ComOFF: Apple-fans fylder dig med bullshit

Apple-fanatikere er fyldt med bullshit, og de drysser det gerne ud over deres omgivelser. I hvert fald hvis man skal tro denne satiriske video, der sparker æble-drengene i kernehuset.

Artikel top billede

For nogle mennesker er forbrugerelektronik tæt på religion, og det gælder især for hardcore Apple-fans.

De er altid klar til at sove flere uger i et iglotelt under beskedne sanitære forhold for at få lov at købe en ny telefon, og de er også parate til at bygge deres hus om til en mini Apple Store.

Derfor kan det også være noget af en oplevelse at snakke eller ligefrem diskutere med de mest frelste æble-drenge eller -piger.

Det gøres der godt og grundigt grin med i nedenstående video, der med garanti bliver et viralt hit inden for ganske kort tid.

Hovedpersonen er Apple-fan(atiker), og han ævle-bævler om, hvor fantastisk Apple er og skyder alle kritiske spørgsmål ned.

Videoen hedder "Shit Apple Fanatics Say", og det er et spin off på bogen "Shit My Dad Says", der egentlig begyndte som lidt fjol på Twitter.

Her følger den satiriske video, som måske ikke er så langt fra virkeligheden. Har du hørt nogle af Apple-fanatikerens oneliners før?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS