Russisk netgigant kommer med Dropbox-klon

Yandex er allerede større end Google i Rusland, og nu kommer selskabet med sin egen cloud storage-tjeneste.

Artikel top billede

Den russiske internet-gigant Yandex kommer nu med sin egen storage-tjeneste i stil med Dropbox og Google Drive. Den nye applikation, kaldet Yandex.Disk, findes både på engelsk, russisk og tyrkisk, og den kører under Android, iOS, Mac OS X og Windows. Her bliver filerne så synkroniseret på tværs af enheder og platforme.

Tidligere i år varslede Yandex, at man ville angribe giganten Google på det internationale marked.

I Rusland ligger Yandex allerede klart foran Google. Yandex har en markedsandel på omkring 70 pct., mens Google må dele resten af det russiske søgemarked med firmaer som Mail.ru og Rambler.

Men Yandex er kun en dværg på det globale marked, hvor selskabet ligger som nr. 8. Hvis man kun tager de ikke-engelsksprogede lande, ligger Yandex på en andenplads. Her er det kinesiske Baidu, som er nr. 1.

Den russiske internet-branche har store ambitioner - landet har blandt andet sin egen Facebook-klon, VKontakte. Det sociale netværk bliver også brugt til at organisere protester mod præsident Putin.

Nu går Yandex så til angreb på Google på en ny front. Yandex.Disk kommer med 3 GB gratis storage, men det kan øges til 10 GB ved at installere applikationen, uploade filer og invitere sine venner.

Hvis brugeren sender mange invitationer ud, kan man få op til 20 GB gratis plads.

Der er også et API (programmerings-grænseflade) for udviklere, der vil integrere deres egne programmer og tjenester med Yandex.Disk.

Yandex skal slås mod etablerede giganter som Dropbox og Box, der allerede tilbyder cloud-storage, og samtidig har Google sit Drive, Apple kom med iCloud sidste oktober og Microsoft har relanceret sit SkyDrive i april.

Den første beta af Yandex.Disk kom i april, og cloud-tjenesten er nu forudinstalleret på ultrabooks fra Samsung.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS