Russisk netgigant kommer med Dropbox-klon

Yandex er allerede større end Google i Rusland, og nu kommer selskabet med sin egen cloud storage-tjeneste.

Artikel top billede

Den russiske internet-gigant Yandex kommer nu med sin egen storage-tjeneste i stil med Dropbox og Google Drive. Den nye applikation, kaldet Yandex.Disk, findes både på engelsk, russisk og tyrkisk, og den kører under Android, iOS, Mac OS X og Windows. Her bliver filerne så synkroniseret på tværs af enheder og platforme.

Tidligere i år varslede Yandex, at man ville angribe giganten Google på det internationale marked.

I Rusland ligger Yandex allerede klart foran Google. Yandex har en markedsandel på omkring 70 pct., mens Google må dele resten af det russiske søgemarked med firmaer som Mail.ru og Rambler.

Men Yandex er kun en dværg på det globale marked, hvor selskabet ligger som nr. 8. Hvis man kun tager de ikke-engelsksprogede lande, ligger Yandex på en andenplads. Her er det kinesiske Baidu, som er nr. 1.

Den russiske internet-branche har store ambitioner - landet har blandt andet sin egen Facebook-klon, VKontakte. Det sociale netværk bliver også brugt til at organisere protester mod præsident Putin.

Nu går Yandex så til angreb på Google på en ny front. Yandex.Disk kommer med 3 GB gratis storage, men det kan øges til 10 GB ved at installere applikationen, uploade filer og invitere sine venner.

Hvis brugeren sender mange invitationer ud, kan man få op til 20 GB gratis plads.

Der er også et API (programmerings-grænseflade) for udviklere, der vil integrere deres egne programmer og tjenester med Yandex.Disk.

Yandex skal slås mod etablerede giganter som Dropbox og Box, der allerede tilbyder cloud-storage, og samtidig har Google sit Drive, Apple kom med iCloud sidste oktober og Microsoft har relanceret sit SkyDrive i april.

Den første beta af Yandex.Disk kom i april, og cloud-tjenesten er nu forudinstalleret på ultrabooks fra Samsung.

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

KMD A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland