Amazon udvikler Google Maps-konkurrent

Der kommer snart en ny rival til Google Maps.

Artikel top billede

Apple har udviklet sin egen kort-applikation i det nye iOS 6 og siger dermed farvel til Google Maps, som man har brugt indtil nu. Det ser ud til, at Google Maps snart får endnu en konkurrent. Det er Amazon, der arbejder på sin egen kort-applikation, skriver Engadget.

I et blogindlæg fortæller Amazon, at udviklere nu kan bruge et API, som giver adgang til "Amazon Maps".

Men der er indtil videre ingen officiel udmelding om, at Amazon dropper Google Maps i sine egne produkter som f.eks. Kindle Fire tablet-pc'en.

Med den nuværende betaversion af API'en kan udviklere integrere kort-tjenesten i deres egne applikationer.

Det ser ud til, at funktionerne minder om Google Maps og andre tjenester, herunder muligheden for at skifte mellem forskellige visninger og placere lag med informationer på kortet.

Men Amazon halter stadig bagefter. Inden udgangen af 2012 er Google klar med 3D-visning for alle storbyer i USA og Europa. Det kan Amazon endnu ikke byde på.

Amazon bruger stadig Android på sine tablets, men der er tale om en tilpasset version af operativsystemet, som også har sin egen app-store.

For otte år siden forsøgte Amazon at angribe Google med sin egen søgemaskine, A9, men det blev ikke en succes.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job