Sverige ramt af internet-angreb

Det kan være tilhængere af Julian Assange, der står bag angrebene mod Sverige.

Artikel top billede

De svenske myndigheder har været ramt af en serie af denial-of-service angreb mandag, og det ser ud til, at der er en forbindelse til sagen mod Wikileaks-stifteren Julian Assange. Det melder Associated Press.

Både den svenske regering, landets militær og nogle universiteter blev oversvømmet med datatrafik mandag, og webstederne var blokeret i flere timer.

Niklas Englund, der er chef for digitale medier hos Försvarsmakten, siger til Associated Press at det er uklart, hvem der står bag angrebene, men han tilføjer, at en ukendt gruppe har taget ansvaret på Twitter. Den opfordrer Sverige til at stoppe sin forfølgelse af Julian Assange.

Han sidder stadig på Ecuadors ambassade i London, hvor han har opholdt sig siden den 19. juli. Han har fået politisk asyl i Ecuador, men de britiske myndigheder vil ikke tillade hans udrejse.

Den britiske Højesteret afviste i juni Assanges forsøg på at få sagen om udlevering til Sverige genåbnet. De syv dommere stemte alle for at afvise anmodningen fra Assanges forsvarer som "ubegrundet".

Dermed var det sat punktum for Assanges lange kamp mod det britiske retssystem. I maj afgjorde Højesteret i en kendelse, at han kan udleveres til Sverige, hvor han er efterlyst i en sag om seksuelle overgreb.  

Samtidig fik hans advokat mulighed for at begære sagen genåbnet. Det er denne begæring, som blev afvist i juni, og dermed var Wikileaks-stifterens sidste mulighed for at undgå udlevering opbrugt.

Det var ventet, at han i løbet af ganske få dage ville blive sat på et fly til Sverige, hvor anklageren ønsker at afhøre ham om beskyldningerne.

Assange er ikke sigtet i sagen, men efterlyst af det svenske politi, og her vil han sandsynligvis blive varetægts-fængslet efter ankomsten.

Først efter afhøringen vil den svenske anklager tage stilling til, om der skal rejses sigtelse mod Assange.

Men Assange valgte altså at søge tilflugt på Ecuadors ambassade for at slippe for udlevering til Sverige.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job