Sverige ramt af internet-angreb

Det kan være tilhængere af Julian Assange, der står bag angrebene mod Sverige.

Artikel top billede

De svenske myndigheder har været ramt af en serie af denial-of-service angreb mandag, og det ser ud til, at der er en forbindelse til sagen mod Wikileaks-stifteren Julian Assange. Det melder Associated Press.

Både den svenske regering, landets militær og nogle universiteter blev oversvømmet med datatrafik mandag, og webstederne var blokeret i flere timer.

Niklas Englund, der er chef for digitale medier hos Försvarsmakten, siger til Associated Press at det er uklart, hvem der står bag angrebene, men han tilføjer, at en ukendt gruppe har taget ansvaret på Twitter. Den opfordrer Sverige til at stoppe sin forfølgelse af Julian Assange.

Han sidder stadig på Ecuadors ambassade i London, hvor han har opholdt sig siden den 19. juli. Han har fået politisk asyl i Ecuador, men de britiske myndigheder vil ikke tillade hans udrejse.

Den britiske Højesteret afviste i juni Assanges forsøg på at få sagen om udlevering til Sverige genåbnet. De syv dommere stemte alle for at afvise anmodningen fra Assanges forsvarer som "ubegrundet".

Dermed var det sat punktum for Assanges lange kamp mod det britiske retssystem. I maj afgjorde Højesteret i en kendelse, at han kan udleveres til Sverige, hvor han er efterlyst i en sag om seksuelle overgreb.  

Samtidig fik hans advokat mulighed for at begære sagen genåbnet. Det er denne begæring, som blev afvist i juni, og dermed var Wikileaks-stifterens sidste mulighed for at undgå udlevering opbrugt.

Det var ventet, at han i løbet af ganske få dage ville blive sat på et fly til Sverige, hvor anklageren ønsker at afhøre ham om beskyldningerne.

Assange er ikke sigtet i sagen, men efterlyst af det svenske politi, og her vil han sandsynligvis blive varetægts-fængslet efter ankomsten.

Først efter afhøringen vil den svenske anklager tage stilling til, om der skal rejses sigtelse mod Assange.

Men Assange valgte altså at søge tilflugt på Ecuadors ambassade for at slippe for udlevering til Sverige.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job