Flyselskab erstatter alle håndbøger med iPads

Nu har American Airlines besluttet at udskifte alle piloternes håndbøger med tablet-pc'er.

Artikel top billede

I december sidste år fik American Airlines som det første flyselskab tilladelse fra den amerikanske Federal Aviation Administration (FAA) til at bruge iPads som håndbøger i cockpittet. Flyselskabet fik lov til at bruge iPads i alle flyvningens faser og uden at skulle medbringe de samme håndbøger på papir.

Det startede med et lille pilotprojekt på nogle få flyvninger, men nu skal det udvides til samtlige afgange. Det skriver CNET.

Tidligere har United Airlines og Continental Airlines anskaffet 11.000 iPads til flypersonalet, hvor en særlig app skal erstatte de tykke håndbøger. Dette kaldes for en Electronic Flight Bag.

Hver iPad skal erstatte omkring 20 kilo manualer, kort, tjeklister, logbøger, vejrudsigter og andet trykt materiale. Til sammenligning vejer iPad mindre end 700 gram.

Normalt har piloten mindst 12.000 siders materiale i sin taske. Det skal spare 16 millioner papirsider om året - og dertil kommer besparelsen på brændstof til flyet.

Men det amerikanske flytilsyn har tidligere krævet, at piloterne stadig skal medbringe deres papirhåndbøger i en testperiode. American Airlines er de første, der har fået tilladelse til at flyve uden bøgerne. Det sker efter en seks måneder lang test, hvor piloterne både har brugt iPads og trykte bøger.

Nu kan piloterne altså slippe for at skulle bladre sig gennem tusinder af sider for at finde navigationskort eller informationer om instrumenterne.

Det skal også forbedre flysikkerheden; piloterne kan hurtigere finde frem til de nødvendige informationer, og nye opdateringer kan hurtigt distribueres ud til piloterne. De skal også slæbe mindre i deres tasker og slipper for løse papirer i cockpittet.

American Airlines har regnet sig frem til, at man kan spare over 7 millioner kroner om året i brændstof ved at erstatte de tunge håndbøger med tablet-pc'er.

Fra denne måned er det alle piloter på Boeing 777 fly, der skal bruge tablets, og til næste år kommer så resten af flåden. Det er også slut med flere revisioner til de eksisterende papirhåndbøger og kort.

Indtil nu er det kun iPad, der er godkendt af FAA, men American Airlines understreger i en pressemeddelelse, at man vil evaluere andre tablet-pc'er, hvis de også får den nødvendige godkendelse.

Det er ikke kun piloterne, der skal bruge tablets. Kabinepersonalet skal også udstyres med tablet-pc'er, der f.eks. kan bruges til at hente informationer om passagerernes præferencer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S