Wikipedia skruer bissen på: Truer med at kryptere alt

Wikipedia-stifter Jimmy Wales er klar til at kryptere hele kommunikationen med britiske internet-brugere, hvis landets udbydere forpligtes til at logge trafikken.

Artikel top billede

Jimmy Wales er kendt som en inkarneret modstander af den britiske Communication Data Bill, som betyder, at internet-udbydere skal gemme oplysninger om afsender, modtager, tidspunkt og lokation for alle teleforbindelser i ét år. Det gælder også for web-trafik, hvor man skal gemme oplysninger om de besøgte websider.

Der er kraftig modstand mod lovforslaget, der blev fremsat i juni. Nu har Wikipedia-stifteren Jimmy Wales meldt sig til orde. I et møde med den fælles komité fra under- og overhuset, der skal behandle forslaget, har han truet med, at Wikipedia vil kryptere alle forbindelser med britiske internet-brugere hvis landets udbydere forpligtes til at logge alle de besøgte sider. Det skriver avisen The Guardian.

Han mener, at lovforslaget er "teknisk inkompetent" og forventer, at andre netgiganter også vil kryptere deres trafik. Det kan rent teknisk klares ved at aktivere SSL-kryptering.

Google har siden 2011 sendt alle sine registrerede brugere videre til en krypteret version af søgemaskinen - der starter med https://. Det lille "s" betyder som bekendt, at forbindelsen er krypteret. Det gælder både for den enkelte søgeforespørgsel og de resultater, der sendes tilbage.

For brugere i verdens diktaturstater kan det være afgørende, at deres nettrafik kan beskyttes.

Men Jimmy Wales sammenligner altså nu Storbritannien med en diktaturstat og tilføjer, at den britiske regering bliver nødt til at hacke krypteringen, hvis de vil følge med i trafikken til Wikipedia.

"Det er ikke den slags ting, som man forventer fra et vestligt demokrati. Det er sådan noget, man forventer fra iranerne eller kineserne, og det vil omgående blive opdaget af internet-branchen," sagde Wales.

London Internet Exchange (Linx) har også advaret mod planerne, som vil skabe en "profiling engine" - et system, der kan skabe meget detaljerede profiler af den elektroniske kommunikation for det enkelte individ. Der advares om, at det kan få meget alvorlige konsekvenser, hvis disse data lander i de forkerte hænder.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network