Vil du afvikle PowerPoints på din iPad og iPhone? Så tjek denne app

Med Slideshark bliver det let at afvikle alle dine PowerPoint-filer på iPad og iPhone.

Artikel top billede

Det er ikke altid helt smertefrit at bruge din iPad eller iPhone til at lave præsentationer.

Det er især tilfældet, hvis du sidder i et Microsoft-miljø, som det er tilfældet på de fleste arbejdspladser. 
Apples egen præsentations-app Keynote er ganske vist yderst velfungerende. Men den koster 59 kroner i App Store, og desværre er det ikke alle dine Powerpoint-præsentationer, der lader sig konvertere lige godt fra Microsoft PowerPoint til Keynote.

Ny app til iPhone

Derfor kan app'en Slideshark være et glimrende alternativ til Apples egen præsentations-app.

Slideshark har siden tidligere på året eksisteret som app til iPad, men er netop også kommet som app til iPhone.

De to apps er groft sagt blot PowerPoint-afspillere. Forstået på den måde, at du ikke laver dine præsentationer i Slideshark-app'en, men blot afspiller de præsentationer, som du har lavet i Powerpoint. 

Upload på Slidesharks hjemmeside

Slideshark udmærker sig ved kun at kunne håndtere Microsofts PowerPoint-format. Og for at få adgang til filerne, der eksempelvis ligger på din arbejdscomputer, skal du blot uploade via Slidesharks hjemmeside.

Herefter kan du hente dem ned direkte i Slideshark-app'en, hvor de bliver konverteret til Slidesharks eget iPhone og iPad-venlige format.

Men du kan naturligvis også åbne filerne direkte på din enhed. Modtager du en mail med en vedhæftet PowerPoint-fil, trykker du blot på filen i et par sekunder, hvorefter du skal vælge "Åbn i Slideshark".   

100 mb gratis lagerplads

Slidehark-appen er gratis, og som udgangspunkt får du adgang til 100 mb gratis lagerplads. Ønsker du mere plads end dette, må du dog betale for det. Eksempelvis koster 500 mb cirka 300 for et år (49 dollar).

Slideshark understøtter også Apples airplay-format, hvilket gør det muligt trådløst at afspille PowerPoints fra din iPad eller iPhone til et tv eller en projektor, hvor der er tilkoblet et Apple-tv.

Alternativt kan du købe Apples av-adapter til 299 kroner, der gør det muligt at koble din iPhone eller iPad til en projektor eller et tv via et hdmi-kabel.

Læs også:

Hallo - vi gider ikke se dine dødssyge PowerPoints 

Teleprompter-app til iPad: Hold taler som Obama

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura