Kindle Fire: Betal for at undgå reklamer

De nye Kindle Fire-modeller fra Amazon viser reklamer på startskærmen. Men de kan fjernes mod betaling.

Artikel top billede

I sidste uge kunne Amazon præsentere sine nye Kindle Fire HD-modeller, hvor prisen starter ved 199 dollar for en model med 7-tommers skærm og 299 dollar for en udgave med 8,9 tommer display. Det er meget billigere end iPad fra Apple, der koster fra 499 dollar og opefter, men til gengæld må man acceptere, at der vises reklamer på startskærmen.

I første omgang forlød det, at der ikke bliver nogen mulighed for at deaktivere disse reklamer. Alle de nye Kindle-produkter er "Special Offers" modeller, hvor brugeren altså får serveret særlige tilbud - eller med et andet ord: reklamer. Den gamle Kindle e-læser viser også reklamer, men her er der mulighed for at betale for at slippe for annoncerne.

Amazon bekræftede i sidste uge over for CNET, at der ikke bliver nogen mulighed for at købe et sådant "ad opt-out" til Kindle Fire HD. Dén beslutning udløste skarp kritik, og der gik kun én dag, før Amazon havde ændret holdning. Nu bliver der alligevel mulighed for at købe sig fri af reklamerne.

En talsmand for Amazon bekræfter i en e-mail, at kunderne kan betale 15 dollar og dermed slippe for disse "special offers". Det gælder både for de nye Kindle Fire HD modeller og den gamle Kindle Fire, der nu koster 159 dollar.

Det har aldrig officielt været muligt at købe Kindle Fire i Danmark, men både den nye Kindle Fire HD og den gamle Kindle Fire kommer til salg i Europa fra den 25. oktober.

I den britiske Amazon-butik er prisen 129 pund (1.210 kr.) for Kindle Fire og 159 pund (1.500 kr.) for Kindle Fire HD med 16 GB og 7 tommers skærm.

Indtil videre kan man dog ikke forudbestille Kindle Fire fra Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,