Spillet Minecraft skal bruges til byplanlægning

FN vil bruge det populære svenske spil Minecraft til byplanlægning i hele verden.

Artikel top billede

Svenske Mojang har indgået et samarbejde med FN om et nyt projekt, "Block by Block", der skal få unge mennesker til at deltage i byplanlægningen. Mojang står bag det meget populære spil Minecraft, som allerede bliver brugt til byplanlægning i et svensk projekt, Mina Kvarter. Det samme koncept skal nu bruges i FN-projektet.

Foreløbig er der indgået et treårigt partnerskab mellem Mojang og UN-Habitat's Sustainable Urban Development Network, hvor man vil renovere 300 byområder.

Det første pilotprojekt skal gennemføres i en af forstæderne til Nairobi i Kenya. En del af forstaden Kibera er allerede genskabt i Minecraft.

Ideen er altså, at de unge beboere selv kan være med til at bestemme, hvordan deres kvarter skal se ud, ved at bygge en digital kopi i Minecraft.

Det svenske "Mina Kvarter" projekt bliver betegnet som en stor succes.

Minecraft har et stort fan-fællesskab, og firmaet bag de digitale klodser har også indgået et samarbejde med danske LEGO, der kom med et officielt Minecraft-sæt tidligere i år.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job