Danskere snydt til at udlevere Hotmail-kodeord

En phishing-kampagne har fået op mod 20.000 danskere til at aflevere deres brugernavn og kodeord til Hotmail.

Artikel top billede

I de sidste dage er danske internet-brugere blevet oversvømmet med phishing-mails, som muligvis kommer fra Rumænien.

Mailen ser ud, som om den kommer fra Microsoft, og den er HTML-formateret for at få linket til at se legitimt ud.

Formålet er at lokke brugeren ind på en falsk side, hvor man opfordres til at indtaste sit brugernavn og adgangskode til Hotmail. Disse data lander så i hænderne på de kriminelle bagmænd.

Ifølge det danske it-sikkerhedsfirma CSIS er op mod 20.000 danskere faldet for tricket og har udleveret deres private Hotmail-data til de kriminelle. Det fremgår af firmaets egen efterforskning i sagen, hvor man har sporet phishing-kampagnen til Rumænien og fundet de data, som bagmændene har samlet i blandt andet Danmark. Disse data er nu udleveret til Microsoft.

Hos sikkerhedsfirmaet er man forbløffet over, at så mange danskere er hoppet på limpinden.

"Det både overrasker og bekymrer mig, at så mange danskere er villige til at opgive deres brugernavne og passwords på baggrund af en uopfordret e-mail. Det tyder på, at vi fortsat har et stykke vej endnu med oplysninger og information omkring phishing og it-kriminalitet generelt", siger Peter Kruse fra CSIS.

Han mener, at bagmændene har planer om at bruge de indsamlede data i fremtidige aktioner.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect