Amazon udvikler Google Maps-konkurrent

Der kommer snart en ny rival til Google Maps.

Artikel top billede

Apple har udviklet sin egen kort-applikation i det nye iOS 6 og siger dermed farvel til Google Maps, som man har brugt indtil nu. Det ser ud til, at Google Maps snart får endnu en konkurrent. Det er Amazon, der arbejder på sin egen kort-applikation, skriver Engadget.

I et blogindlæg fortæller Amazon, at udviklere nu kan bruge et API, som giver adgang til "Amazon Maps".

Men der er indtil videre ingen officiel udmelding om, at Amazon dropper Google Maps i sine egne produkter som f.eks. Kindle Fire tablet-pc'en.

Med den nuværende betaversion af API'en kan udviklere integrere kort-tjenesten i deres egne applikationer.

Det ser ud til, at funktionerne minder om Google Maps og andre tjenester, herunder muligheden for at skifte mellem forskellige visninger og placere lag med informationer på kortet.

Men Amazon halter stadig bagefter. Inden udgangen af 2012 er Google klar med 3D-visning for alle storbyer i USA og Europa. Det kan Amazon endnu ikke byde på.

Amazon bruger stadig Android på sine tablets, men der er tale om en tilpasset version af operativsystemet, som også har sin egen app-store.

For otte år siden forsøgte Amazon at angribe Google med sin egen søgemaskine, A9, men det blev ikke en succes.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S