kontrolbesøg hos yderligere 144 leverandører, der både fremstiller til Samsung og andre producenter.

Samsung skriver i sin pressemeddelelse, at man har en nul-tolerance-politik og vil opsige kontrakten med alle leverandører, som bruger børn i produktionen.

Annonce

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Fødevarestyrelsen

DevOps-medarbejder til .NET løsninger

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,