Kindle Fire: Betal for at undgå reklamer

De nye Kindle Fire-modeller fra Amazon viser reklamer på startskærmen. Men de kan fjernes mod betaling.

Artikel top billede

I sidste uge kunne Amazon præsentere sine nye Kindle Fire HD-modeller, hvor prisen starter ved 199 dollar for en model med 7-tommers skærm og 299 dollar for en udgave med 8,9 tommer display. Det er meget billigere end iPad fra Apple, der koster fra 499 dollar og opefter, men til gengæld må man acceptere, at der vises reklamer på startskærmen.

I første omgang forlød det, at der ikke bliver nogen mulighed for at deaktivere disse reklamer. Alle de nye Kindle-produkter er "Special Offers" modeller, hvor brugeren altså får serveret særlige tilbud - eller med et andet ord: reklamer. Den gamle Kindle e-læser viser også reklamer, men her er der mulighed for at betale for at slippe for annoncerne.

Amazon bekræftede i sidste uge over for CNET, at der ikke bliver nogen mulighed for at købe et sådant "ad opt-out" til Kindle Fire HD. Dén beslutning udløste skarp kritik, og der gik kun én dag, før Amazon havde ændret holdning. Nu bliver der alligevel mulighed for at købe sig fri af reklamerne.

En talsmand for Amazon bekræfter i en e-mail, at kunderne kan betale 15 dollar og dermed slippe for disse "special offers". Det gælder både for de nye Kindle Fire HD modeller og den gamle Kindle Fire, der nu koster 159 dollar.

Det har aldrig officielt været muligt at købe Kindle Fire i Danmark, men både den nye Kindle Fire HD og den gamle Kindle Fire kommer til salg i Europa fra den 25. oktober.

I den britiske Amazon-butik er prisen 129 pund (1.210 kr.) for Kindle Fire og 159 pund (1.500 kr.) for Kindle Fire HD med 16 GB og 7 tommers skærm.

Indtil videre kan man dog ikke forudbestille Kindle Fire fra Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S