Sverige ramt af internet-angreb

Det kan være tilhængere af Julian Assange, der står bag angrebene mod Sverige.

Artikel top billede

De svenske myndigheder har været ramt af en serie af denial-of-service angreb mandag, og det ser ud til, at der er en forbindelse til sagen mod Wikileaks-stifteren Julian Assange. Det melder Associated Press.

Både den svenske regering, landets militær og nogle universiteter blev oversvømmet med datatrafik mandag, og webstederne var blokeret i flere timer.

Niklas Englund, der er chef for digitale medier hos Försvarsmakten, siger til Associated Press at det er uklart, hvem der står bag angrebene, men han tilføjer, at en ukendt gruppe har taget ansvaret på Twitter. Den opfordrer Sverige til at stoppe sin forfølgelse af Julian Assange.

Han sidder stadig på Ecuadors ambassade i London, hvor han har opholdt sig siden den 19. juli. Han har fået politisk asyl i Ecuador, men de britiske myndigheder vil ikke tillade hans udrejse.

Den britiske Højesteret afviste i juni Assanges forsøg på at få sagen om udlevering til Sverige genåbnet. De syv dommere stemte alle for at afvise anmodningen fra Assanges forsvarer som "ubegrundet".

Dermed var det sat punktum for Assanges lange kamp mod det britiske retssystem. I maj afgjorde Højesteret i en kendelse, at han kan udleveres til Sverige, hvor han er efterlyst i en sag om seksuelle overgreb.  

Samtidig fik hans advokat mulighed for at begære sagen genåbnet. Det er denne begæring, som blev afvist i juni, og dermed var Wikileaks-stifterens sidste mulighed for at undgå udlevering opbrugt.

Det var ventet, at han i løbet af ganske få dage ville blive sat på et fly til Sverige, hvor anklageren ønsker at afhøre ham om beskyldningerne.

Assange er ikke sigtet i sagen, men efterlyst af det svenske politi, og her vil han sandsynligvis blive varetægts-fængslet efter ankomsten.

Først efter afhøringen vil den svenske anklager tage stilling til, om der skal rejses sigtelse mod Assange.

Men Assange valgte altså at søge tilflugt på Ecuadors ambassade for at slippe for udlevering til Sverige.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse