Amazon udvikler Google Maps-konkurrent

Der kommer snart en ny rival til Google Maps.

Artikel top billede

Apple har udviklet sin egen kort-applikation i det nye iOS 6 og siger dermed farvel til Google Maps, som man har brugt indtil nu. Det ser ud til, at Google Maps snart får endnu en konkurrent. Det er Amazon, der arbejder på sin egen kort-applikation, skriver Engadget.

I et blogindlæg fortæller Amazon, at udviklere nu kan bruge et API, som giver adgang til "Amazon Maps".

Men der er indtil videre ingen officiel udmelding om, at Amazon dropper Google Maps i sine egne produkter som f.eks. Kindle Fire tablet-pc'en.

Med den nuværende betaversion af API'en kan udviklere integrere kort-tjenesten i deres egne applikationer.

Det ser ud til, at funktionerne minder om Google Maps og andre tjenester, herunder muligheden for at skifte mellem forskellige visninger og placere lag med informationer på kortet.

Men Amazon halter stadig bagefter. Inden udgangen af 2012 er Google klar med 3D-visning for alle storbyer i USA og Europa. Det kan Amazon endnu ikke byde på.

Amazon bruger stadig Android på sine tablets, men der er tale om en tilpasset version af operativsystemet, som også har sin egen app-store.

For otte år siden forsøgte Amazon at angribe Google med sin egen søgemaskine, A9, men det blev ikke en succes.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S