Samsung afviser: Vi bruger ikke børnearbejde

Samsung afviser anklager om børnearbejde hos sine leverandører i Kina.

Artikel top billede

Den kinesiske organisation China Labor Watch (CLW) har anklaget Samsung for at bruge børnearbejde. Flere af fabrikkerne i Kina har angiveligt indgået aftaler med skoler, som sender deres elever ud for at arbejde i produktionen. På nogle fabrikker arbejder børn under 16 år, hævdes det i en ny rapport, som også kritiserer farlige arbejdsforhold og ubetalt overarbejde.

Nu har Samsung taget til genmæle og afvist anklagerne om børnearbejde. I en pressemeddelelse understreger Samsung, at man har undersøgt forholdene hos leverandøren HEG Electronics, som har været under anklage for at bruge børn i produktionen.

Samsungs egne efterforskere har fundet børn mellem 16 og 18 år på fabrikken, men her er der tale om studerende eller praktikanter, og det er lovligt at beskæftige dem.

Samtidig erkender den koreanske elektronik-gigant, at der er fundet enkelte problemer med overarbejde og dårlige arbejdsforhold på fabrikken, og man har nu krævet, at HEG skal forbedre forholdene.

CWL har kritiseret, at arbejderne hos HEG knokler op til 13 timer af gangen og tvinges til at stå op hele dagen som straf, hvis de har overtrådt firmaets regler.

Nu vil Samsung sende 100 medarbejdere til Kina, som inden udgangen af denne måned skal kontrollere alle 105 fabrikker, der udelukkende fremstiller komponenter til Samsung. Inden årets slutning vil man gennemføre uanmeldte kontrolbesøg hos yderligere 144 leverandører, der både fremstiller til Samsung og andre producenter.

Samsung skriver i sin pressemeddelelse, at man har en nul-tolerance-politik og vil opsige kontrakten med alle leverandører, som bruger børn i produktionen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S