Smid bare sølvpapirhatten væk: Mobiler frikendes for sundhedsfare

Norsk ekspertudvalg kan ikke finde beviser for, at stråling fra elektronisk udstyr kan være skadelig for helbredet.

Artikel top billede

Det norske Folkehelseinstituttet har fremlagt en rapport som frikender mobiltelefoner og andet udstyr med trådløse radioantenner for mistanken om sundhedsfare. Det skriver digi.no.

En ekspertgruppe med medlemmer fra det norske Post- og teletilsyn, Statens stråleværn, Karolinska instituttet og flere andre myndigheder og universiteter har udarbejdet rapporten, som beskæftiger sig med de svage elektromagnetiske felter fra mobiltelefoner og andet sendeudstyr.

Der er ikke fundet videnskabeligt grundlag for at sige, at stråling fra elektromagnetisk udstyr giver helbredsskader. Der er ikke tegn på, at strålingen kan øge risikoen for kræft, nedsætte frugtbarheden hos mænd, skade nervesystemet eller forvolde andre problemer.

De nationale kræftregistre har heller ikke registreret en stigning i antallet af kræfttilfælde efter introduktionen af mobiltelefoner, og der er ingen videnskabelige data, som understøtter påstanden om, at mobilen kan udløse hjernesvulster.

De norske eksperter konkluderer, at grænseværdierne for elektromagnetiske felter i mobiltelefoner og andet udstyr skal være de samme som dem, der anbefales af den internationale kommission for værn mod ikke-ioniserende stråling (ICNIRP).

Grænseværdierne for svage felter ligger 50 gange under det niveau, som kan give opvarmning af menneskeligt væv, eller som kan få nerveceller til at affyre signaler.

Når det gælder el-overfølsomhed, er der heller ikke dokumentation for, at der kan optræde gener i forbindelse med mobiltelefoner.

"Vi har intet grundlag for at sige, at generne er indbildte. Men et stort antal studier tyder på, at symptomerne må have andre årsager end fysisk påvirkning fra svage elektromagnetiske felter i mobiltelefoner, trådløse sendere og andet trådløst udstyr," siger Jan Alexander, der er leder af ekspertgruppen.

Han tilføjer, at patienter med sådanne problemer må tages alvorligt, og efterlyser flere kompetencer i sundhedssystemet til at håndtere denne type sager.

Det fænomen, at huden omkring øret bliver varm, når man snakker længe, skyldes mobilens batteri og ikke det elektromagnetiske felt, forklarer forskerne.

Det konkluderes, at der er meget lille sandsynlighed for, at lang tids brug af mobiltelefoner giver helsericisi, som i dag er ukendte. Men alligevel lyder anbefalingen, at man bør udvise generel forsigtighed og begrænse sin eksponering, eksempelvis ved at bruge et håndfrit sæt.

Pressemeddelelsen og hele rapporten kan downloades her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S