Xbox-spil kan ikke køre under Windows 8

Microsoft er klar med en ny spilplatform til Windows 8, men glem alt om at køre Xbox 360-spil.

Artikel top billede

Microsoft har skabt stor forvirring med sin melding om, at Xbox-spil kommer til Windows 8. Det har fået mange til at tro, at man faktisk kan køre Xbox 360-spil under den næste version af Microsofts operativsystem. Men det ser ud til, at sandheden er mere kompliceret.

I et nyt blogindlæg gentager Microsoft, at man vil "bringe Xbox-spil i høj kvalitet" til Windows 8, og disse spil skal køre på alle pc'er, bærbare og tablets med operativsystemet. Microsoft kalder dette for "Xbox Games for Windows".

Det betyder dog ikke, at de eksisterende Xbox 360-spil kan afvikles i Windows 8. Der kommer en helt ny online-platform, som også hedder Xbox Live, og her vil man udgive spil specielt til Windows 8.  

Den første liste med 40 spiltitler viser, at der typisk er tale om småspil, som man allerede kender fra mobile platforme. Her er kendte titler som Angry Birds, Cut the Rope, Fruit Ninja, Pac-Man og Zombies.

Det er formentlig en stor skuffelse for alle de spillere, der havde regnet med, at alle Xbox 360-spil kan køre under Windows 8.

Tilbage i juli forlød det ellers, at man blot kunne lægge dvd'en i drevet under Windows 8 og så køre Xbox 360-software direkte. Den historie var altså en and.

I stedet har Microsoft nedprioriteret sin gamle tjeneste Games for Windows Live og forsøger nu at køre Xbox Live i stilling som det sted, hvor Windows-brugere skal hente deres spil.

Men det er altså indtil videre kun små spil - det, man også kalder "casual games" - og Xbox Live ligner dermed ikke en seriøs konkurrent til den store spil-platform Steam.

Windows 8 leveres med en præinstalleret Xbox Games app, hvor man kan finde og hente spillene. En del af dem bygger på en free-to-play-model, hvor det er gratis at hente grundspillet, der så bliver finansieret over reklamer eller salg af add-ons.

Der kommer også en multiplayer-modus i nogle spil, så pc-spillere kan dyste mod Xbox 360-ejere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S