Amazons Kindle har mange nye funktioner

Lyt til e-bøger mens du læser dem. Det er én af de nye funktioner i Amazons seneste Kindle-generation.

Artikel top billede

Samtidig med sin nye Kindle Fire HD og den papirhvide Kindle e-læser har Amazon også præsenteret en række nye software-funktioner og tjenester, der skal gøre det mere interessant at bruge de mobile enheder. Der har været meget fokus på hardwaren - den nye skærm med høj opløsning, den hurtigere processor og det indbyggede lys i Kindle Paperwhite - men softwaren er også spændende.

En oversigt med de nye funktioner findes i denne pressemeddelelse. Amazon udvider nu sin X-Ray funktion, der kom sidste år til Kindle Touch. Med et enkelt klik kan man hente oplysninger om bestemte personer, steder, begivenheder eller emner i en e-bog. Det er også koblet sammen med Wikipedia og Amazons eget leksikon Shelfari.

X-Ray for e-bøger kommer nu til Kindle Fire (HD), og samtidig kommer en ny tjeneste, X-Ray for Movies, hvor man kan hente data om skuespillere og film fra den store filmdatabase Internet Movie Database (IMDB).

Amazon købte IMDB for 14 år siden, men har haft meget svært ved at finde ud, hvad man egentlig skal bruge den gigantiske film-database til. Nu ser det ud til, at Amazon endelig har formået at koble IMDB med sine andre tjenester.

Mens man ser en film på Kindle Fire, kan man foretage et hurtigt opslag i databasen og f.eks. se navnet på en skuespiller og hvilke andre film, den pågældende har medvirket i - uden at stoppe filmen.

En anden ny funktion, X-Ray for Textbooks, skal gøre det lettere at foretage opslag i skolebøger og integrere data fra Wikipedia og Youtube.

Sammen med firmaet Audible har Amazon udviklet det såkaldte "Immersion Reading", som skal kombinere tekstbaserede e-bøger og lydbøger. Samtidig med, at man læser e-bogen, bliver teksten fremhævet og læst op. Det er altså en kombineret oplevelse, som skal trække læseren dybere ind i teksten.

Med "Whispersync for Voice" kan man synkronisere sine e-bøger med lydbøger. Det betyder helt konkret, at man kan starte med at læse e-bog, stoppe og så skifte til en lydversion af denne bog, der fortsætter på præcis samme sted.

Så man kan f.eks. starte med at læse e-bogen i sofaen på Kindle, fortsætte med at lytte til den i bilen og læse videre om aftenen i sengen. De forskellige enheder og tjenester holder automatisk styr på, hvor man er kommet til.

Der er også en ny version af Whispersync til spil, som sørger for at synkronisere save-games på tværs af enheder. Her kan man altså spille videre på en anden enhed og fortsætte fra den bane, som man er nået til.

Amazon eksperimenterer også med muligheden for at købe fysisk legetøj inde i spillet Skylanders Cloud Patrol, der så bliver leveret med posten - selvfølgelig fra Amazon.

Et andet eksperiment er de såkaldte Kindle Serials, hvor man betaler for en e-bog og så løbende får nye episoder sendt til sin Kindle. Læserne kan selv komme med feedback og dermed påvirke kommende episoder. Indtil videre er der otte titler i Kindle Serials.

Annonce

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job