Kindle Fire: Betal for at undgå reklamer

De nye Kindle Fire-modeller fra Amazon viser reklamer på startskærmen. Men de kan fjernes mod betaling.

Artikel top billede

I sidste uge kunne Amazon præsentere sine nye Kindle Fire HD-modeller, hvor prisen starter ved 199 dollar for en model med 7-tommers skærm og 299 dollar for en udgave med 8,9 tommer display. Det er meget billigere end iPad fra Apple, der koster fra 499 dollar og opefter, men til gengæld må man acceptere, at der vises reklamer på startskærmen.

I første omgang forlød det, at der ikke bliver nogen mulighed for at deaktivere disse reklamer. Alle de nye Kindle-produkter er "Special Offers" modeller, hvor brugeren altså får serveret særlige tilbud - eller med et andet ord: reklamer. Den gamle Kindle e-læser viser også reklamer, men her er der mulighed for at betale for at slippe for annoncerne.

Amazon bekræftede i sidste uge over for CNET, at der ikke bliver nogen mulighed for at købe et sådant "ad opt-out" til Kindle Fire HD. Dén beslutning udløste skarp kritik, og der gik kun én dag, før Amazon havde ændret holdning. Nu bliver der alligevel mulighed for at købe sig fri af reklamerne.

En talsmand for Amazon bekræfter i en e-mail, at kunderne kan betale 15 dollar og dermed slippe for disse "special offers". Det gælder både for de nye Kindle Fire HD modeller og den gamle Kindle Fire, der nu koster 159 dollar.

Det har aldrig officielt været muligt at købe Kindle Fire i Danmark, men både den nye Kindle Fire HD og den gamle Kindle Fire kommer til salg i Europa fra den 25. oktober.

I den britiske Amazon-butik er prisen 129 pund (1.210 kr.) for Kindle Fire og 159 pund (1.500 kr.) for Kindle Fire HD med 16 GB og 7 tommers skærm.

Indtil videre kan man dog ikke forudbestille Kindle Fire fra Danmark.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job