Kindle Fire: Betal for at undgå reklamer

De nye Kindle Fire-modeller fra Amazon viser reklamer på startskærmen. Men de kan fjernes mod betaling.

Artikel top billede

I sidste uge kunne Amazon præsentere sine nye Kindle Fire HD-modeller, hvor prisen starter ved 199 dollar for en model med 7-tommers skærm og 299 dollar for en udgave med 8,9 tommer display. Det er meget billigere end iPad fra Apple, der koster fra 499 dollar og opefter, men til gengæld må man acceptere, at der vises reklamer på startskærmen.

I første omgang forlød det, at der ikke bliver nogen mulighed for at deaktivere disse reklamer. Alle de nye Kindle-produkter er "Special Offers" modeller, hvor brugeren altså får serveret særlige tilbud - eller med et andet ord: reklamer. Den gamle Kindle e-læser viser også reklamer, men her er der mulighed for at betale for at slippe for annoncerne.

Amazon bekræftede i sidste uge over for CNET, at der ikke bliver nogen mulighed for at købe et sådant "ad opt-out" til Kindle Fire HD. Dén beslutning udløste skarp kritik, og der gik kun én dag, før Amazon havde ændret holdning. Nu bliver der alligevel mulighed for at købe sig fri af reklamerne.

En talsmand for Amazon bekræfter i en e-mail, at kunderne kan betale 15 dollar og dermed slippe for disse "special offers". Det gælder både for de nye Kindle Fire HD modeller og den gamle Kindle Fire, der nu koster 159 dollar.

Det har aldrig officielt været muligt at købe Kindle Fire i Danmark, men både den nye Kindle Fire HD og den gamle Kindle Fire kommer til salg i Europa fra den 25. oktober.

I den britiske Amazon-butik er prisen 129 pund (1.210 kr.) for Kindle Fire og 159 pund (1.500 kr.) for Kindle Fire HD med 16 GB og 7 tommers skærm.

Indtil videre kan man dog ikke forudbestille Kindle Fire fra Danmark.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS