Amazons Kindle har mange nye funktioner

Lyt til e-bøger mens du læser dem. Det er én af de nye funktioner i Amazons seneste Kindle-generation.

Artikel top billede

Samtidig med sin nye Kindle Fire HD og den papirhvide Kindle e-læser har Amazon også præsenteret en række nye software-funktioner og tjenester, der skal gøre det mere interessant at bruge de mobile enheder. Der har været meget fokus på hardwaren - den nye skærm med høj opløsning, den hurtigere processor og det indbyggede lys i Kindle Paperwhite - men softwaren er også spændende.

En oversigt med de nye funktioner findes i denne pressemeddelelse. Amazon udvider nu sin X-Ray funktion, der kom sidste år til Kindle Touch. Med et enkelt klik kan man hente oplysninger om bestemte personer, steder, begivenheder eller emner i en e-bog. Det er også koblet sammen med Wikipedia og Amazons eget leksikon Shelfari.

X-Ray for e-bøger kommer nu til Kindle Fire (HD), og samtidig kommer en ny tjeneste, X-Ray for Movies, hvor man kan hente data om skuespillere og film fra den store filmdatabase Internet Movie Database (IMDB).

Amazon købte IMDB for 14 år siden, men har haft meget svært ved at finde ud, hvad man egentlig skal bruge den gigantiske film-database til. Nu ser det ud til, at Amazon endelig har formået at koble IMDB med sine andre tjenester.

Mens man ser en film på Kindle Fire, kan man foretage et hurtigt opslag i databasen og f.eks. se navnet på en skuespiller og hvilke andre film, den pågældende har medvirket i - uden at stoppe filmen.

En anden ny funktion, X-Ray for Textbooks, skal gøre det lettere at foretage opslag i skolebøger og integrere data fra Wikipedia og Youtube.

Sammen med firmaet Audible har Amazon udviklet det såkaldte "Immersion Reading", som skal kombinere tekstbaserede e-bøger og lydbøger. Samtidig med, at man læser e-bogen, bliver teksten fremhævet og læst op. Det er altså en kombineret oplevelse, som skal trække læseren dybere ind i teksten.

Med "Whispersync for Voice" kan man synkronisere sine e-bøger med lydbøger. Det betyder helt konkret, at man kan starte med at læse e-bog, stoppe og så skifte til en lydversion af denne bog, der fortsætter på præcis samme sted.

Så man kan f.eks. starte med at læse e-bogen i sofaen på Kindle, fortsætte med at lytte til den i bilen og læse videre om aftenen i sengen. De forskellige enheder og tjenester holder automatisk styr på, hvor man er kommet til.

Der er også en ny version af Whispersync til spil, som sørger for at synkronisere save-games på tværs af enheder. Her kan man altså spille videre på en anden enhed og fortsætte fra den bane, som man er nået til.

Amazon eksperimenterer også med muligheden for at købe fysisk legetøj inde i spillet Skylanders Cloud Patrol, der så bliver leveret med posten - selvfølgelig fra Amazon.

Et andet eksperiment er de såkaldte Kindle Serials, hvor man betaler for en e-bog og så løbende får nye episoder sendt til sin Kindle. Læserne kan selv komme med feedback og dermed påvirke kommende episoder. Indtil videre er der otte titler i Kindle Serials.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S