Samsung afviser: Vi bruger ikke børnearbejde

Samsung afviser anklager om børnearbejde hos sine leverandører i Kina.

Artikel top billede

Den kinesiske organisation China Labor Watch (CLW) har anklaget Samsung for at bruge børnearbejde. Flere af fabrikkerne i Kina har angiveligt indgået aftaler med skoler, som sender deres elever ud for at arbejde i produktionen. På nogle fabrikker arbejder børn under 16 år, hævdes det i en ny rapport, som også kritiserer farlige arbejdsforhold og ubetalt overarbejde.

Nu har Samsung taget til genmæle og afvist anklagerne om børnearbejde. I en pressemeddelelse understreger Samsung, at man har undersøgt forholdene hos leverandøren HEG Electronics, som har været under anklage for at bruge børn i produktionen.

Samsungs egne efterforskere har fundet børn mellem 16 og 18 år på fabrikken, men her er der tale om studerende eller praktikanter, og det er lovligt at beskæftige dem.

Samtidig erkender den koreanske elektronik-gigant, at der er fundet enkelte problemer med overarbejde og dårlige arbejdsforhold på fabrikken, og man har nu krævet, at HEG skal forbedre forholdene.

CWL har kritiseret, at arbejderne hos HEG knokler op til 13 timer af gangen og tvinges til at stå op hele dagen som straf, hvis de har overtrådt firmaets regler.

Nu vil Samsung sende 100 medarbejdere til Kina, som inden udgangen af denne måned skal kontrollere alle 105 fabrikker, der udelukkende fremstiller komponenter til Samsung. Inden årets slutning vil man gennemføre uanmeldte kontrolbesøg hos yderligere 144 leverandører, der både fremstiller til Samsung og andre producenter.

Samsung skriver i sin pressemeddelelse, at man har en nul-tolerance-politik og vil opsige kontrakten med alle leverandører, som bruger børn i produktionen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job