Smid bare sølvpapirhatten væk: Mobiler frikendes for sundhedsfare

Norsk ekspertudvalg kan ikke finde beviser for, at stråling fra elektronisk udstyr kan være skadelig for helbredet.

Artikel top billede

Det norske Folkehelseinstituttet har fremlagt en rapport som frikender mobiltelefoner og andet udstyr med trådløse radioantenner for mistanken om sundhedsfare. Det skriver digi.no.

En ekspertgruppe med medlemmer fra det norske Post- og teletilsyn, Statens stråleværn, Karolinska instituttet og flere andre myndigheder og universiteter har udarbejdet rapporten, som beskæftiger sig med de svage elektromagnetiske felter fra mobiltelefoner og andet sendeudstyr.

Der er ikke fundet videnskabeligt grundlag for at sige, at stråling fra elektromagnetisk udstyr giver helbredsskader. Der er ikke tegn på, at strålingen kan øge risikoen for kræft, nedsætte frugtbarheden hos mænd, skade nervesystemet eller forvolde andre problemer.

De nationale kræftregistre har heller ikke registreret en stigning i antallet af kræfttilfælde efter introduktionen af mobiltelefoner, og der er ingen videnskabelige data, som understøtter påstanden om, at mobilen kan udløse hjernesvulster.

De norske eksperter konkluderer, at grænseværdierne for elektromagnetiske felter i mobiltelefoner og andet udstyr skal være de samme som dem, der anbefales af den internationale kommission for værn mod ikke-ioniserende stråling (ICNIRP).

Grænseværdierne for svage felter ligger 50 gange under det niveau, som kan give opvarmning af menneskeligt væv, eller som kan få nerveceller til at affyre signaler.

Når det gælder el-overfølsomhed, er der heller ikke dokumentation for, at der kan optræde gener i forbindelse med mobiltelefoner.

"Vi har intet grundlag for at sige, at generne er indbildte. Men et stort antal studier tyder på, at symptomerne må have andre årsager end fysisk påvirkning fra svage elektromagnetiske felter i mobiltelefoner, trådløse sendere og andet trådløst udstyr," siger Jan Alexander, der er leder af ekspertgruppen.

Han tilføjer, at patienter med sådanne problemer må tages alvorligt, og efterlyser flere kompetencer i sundhedssystemet til at håndtere denne type sager.

Det fænomen, at huden omkring øret bliver varm, når man snakker længe, skyldes mobilens batteri og ikke det elektromagnetiske felt, forklarer forskerne.

Det konkluderes, at der er meget lille sandsynlighed for, at lang tids brug af mobiltelefoner giver helsericisi, som i dag er ukendte. Men alligevel lyder anbefalingen, at man bør udvise generel forsigtighed og begrænse sin eksponering, eksempelvis ved at bruge et håndfrit sæt.

Pressemeddelelsen og hele rapporten kan downloades her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S