Amazon udvikler Google Maps-konkurrent

Der kommer snart en ny rival til Google Maps.

Artikel top billede

Apple har udviklet sin egen kort-applikation i det nye iOS 6 og siger dermed farvel til Google Maps, som man har brugt indtil nu. Det ser ud til, at Google Maps snart får endnu en konkurrent. Det er Amazon, der arbejder på sin egen kort-applikation, skriver Engadget.

I et blogindlæg fortæller Amazon, at udviklere nu kan bruge et API, som giver adgang til "Amazon Maps".

Men der er indtil videre ingen officiel udmelding om, at Amazon dropper Google Maps i sine egne produkter som f.eks. Kindle Fire tablet-pc'en.

Med den nuværende betaversion af API'en kan udviklere integrere kort-tjenesten i deres egne applikationer.

Det ser ud til, at funktionerne minder om Google Maps og andre tjenester, herunder muligheden for at skifte mellem forskellige visninger og placere lag med informationer på kortet.

Men Amazon halter stadig bagefter. Inden udgangen af 2012 er Google klar med 3D-visning for alle storbyer i USA og Europa. Det kan Amazon endnu ikke byde på.

Amazon bruger stadig Android på sine tablets, men der er tale om en tilpasset version af operativsystemet, som også har sin egen app-store.

For otte år siden forsøgte Amazon at angribe Google med sin egen søgemaskine, A9, men det blev ikke en succes.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Banedanmark

License Manager - Genopslag

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job