Facebook udvikler sin egen søgemaskine

I det første interview efter Facebook-børsnoteringen indrømmer Mark Zuckerberg "store fejl" og snakker om en kommende søgemaskine.

Artikel top billede

Efter børsnoteringen den 18. maj har Facebook-chef Mark Zuckerberg holdt lav profil, men han talte tirsdag under Techcrunch Disrupt konferencen i San Francisco. Selskabets aktiekurs er styrtdykket i de sidste måneder, og Zuckerberg indrømmede, at der er begået "store fejl". En af dem var at fokusere på HTML5 i stedet for at udvikle native-apps til de forskellige mobile platforme.

Zuckerberg talte ligefrem om "to tabte år". Men Facebook har lært lektien, og man er godt tilfreds med den nye iOS-applikation, sagde Zuckerberg, der også fortalte, at der kommer en ny Android-app. Han understregede, at Facebook vil tjene penge på de mobile platforme, men afviste samtidig rygter om, at det sociale netværk kommer med en smartphone.

Til gengæld kunne han bekræfte, at Facebook udvikler sin egen søgemaskine. Allerede i dag er der "milliarder af søgeforespørgsler om dagen, og vi anstrenger os ikke engang," som Zuckerberg formulerede det.

Han mener, at Facebook står i en helt unik position til at svare på brugernes spørgsmål - som f.eks. hvor man finder den nærmeste sushi-restaurant.

Zuckerberg er ikke i tvivl om, at søgemaskinen bliver realitet.

"På et eller andet tidspunkt vil vi gøre det. Et hold arbejder på det," sagde han.

Måske er Zuckerberg misundelig på Google, der tjener mange flere penge end Facebook på sin søgemaskine og de tilhørende annoncer.

Dansker skal bygge søgemaskinen

I foråret kom det frem, at manden bag Google Maps og det hedengangne Google Wave - danske Lars Rasmussen - står i spidsen for et hold med to dusin udviklere, der skal gøre det lettere for brugerne at finde indhold på Facebook. Det kan være det samme hold, som Zuckerberg nævnte tirsdag.

Søgefunktionen på det sociale netværk har altid været rimelig begrænset. Man kan søge efter andre medlemmer og venner, begivenheder og grupper. Der er også en integration med Microsofts søgemaskine Bing.

Lars Rasmussen kom til Google i 2004, men skiftede til Facebook i 2010. Ifølge Business Week var det Mark Zuckerberg personligt, der overbeviste ham om at skifte job.

Hans bror Jens - som også var med til at skabe Google Maps og Wave - arbejder stadig for Google.

Facebook sidder allerede på et gigantisk databjerg med statusopdateringer, billeder og andet materiale fra brugerne, og målet er at hjælpe brugerne med at finde rundt i dette virvar af informationer.

Et billede af Mark Zuckerbergs skrivebord fra februar viste en underlig aflang søgeboks på hans Facebook-skærmbillede. Det kunne være en prototype på den nye søgning.

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job