Xbox-spil kan ikke køre under Windows 8

Microsoft er klar med en ny spilplatform til Windows 8, men glem alt om at køre Xbox 360-spil.

Artikel top billede

Microsoft har skabt stor forvirring med sin melding om, at Xbox-spil kommer til Windows 8. Det har fået mange til at tro, at man faktisk kan køre Xbox 360-spil under den næste version af Microsofts operativsystem. Men det ser ud til, at sandheden er mere kompliceret.

I et nyt blogindlæg gentager Microsoft, at man vil "bringe Xbox-spil i høj kvalitet" til Windows 8, og disse spil skal køre på alle pc'er, bærbare og tablets med operativsystemet. Microsoft kalder dette for "Xbox Games for Windows".

Det betyder dog ikke, at de eksisterende Xbox 360-spil kan afvikles i Windows 8. Der kommer en helt ny online-platform, som også hedder Xbox Live, og her vil man udgive spil specielt til Windows 8.  

Den første liste med 40 spiltitler viser, at der typisk er tale om småspil, som man allerede kender fra mobile platforme. Her er kendte titler som Angry Birds, Cut the Rope, Fruit Ninja, Pac-Man og Zombies.

Det er formentlig en stor skuffelse for alle de spillere, der havde regnet med, at alle Xbox 360-spil kan køre under Windows 8.

Tilbage i juli forlød det ellers, at man blot kunne lægge dvd'en i drevet under Windows 8 og så køre Xbox 360-software direkte. Den historie var altså en and.

I stedet har Microsoft nedprioriteret sin gamle tjeneste Games for Windows Live og forsøger nu at køre Xbox Live i stilling som det sted, hvor Windows-brugere skal hente deres spil.

Men det er altså indtil videre kun små spil - det, man også kalder "casual games" - og Xbox Live ligner dermed ikke en seriøs konkurrent til den store spil-platform Steam.

Windows 8 leveres med en præinstalleret Xbox Games app, hvor man kan finde og hente spillene. En del af dem bygger på en free-to-play-model, hvor det er gratis at hente grundspillet, der så bliver finansieret over reklamer eller salg af add-ons.

Der kommer også en multiplayer-modus i nogle spil, så pc-spillere kan dyste mod Xbox 360-ejere.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S