Russisk netgigant kommer med Dropbox-klon

Yandex er allerede større end Google i Rusland, og nu kommer selskabet med sin egen cloud storage-tjeneste.

Artikel top billede

Den russiske internet-gigant Yandex kommer nu med sin egen storage-tjeneste i stil med Dropbox og Google Drive. Den nye applikation, kaldet Yandex.Disk, findes både på engelsk, russisk og tyrkisk, og den kører under Android, iOS, Mac OS X og Windows. Her bliver filerne så synkroniseret på tværs af enheder og platforme.

Tidligere i år varslede Yandex, at man ville angribe giganten Google på det internationale marked.

I Rusland ligger Yandex allerede klart foran Google. Yandex har en markedsandel på omkring 70 pct., mens Google må dele resten af det russiske søgemarked med firmaer som Mail.ru og Rambler.

Men Yandex er kun en dværg på det globale marked, hvor selskabet ligger som nr. 8. Hvis man kun tager de ikke-engelsksprogede lande, ligger Yandex på en andenplads. Her er det kinesiske Baidu, som er nr. 1.

Den russiske internet-branche har store ambitioner - landet har blandt andet sin egen Facebook-klon, VKontakte. Det sociale netværk bliver også brugt til at organisere protester mod præsident Putin.

Nu går Yandex så til angreb på Google på en ny front. Yandex.Disk kommer med 3 GB gratis storage, men det kan øges til 10 GB ved at installere applikationen, uploade filer og invitere sine venner.

Hvis brugeren sender mange invitationer ud, kan man få op til 20 GB gratis plads.

Der er også et API (programmerings-grænseflade) for udviklere, der vil integrere deres egne programmer og tjenester med Yandex.Disk.

Yandex skal slås mod etablerede giganter som Dropbox og Box, der allerede tilbyder cloud-storage, og samtidig har Google sit Drive, Apple kom med iCloud sidste oktober og Microsoft har relanceret sit SkyDrive i april.

Den første beta af Yandex.Disk kom i april, og cloud-tjenesten er nu forudinstalleret på ultrabooks fra Samsung.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S