Danskere snydt til at udlevere Hotmail-kodeord

En phishing-kampagne har fået op mod 20.000 danskere til at aflevere deres brugernavn og kodeord til Hotmail.

Artikel top billede

I de sidste dage er danske internet-brugere blevet oversvømmet med phishing-mails, som muligvis kommer fra Rumænien.

Mailen ser ud, som om den kommer fra Microsoft, og den er HTML-formateret for at få linket til at se legitimt ud.

Formålet er at lokke brugeren ind på en falsk side, hvor man opfordres til at indtaste sit brugernavn og adgangskode til Hotmail. Disse data lander så i hænderne på de kriminelle bagmænd.

Ifølge det danske it-sikkerhedsfirma CSIS er op mod 20.000 danskere faldet for tricket og har udleveret deres private Hotmail-data til de kriminelle. Det fremgår af firmaets egen efterforskning i sagen, hvor man har sporet phishing-kampagnen til Rumænien og fundet de data, som bagmændene har samlet i blandt andet Danmark. Disse data er nu udleveret til Microsoft.

Hos sikkerhedsfirmaet er man forbløffet over, at så mange danskere er hoppet på limpinden.

"Det både overrasker og bekymrer mig, at så mange danskere er villige til at opgive deres brugernavne og passwords på baggrund af en uopfordret e-mail. Det tyder på, at vi fortsat har et stykke vej endnu med oplysninger og information omkring phishing og it-kriminalitet generelt", siger Peter Kruse fra CSIS.

Han mener, at bagmændene har planer om at bruge de indsamlede data i fremtidige aktioner.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S