Flyselskab erstatter alle håndbøger med iPads

Nu har American Airlines besluttet at udskifte alle piloternes håndbøger med tablet-pc'er.

Artikel top billede

I december sidste år fik American Airlines som det første flyselskab tilladelse fra den amerikanske Federal Aviation Administration (FAA) til at bruge iPads som håndbøger i cockpittet. Flyselskabet fik lov til at bruge iPads i alle flyvningens faser og uden at skulle medbringe de samme håndbøger på papir.

Det startede med et lille pilotprojekt på nogle få flyvninger, men nu skal det udvides til samtlige afgange. Det skriver CNET.

Tidligere har United Airlines og Continental Airlines anskaffet 11.000 iPads til flypersonalet, hvor en særlig app skal erstatte de tykke håndbøger. Dette kaldes for en Electronic Flight Bag.

Hver iPad skal erstatte omkring 20 kilo manualer, kort, tjeklister, logbøger, vejrudsigter og andet trykt materiale. Til sammenligning vejer iPad mindre end 700 gram.

Normalt har piloten mindst 12.000 siders materiale i sin taske. Det skal spare 16 millioner papirsider om året - og dertil kommer besparelsen på brændstof til flyet.

Men det amerikanske flytilsyn har tidligere krævet, at piloterne stadig skal medbringe deres papirhåndbøger i en testperiode. American Airlines er de første, der har fået tilladelse til at flyve uden bøgerne. Det sker efter en seks måneder lang test, hvor piloterne både har brugt iPads og trykte bøger.

Nu kan piloterne altså slippe for at skulle bladre sig gennem tusinder af sider for at finde navigationskort eller informationer om instrumenterne.

Det skal også forbedre flysikkerheden; piloterne kan hurtigere finde frem til de nødvendige informationer, og nye opdateringer kan hurtigt distribueres ud til piloterne. De skal også slæbe mindre i deres tasker og slipper for løse papirer i cockpittet.

American Airlines har regnet sig frem til, at man kan spare over 7 millioner kroner om året i brændstof ved at erstatte de tunge håndbøger med tablet-pc'er.

Fra denne måned er det alle piloter på Boeing 777 fly, der skal bruge tablets, og til næste år kommer så resten af flåden. Det er også slut med flere revisioner til de eksisterende papirhåndbøger og kort.

Indtil nu er det kun iPad, der er godkendt af FAA, men American Airlines understreger i en pressemeddelelse, at man vil evaluere andre tablet-pc'er, hvis de også får den nødvendige godkendelse.

Det er ikke kun piloterne, der skal bruge tablets. Kabinepersonalet skal også udstyres med tablet-pc'er, der f.eks. kan bruges til at hente informationer om passagerernes præferencer.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS