Nu kan du få et kondom til dit digitale liv

Ny software skal beskytte billeder på sociale netværk.

Artikel top billede

På Intel Developer Forum i San Francisco har Intel-datterselskabet McAfee præsenteret en ny social protection-app til Facebook, der beskrives som "a condom for your digital life". Helt konkret skal programmet sørge for, at dine billeder på Facebook ikke kan kopieres af vennerne.

Det er meget nemt at dele andres billeder på sociale netværk, og de kan hurtigt lande hos en meget større kreds af mennesker end den vennegruppe, som de oprindelig er delt med.

Her skal McAfees Social Protection software hjælpe. Det kan kun beskytte billeder, men ikke video. Det kræver så, at man skal installere Social Protection app'en til Facebook for overhovedet at kunne se billederne.

Desuden kræves Windows Aero-brugerfladen, og det kan blive et problem med det nye Windows 8, som ikke har Aero.

Hvis man ikke har plug-in modulet installeret, vises kun et McAfee-symbol.

Efter installation sørger softwaren for at forhindre, at billedet kan gemmes. Det kan hverken kopieres til udklipsholderen eller snuppes ved at lave et skærmdump.

Programmet sørger også for, at venner af venner på Facebook heller ikke kan se billederne.

Men i sidste ende kan man selvfølgelig ikke beskytte billedet fuldstændig. Det bliver blot sværere at gemme det. Hvis alt andet fejler, kan man altid tage et billede af skærmen med sit kamera. Det kan selv den bedste software ikke forhindre.

En betaversion af Social Protection ligger nu i Appstore hos Facebook.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect