Manden bag den bærbare computer er død

Den britiske industrielle designer Bill Moggridge, som opfandt den første laptop-computer med klap-skærm, er død.

Artikel top billede

Britiske Bill Moggridge er manden bag Grid Compass, der kom på markedet i 1982. Det var den første bærbare computer, hvor skærmen kunne klappes ned over tastaturet. Grid Compass bliver derfor regnet som den første rigtige laptop. Moggridge er nu død i en alder af 69 år. Det fortæller Cooper Hewitt National Design Museum i New York, hvor han har fungeret som direktør siden 2010.

Grid Compass var bestemt ikke en computer for alle. Den kostede mere end 8.000 dollar og havde en Intel 8086-processor, en skærm med 320 x 240 pixels og et 1.200 bps modem. Den blev stort set kun solgt til det amerikanske militær, men et eksemplar af computeren kom også med på en rumfærge i 1985.

Den industrielle designer var retningsvisende for alle senere bærbare computere. De har alle overtaget nogle af design-elementerne fra Moggridge's opfindelse.

Han var også medstifter af designfirmaet Ideo i 1991 og har undervist på Stanford University og Royal College of Art i London.

I 2006 udgav han en bog om design af brugerflader, "Designing interactions", som blandt andet har interviews med Google-stifterne Larry Page og Sergey Brin.

"Kun de færreste tænker over det eller er klar over det. Men der er intet som bliver fremstillet af mennesker som ikke involverer en design-beslutning et eller andet sted," lyder et af hans velkendte citater.

Moggridge døde efter en kræftsygdom og efterlader sin kone og to sønner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S