Danskere snydt til at udlevere Hotmail-kodeord

En phishing-kampagne har fået op mod 20.000 danskere til at aflevere deres brugernavn og kodeord til Hotmail.

Artikel top billede

I de sidste dage er danske internet-brugere blevet oversvømmet med phishing-mails, som muligvis kommer fra Rumænien.

Mailen ser ud, som om den kommer fra Microsoft, og den er HTML-formateret for at få linket til at se legitimt ud.

Formålet er at lokke brugeren ind på en falsk side, hvor man opfordres til at indtaste sit brugernavn og adgangskode til Hotmail. Disse data lander så i hænderne på de kriminelle bagmænd.

Ifølge det danske it-sikkerhedsfirma CSIS er op mod 20.000 danskere faldet for tricket og har udleveret deres private Hotmail-data til de kriminelle. Det fremgår af firmaets egen efterforskning i sagen, hvor man har sporet phishing-kampagnen til Rumænien og fundet de data, som bagmændene har samlet i blandt andet Danmark. Disse data er nu udleveret til Microsoft.

Hos sikkerhedsfirmaet er man forbløffet over, at så mange danskere er hoppet på limpinden.

"Det både overrasker og bekymrer mig, at så mange danskere er villige til at opgive deres brugernavne og passwords på baggrund af en uopfordret e-mail. Det tyder på, at vi fortsat har et stykke vej endnu med oplysninger og information omkring phishing og it-kriminalitet generelt", siger Peter Kruse fra CSIS.

Han mener, at bagmændene har planer om at bruge de indsamlede data i fremtidige aktioner.

Læses lige nu

    Annonce

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S