ComOFF: Apple-fans fylder dig med bullshit

Apple-fanatikere er fyldt med bullshit, og de drysser det gerne ud over deres omgivelser. I hvert fald hvis man skal tro denne satiriske video, der sparker æble-drengene i kernehuset.

Artikel top billede

For nogle mennesker er forbrugerelektronik tæt på religion, og det gælder især for hardcore Apple-fans.

De er altid klar til at sove flere uger i et iglotelt under beskedne sanitære forhold for at få lov at købe en ny telefon, og de er også parate til at bygge deres hus om til en mini Apple Store.

Derfor kan det også være noget af en oplevelse at snakke eller ligefrem diskutere med de mest frelste æble-drenge eller -piger.

Det gøres der godt og grundigt grin med i nedenstående video, der med garanti bliver et viralt hit inden for ganske kort tid.

Hovedpersonen er Apple-fan(atiker), og han ævle-bævler om, hvor fantastisk Apple er og skyder alle kritiske spørgsmål ned.

Videoen hedder "Shit Apple Fanatics Say", og det er et spin off på bogen "Shit My Dad Says", der egentlig begyndte som lidt fjol på Twitter.

Her følger den satiriske video, som måske ikke er så langt fra virkeligheden. Har du hørt nogle af Apple-fanatikerens oneliners før?

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job