Danske Trustpilot vil fortsætte ekspansionen: Klar til at indtage USA

Den danske iværksættervirksomhed går efter verdensdominans, men det kommer til at koste knaster.

Artikel top billede

Den danske iværksættervirksomhed Trustpilot går nu efter at ekspandere i USA.

Siden 2007 har Trustpilot givet danske forbrugere mulighed for at rase og rose virksomheder på nettet, og i løbet af de seneste år har Trustpilot ekspanderet på det europæiske marked, hvor virksomheden blandt andet er aktiv i Storbritannien, Tyskland, Holland og Frankrig.

Ambitionerne rækker dog længere end det, fortæller Joakim Ditlev, der er marketingmanager i Trustpilot.

"Vi tror helt klart på, at vi på verdensplan kan blive den dominerende faktor, når det gælder kundevurderinger af virksomheder. Det er vores opfattelse, at der endnu ikke er nogen andre, der har sat sig på den stol endnu," siger han til ComON.

USA lokker

Når det gælder restauranter og rejser, findes der ganske vist andre anmeldelsessider som Yelp og Tripadvisor.

"Men når det kommer til den overordenede bedømmelser af virksomheder, findes der endnu ikke nogen verdensomspændende service," siger han.

Derfor er Trustpilot også klar til at fortsætte ekspansionen i Europa og ikke mindst på det enorme amerikanske marked.

"Vi har lidt aktivitet derovre, men det er helt sikkert en vej, som vi håber på at fortsætte ad", siger han.

Joakim Ditlev understreger dog, at han endnu ikke kan sige
præcist, hvilket marked Trustpilot vil rykke ind på som det næste.

Men han fortæller dog, at der sandsynligvis vil være tale om et marked med en stor engelsktalende brugerbase.

Brug for venturekapital

Sidste år hentede Trustpilot 25 millioner kroner i ny kapital fra venturekapitalvirksomhederne Seed Capital og Northzone. Penge der ifølge Joakim Ditlev var med til at finansiere den europæiske ekspansion.

Men skal virksomheden have opfyldt sine ambitioner om at indtage USA, kan det blive nødvendigt at hente endnu mere kapital, erkender Joakim Ditlev.

"Det vil sandsynligvis kræve mere kapital. USA er et ret dyrt marked at rykke ind på, så det vil komme til at koste nogle penge", siger han.

Trustpilot har i dag 80 ansatte, der alle arbejder i virksomhedens hovedkontor i København.

Læs også:
 

Danske it-virksomheder på felttog i USA  

Sådan fjerner du dårlige anmeldelser på Trustpilot

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S