Wikipedia skruer bissen på: Truer med at kryptere alt

Wikipedia-stifter Jimmy Wales er klar til at kryptere hele kommunikationen med britiske internet-brugere, hvis landets udbydere forpligtes til at logge trafikken.

Artikel top billede

Jimmy Wales er kendt som en inkarneret modstander af den britiske Communication Data Bill, som betyder, at internet-udbydere skal gemme oplysninger om afsender, modtager, tidspunkt og lokation for alle teleforbindelser i ét år. Det gælder også for web-trafik, hvor man skal gemme oplysninger om de besøgte websider.

Der er kraftig modstand mod lovforslaget, der blev fremsat i juni. Nu har Wikipedia-stifteren Jimmy Wales meldt sig til orde. I et møde med den fælles komité fra under- og overhuset, der skal behandle forslaget, har han truet med, at Wikipedia vil kryptere alle forbindelser med britiske internet-brugere hvis landets udbydere forpligtes til at logge alle de besøgte sider. Det skriver avisen The Guardian.

Han mener, at lovforslaget er "teknisk inkompetent" og forventer, at andre netgiganter også vil kryptere deres trafik. Det kan rent teknisk klares ved at aktivere SSL-kryptering.

Google har siden 2011 sendt alle sine registrerede brugere videre til en krypteret version af søgemaskinen - der starter med https://. Det lille "s" betyder som bekendt, at forbindelsen er krypteret. Det gælder både for den enkelte søgeforespørgsel og de resultater, der sendes tilbage.

For brugere i verdens diktaturstater kan det være afgørende, at deres nettrafik kan beskyttes.

Men Jimmy Wales sammenligner altså nu Storbritannien med en diktaturstat og tilføjer, at den britiske regering bliver nødt til at hacke krypteringen, hvis de vil følge med i trafikken til Wikipedia.

"Det er ikke den slags ting, som man forventer fra et vestligt demokrati. Det er sådan noget, man forventer fra iranerne eller kineserne, og det vil omgående blive opdaget af internet-branchen," sagde Wales.

London Internet Exchange (Linx) har også advaret mod planerne, som vil skabe en "profiling engine" - et system, der kan skabe meget detaljerede profiler af den elektroniske kommunikation for det enkelte individ. Der advares om, at det kan få meget alvorlige konsekvenser, hvis disse data lander i de forkerte hænder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S