Xbox-spil kan ikke køre under Windows 8

Microsoft er klar med en ny spilplatform til Windows 8, men glem alt om at køre Xbox 360-spil.

Artikel top billede

Microsoft har skabt stor forvirring med sin melding om, at Xbox-spil kommer til Windows 8. Det har fået mange til at tro, at man faktisk kan køre Xbox 360-spil under den næste version af Microsofts operativsystem. Men det ser ud til, at sandheden er mere kompliceret.

I et nyt blogindlæg gentager Microsoft, at man vil "bringe Xbox-spil i høj kvalitet" til Windows 8, og disse spil skal køre på alle pc'er, bærbare og tablets med operativsystemet. Microsoft kalder dette for "Xbox Games for Windows".

Det betyder dog ikke, at de eksisterende Xbox 360-spil kan afvikles i Windows 8. Der kommer en helt ny online-platform, som også hedder Xbox Live, og her vil man udgive spil specielt til Windows 8.  

Den første liste med 40 spiltitler viser, at der typisk er tale om småspil, som man allerede kender fra mobile platforme. Her er kendte titler som Angry Birds, Cut the Rope, Fruit Ninja, Pac-Man og Zombies.

Det er formentlig en stor skuffelse for alle de spillere, der havde regnet med, at alle Xbox 360-spil kan køre under Windows 8.

Tilbage i juli forlød det ellers, at man blot kunne lægge dvd'en i drevet under Windows 8 og så køre Xbox 360-software direkte. Den historie var altså en and.

I stedet har Microsoft nedprioriteret sin gamle tjeneste Games for Windows Live og forsøger nu at køre Xbox Live i stilling som det sted, hvor Windows-brugere skal hente deres spil.

Men det er altså indtil videre kun små spil - det, man også kalder "casual games" - og Xbox Live ligner dermed ikke en seriøs konkurrent til den store spil-platform Steam.

Windows 8 leveres med en præinstalleret Xbox Games app, hvor man kan finde og hente spillene. En del af dem bygger på en free-to-play-model, hvor det er gratis at hente grundspillet, der så bliver finansieret over reklamer eller salg af add-ons.

Der kommer også en multiplayer-modus i nogle spil, så pc-spillere kan dyste mod Xbox 360-ejere.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos