Artikel top billede

Spillet Minecraft skal bruges til byplanlægning

FN vil bruge det populære svenske spil Minecraft til byplanlægning i hele verden.

Svenske Mojang har indgået et samarbejde med FN om et nyt projekt, "Block by Block", der skal få unge mennesker til at deltage i byplanlægningen. Mojang står bag det meget populære spil Minecraft, som allerede bliver brugt til byplanlægning i et svensk projekt, Mina Kvarter. Det samme koncept skal nu bruges i FN-projektet.

Foreløbig er der indgået et treårigt partnerskab mellem Mojang og UN-Habitat's Sustainable Urban Development Network, hvor man vil renovere 300 byområder.

Det første pilotprojekt skal gennemføres i en af forstæderne til Nairobi i Kenya. En del af forstaden Kibera er allerede genskabt i Minecraft.

Ideen er altså, at de unge beboere selv kan være med til at bestemme, hvordan deres kvarter skal se ud, ved at bygge en digital kopi i Minecraft.

Det svenske "Mina Kvarter" projekt bliver betegnet som en stor succes.

Minecraft har et stort fan-fællesskab, og firmaet bag de digitale klodser har også indgået et samarbejde med danske LEGO, der kom med et officielt Minecraft-sæt tidligere i år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere