Flyselskab erstatter alle håndbøger med iPads

Nu har American Airlines besluttet at udskifte alle piloternes håndbøger med tablet-pc'er.

Artikel top billede

I december sidste år fik American Airlines som det første flyselskab tilladelse fra den amerikanske Federal Aviation Administration (FAA) til at bruge iPads som håndbøger i cockpittet. Flyselskabet fik lov til at bruge iPads i alle flyvningens faser og uden at skulle medbringe de samme håndbøger på papir.

Det startede med et lille pilotprojekt på nogle få flyvninger, men nu skal det udvides til samtlige afgange. Det skriver CNET.

Tidligere har United Airlines og Continental Airlines anskaffet 11.000 iPads til flypersonalet, hvor en særlig app skal erstatte de tykke håndbøger. Dette kaldes for en Electronic Flight Bag.

Hver iPad skal erstatte omkring 20 kilo manualer, kort, tjeklister, logbøger, vejrudsigter og andet trykt materiale. Til sammenligning vejer iPad mindre end 700 gram.

Normalt har piloten mindst 12.000 siders materiale i sin taske. Det skal spare 16 millioner papirsider om året - og dertil kommer besparelsen på brændstof til flyet.

Men det amerikanske flytilsyn har tidligere krævet, at piloterne stadig skal medbringe deres papirhåndbøger i en testperiode. American Airlines er de første, der har fået tilladelse til at flyve uden bøgerne. Det sker efter en seks måneder lang test, hvor piloterne både har brugt iPads og trykte bøger.

Nu kan piloterne altså slippe for at skulle bladre sig gennem tusinder af sider for at finde navigationskort eller informationer om instrumenterne.

Det skal også forbedre flysikkerheden; piloterne kan hurtigere finde frem til de nødvendige informationer, og nye opdateringer kan hurtigt distribueres ud til piloterne. De skal også slæbe mindre i deres tasker og slipper for løse papirer i cockpittet.

American Airlines har regnet sig frem til, at man kan spare over 7 millioner kroner om året i brændstof ved at erstatte de tunge håndbøger med tablet-pc'er.

Fra denne måned er det alle piloter på Boeing 777 fly, der skal bruge tablets, og til næste år kommer så resten af flåden. Det er også slut med flere revisioner til de eksisterende papirhåndbøger og kort.

Indtil nu er det kun iPad, der er godkendt af FAA, men American Airlines understreger i en pressemeddelelse, at man vil evaluere andre tablet-pc'er, hvis de også får den nødvendige godkendelse.

Det er ikke kun piloterne, der skal bruge tablets. Kabinepersonalet skal også udstyres med tablet-pc'er, der f.eks. kan bruges til at hente informationer om passagerernes præferencer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S