Wikipedia skruer bissen på: Truer med at kryptere alt

Wikipedia-stifter Jimmy Wales er klar til at kryptere hele kommunikationen med britiske internet-brugere, hvis landets udbydere forpligtes til at logge trafikken.

Artikel top billede

Jimmy Wales er kendt som en inkarneret modstander af den britiske Communication Data Bill, som betyder, at internet-udbydere skal gemme oplysninger om afsender, modtager, tidspunkt og lokation for alle teleforbindelser i ét år. Det gælder også for web-trafik, hvor man skal gemme oplysninger om de besøgte websider.

Der er kraftig modstand mod lovforslaget, der blev fremsat i juni. Nu har Wikipedia-stifteren Jimmy Wales meldt sig til orde. I et møde med den fælles komité fra under- og overhuset, der skal behandle forslaget, har han truet med, at Wikipedia vil kryptere alle forbindelser med britiske internet-brugere hvis landets udbydere forpligtes til at logge alle de besøgte sider. Det skriver avisen The Guardian.

Han mener, at lovforslaget er "teknisk inkompetent" og forventer, at andre netgiganter også vil kryptere deres trafik. Det kan rent teknisk klares ved at aktivere SSL-kryptering.

Google har siden 2011 sendt alle sine registrerede brugere videre til en krypteret version af søgemaskinen - der starter med https://. Det lille "s" betyder som bekendt, at forbindelsen er krypteret. Det gælder både for den enkelte søgeforespørgsel og de resultater, der sendes tilbage.

For brugere i verdens diktaturstater kan det være afgørende, at deres nettrafik kan beskyttes.

Men Jimmy Wales sammenligner altså nu Storbritannien med en diktaturstat og tilføjer, at den britiske regering bliver nødt til at hacke krypteringen, hvis de vil følge med i trafikken til Wikipedia.

"Det er ikke den slags ting, som man forventer fra et vestligt demokrati. Det er sådan noget, man forventer fra iranerne eller kineserne, og det vil omgående blive opdaget af internet-branchen," sagde Wales.

London Internet Exchange (Linx) har også advaret mod planerne, som vil skabe en "profiling engine" - et system, der kan skabe meget detaljerede profiler af den elektroniske kommunikation for det enkelte individ. Der advares om, at det kan få meget alvorlige konsekvenser, hvis disse data lander i de forkerte hænder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job