Samsung afviser: Vi bruger ikke børnearbejde

Samsung afviser anklager om børnearbejde hos sine leverandører i Kina.

Artikel top billede

Den kinesiske organisation China Labor Watch (CLW) har anklaget Samsung for at bruge børnearbejde. Flere af fabrikkerne i Kina har angiveligt indgået aftaler med skoler, som sender deres elever ud for at arbejde i produktionen. På nogle fabrikker arbejder børn under 16 år, hævdes det i en ny rapport, som også kritiserer farlige arbejdsforhold og ubetalt overarbejde.

Nu har Samsung taget til genmæle og afvist anklagerne om børnearbejde. I en pressemeddelelse understreger Samsung, at man har undersøgt forholdene hos leverandøren HEG Electronics, som har været under anklage for at bruge børn i produktionen.

Samsungs egne efterforskere har fundet børn mellem 16 og 18 år på fabrikken, men her er der tale om studerende eller praktikanter, og det er lovligt at beskæftige dem.

Samtidig erkender den koreanske elektronik-gigant, at der er fundet enkelte problemer med overarbejde og dårlige arbejdsforhold på fabrikken, og man har nu krævet, at HEG skal forbedre forholdene.

CWL har kritiseret, at arbejderne hos HEG knokler op til 13 timer af gangen og tvinges til at stå op hele dagen som straf, hvis de har overtrådt firmaets regler.

Nu vil Samsung sende 100 medarbejdere til Kina, som inden udgangen af denne måned skal kontrollere alle 105 fabrikker, der udelukkende fremstiller komponenter til Samsung. Inden årets slutning vil man gennemføre uanmeldte kontrolbesøg hos yderligere 144 leverandører, der både fremstiller til Samsung og andre producenter.

Samsung skriver i sin pressemeddelelse, at man har en nul-tolerance-politik og vil opsige kontrakten med alle leverandører, som bruger børn i produktionen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S