Smid bare sølvpapirhatten væk: Mobiler frikendes for sundhedsfare

Norsk ekspertudvalg kan ikke finde beviser for, at stråling fra elektronisk udstyr kan være skadelig for helbredet.

Artikel top billede

Det norske Folkehelseinstituttet har fremlagt en rapport som frikender mobiltelefoner og andet udstyr med trådløse radioantenner for mistanken om sundhedsfare. Det skriver digi.no.

En ekspertgruppe med medlemmer fra det norske Post- og teletilsyn, Statens stråleværn, Karolinska instituttet og flere andre myndigheder og universiteter har udarbejdet rapporten, som beskæftiger sig med de svage elektromagnetiske felter fra mobiltelefoner og andet sendeudstyr.

Der er ikke fundet videnskabeligt grundlag for at sige, at stråling fra elektromagnetisk udstyr giver helbredsskader. Der er ikke tegn på, at strålingen kan øge risikoen for kræft, nedsætte frugtbarheden hos mænd, skade nervesystemet eller forvolde andre problemer.

De nationale kræftregistre har heller ikke registreret en stigning i antallet af kræfttilfælde efter introduktionen af mobiltelefoner, og der er ingen videnskabelige data, som understøtter påstanden om, at mobilen kan udløse hjernesvulster.

De norske eksperter konkluderer, at grænseværdierne for elektromagnetiske felter i mobiltelefoner og andet udstyr skal være de samme som dem, der anbefales af den internationale kommission for værn mod ikke-ioniserende stråling (ICNIRP).

Grænseværdierne for svage felter ligger 50 gange under det niveau, som kan give opvarmning af menneskeligt væv, eller som kan få nerveceller til at affyre signaler.

Når det gælder el-overfølsomhed, er der heller ikke dokumentation for, at der kan optræde gener i forbindelse med mobiltelefoner.

"Vi har intet grundlag for at sige, at generne er indbildte. Men et stort antal studier tyder på, at symptomerne må have andre årsager end fysisk påvirkning fra svage elektromagnetiske felter i mobiltelefoner, trådløse sendere og andet trådløst udstyr," siger Jan Alexander, der er leder af ekspertgruppen.

Han tilføjer, at patienter med sådanne problemer må tages alvorligt, og efterlyser flere kompetencer i sundhedssystemet til at håndtere denne type sager.

Det fænomen, at huden omkring øret bliver varm, når man snakker længe, skyldes mobilens batteri og ikke det elektromagnetiske felt, forklarer forskerne.

Det konkluderes, at der er meget lille sandsynlighed for, at lang tids brug af mobiltelefoner giver helsericisi, som i dag er ukendte. Men alligevel lyder anbefalingen, at man bør udvise generel forsigtighed og begrænse sin eksponering, eksempelvis ved at bruge et håndfrit sæt.

Pressemeddelelsen og hele rapporten kan downloades her.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Business Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S