Nu er det snart slut med IPv4-adresser

Der er snart ikke flere ledige IPv4-adresseblokke i Europa. Her kan du følge nedtællingen.

Artikel top billede

Behovet for at skifte til IPv6 er ved at være akut. Hos den europæiske organisation Réseaux IP Européens (RIPE) har man nu kun omkring 20 millioner ledige IPv4-adresser tilbage - tallet kan følges dagligt på denne side. RIPE har nu indledt en ny fase i tildelingen af IPv4-adresser, hvor man vil vurdere alle ansøgninger om IP-adresseblokke meget nøje og behandle dem efter først-til-mølle princippet.

Den sidste store /8-adresseblok (der omfatter 16,7 mio. adresser) er snart nået, og det betyder også, at RIPE herefter kun vil tildele pakker med 1.024 IP-adresser hver - uanset, hvor mange adresser ansøgeren faktisk har bedt om.

Når denne adresseblok er væk, er der altså ikke flere ledige IPv4-adresser. Så kan man kun få flere adresser, hvis de er blevet leveret tilbage til RIPE fra en anden udbyder.

Det kan også tænkes, at der vil opstå et meget profitabelt marked med køb og salg af IPv4-adresser.

Men løsningen ligger allerede klar. Den nyere protokol IPv6 har et stort set ubegrænset antal adresser.

Giganterne er klar

Den 6. juni i år var udråbt til World IPv6 Launch Day, hvor de store udbydere og indholds-leverandører på nettet skulle skifte permanent til IPv6.

I juni sidste år blev der afholdt en World IPv6 Day, hvor mange internet-udbydere og store netgiganter som Google, Facebook og Yahoo lavede en prøvekørsel med IPv6. I år var internet-udbydere, leverandører af netværksudstyr og webfirmaer så klar til at aktivere IPv6 i deres systemer og produkter.

I dag er det stadig kun en forsvindende lille del af trafikken på nettet, der bruger IPv6 - selv om man er ved at løbe tør for adresser under IPv4. Den gamle protokol understøtter ellers fire milliarder mulige adresser, og det lyder som meget, men det er slet ikke nok.

I IPv6 er antallet af tilgængelige IP-adresser øget fra 4 milliarder til over 340 billion billion billion. Så man løber ikke tør for adresser igen lige med det samme.

I gamle dage havde man blot én IP-adresse til hver computer. Men i dag er det ikke kun pc'er, der skal have IP-adresser, men også smartphones, spilkonsoller, tavlecomputere, biler, industrimaskiner og milliarder af andre enheder med indbygget elektronik.

Både Google, Facebook, Bing og Yahoo kører nu IPv6 sammen med IPv4. For den almindelige bruger har det ingen praktisk betydning, men testkørslen sidste år skulle garantere, at der ikke opstår tekniske problemer.

Internet Society har sat som mål, at IPv6-trafikken skal være større end IPv4-trafikken i 2015.

Norge ligger i spidsen

En måned inden IPv6 Launch Day havde RIPE udgivet en liste med de 20 lande i verden, hvor den største procentdel af netværkene er i stand til at håndtere IPv6-trafik.

Norge ligger i spidsen som nr. 1. Her er det 49,3 pct. af alle netværk, som er klar til IPv6. Holland kommer på andenpladsen med 43,8 pct., mens Malaysia ligger som nr. 3 med 37,1 pct.

For at finde Danmark skal man langt ned på listen. I Danmark er det 27,7 pct. af alle netværk, der er klar til IPv6, og det rækker kun til en 12. plads.

Hverken Kina eller USA - de lande, hvor antallet af internet-brugere er størst - er med på listen. Så det tyder på, at der stadig er lang vej igen.

I Asien er man allerede løbet tør for IPv4-adresser, og her er man også kommet længst med at opgradere til IPv6, mens de europæiske IPv4-adresser altså først slipper op senere i år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS