Samsung afviser: Vi bruger ikke børnearbejde

Samsung afviser anklager om børnearbejde hos sine leverandører i Kina.

Artikel top billede

Den kinesiske organisation China Labor Watch (CLW) har anklaget Samsung for at bruge børnearbejde. Flere af fabrikkerne i Kina har angiveligt indgået aftaler med skoler, som sender deres elever ud for at arbejde i produktionen. På nogle fabrikker arbejder børn under 16 år, hævdes det i en ny rapport, som også kritiserer farlige arbejdsforhold og ubetalt overarbejde.

Nu har Samsung taget til genmæle og afvist anklagerne om børnearbejde. I en pressemeddelelse understreger Samsung, at man har undersøgt forholdene hos leverandøren HEG Electronics, som har været under anklage for at bruge børn i produktionen.

Samsungs egne efterforskere har fundet børn mellem 16 og 18 år på fabrikken, men her er der tale om studerende eller praktikanter, og det er lovligt at beskæftige dem.

Samtidig erkender den koreanske elektronik-gigant, at der er fundet enkelte problemer med overarbejde og dårlige arbejdsforhold på fabrikken, og man har nu krævet, at HEG skal forbedre forholdene.

CWL har kritiseret, at arbejderne hos HEG knokler op til 13 timer af gangen og tvinges til at stå op hele dagen som straf, hvis de har overtrådt firmaets regler.

Nu vil Samsung sende 100 medarbejdere til Kina, som inden udgangen af denne måned skal kontrollere alle 105 fabrikker, der udelukkende fremstiller komponenter til Samsung. Inden årets slutning vil man gennemføre uanmeldte kontrolbesøg hos yderligere 144 leverandører, der både fremstiller til Samsung og andre producenter.

Samsung skriver i sin pressemeddelelse, at man har en nul-tolerance-politik og vil opsige kontrakten med alle leverandører, som bruger børn i produktionen.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S