Danskere snydt til at udlevere Hotmail-kodeord

En phishing-kampagne har fået op mod 20.000 danskere til at aflevere deres brugernavn og kodeord til Hotmail.

Artikel top billede

I de sidste dage er danske internet-brugere blevet oversvømmet med phishing-mails, som muligvis kommer fra Rumænien.

Mailen ser ud, som om den kommer fra Microsoft, og den er HTML-formateret for at få linket til at se legitimt ud.

Formålet er at lokke brugeren ind på en falsk side, hvor man opfordres til at indtaste sit brugernavn og adgangskode til Hotmail. Disse data lander så i hænderne på de kriminelle bagmænd.

Ifølge det danske it-sikkerhedsfirma CSIS er op mod 20.000 danskere faldet for tricket og har udleveret deres private Hotmail-data til de kriminelle. Det fremgår af firmaets egen efterforskning i sagen, hvor man har sporet phishing-kampagnen til Rumænien og fundet de data, som bagmændene har samlet i blandt andet Danmark. Disse data er nu udleveret til Microsoft.

Hos sikkerhedsfirmaet er man forbløffet over, at så mange danskere er hoppet på limpinden.

"Det både overrasker og bekymrer mig, at så mange danskere er villige til at opgive deres brugernavne og passwords på baggrund af en uopfordret e-mail. Det tyder på, at vi fortsat har et stykke vej endnu med oplysninger og information omkring phishing og it-kriminalitet generelt", siger Peter Kruse fra CSIS.

Han mener, at bagmændene har planer om at bruge de indsamlede data i fremtidige aktioner.

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S