Kindle Fire: Betal for at undgå reklamer

De nye Kindle Fire-modeller fra Amazon viser reklamer på startskærmen. Men de kan fjernes mod betaling.

Artikel top billede

I sidste uge kunne Amazon præsentere sine nye Kindle Fire HD-modeller, hvor prisen starter ved 199 dollar for en model med 7-tommers skærm og 299 dollar for en udgave med 8,9 tommer display. Det er meget billigere end iPad fra Apple, der koster fra 499 dollar og opefter, men til gengæld må man acceptere, at der vises reklamer på startskærmen.

I første omgang forlød det, at der ikke bliver nogen mulighed for at deaktivere disse reklamer. Alle de nye Kindle-produkter er "Special Offers" modeller, hvor brugeren altså får serveret særlige tilbud - eller med et andet ord: reklamer. Den gamle Kindle e-læser viser også reklamer, men her er der mulighed for at betale for at slippe for annoncerne.

Amazon bekræftede i sidste uge over for CNET, at der ikke bliver nogen mulighed for at købe et sådant "ad opt-out" til Kindle Fire HD. Dén beslutning udløste skarp kritik, og der gik kun én dag, før Amazon havde ændret holdning. Nu bliver der alligevel mulighed for at købe sig fri af reklamerne.

En talsmand for Amazon bekræfter i en e-mail, at kunderne kan betale 15 dollar og dermed slippe for disse "special offers". Det gælder både for de nye Kindle Fire HD modeller og den gamle Kindle Fire, der nu koster 159 dollar.

Det har aldrig officielt været muligt at købe Kindle Fire i Danmark, men både den nye Kindle Fire HD og den gamle Kindle Fire kommer til salg i Europa fra den 25. oktober.

I den britiske Amazon-butik er prisen 129 pund (1.210 kr.) for Kindle Fire og 159 pund (1.500 kr.) for Kindle Fire HD med 16 GB og 7 tommers skærm.

Indtil videre kan man dog ikke forudbestille Kindle Fire fra Danmark.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S