Amazon udvikler Google Maps-konkurrent

Der kommer snart en ny rival til Google Maps.

Artikel top billede

Apple har udviklet sin egen kort-applikation i det nye iOS 6 og siger dermed farvel til Google Maps, som man har brugt indtil nu. Det ser ud til, at Google Maps snart får endnu en konkurrent. Det er Amazon, der arbejder på sin egen kort-applikation, skriver Engadget.

I et blogindlæg fortæller Amazon, at udviklere nu kan bruge et API, som giver adgang til "Amazon Maps".

Men der er indtil videre ingen officiel udmelding om, at Amazon dropper Google Maps i sine egne produkter som f.eks. Kindle Fire tablet-pc'en.

Med den nuværende betaversion af API'en kan udviklere integrere kort-tjenesten i deres egne applikationer.

Det ser ud til, at funktionerne minder om Google Maps og andre tjenester, herunder muligheden for at skifte mellem forskellige visninger og placere lag med informationer på kortet.

Men Amazon halter stadig bagefter. Inden udgangen af 2012 er Google klar med 3D-visning for alle storbyer i USA og Europa. Det kan Amazon endnu ikke byde på.

Amazon bruger stadig Android på sine tablets, men der er tale om en tilpasset version af operativsystemet, som også har sin egen app-store.

For otte år siden forsøgte Amazon at angribe Google med sin egen søgemaskine, A9, men det blev ikke en succes.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Security Consultant (GRC)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse