Oliemilliardærs fynske forhandler tredobler overskuddet

Hosting-leverandøren Outforce havde et ekstraordinært godt resultat sidste år med en tredobling af overskuddet til knap otte millioner kroner.

Artikel top billede

Medarbejderne i Outforce spøgte for otte-ni år siden med, om det mon var realistisk at forestille sig, at der ville blive end 20 ansatte, og om det blev muligt at hente mere end 50 procent af omsætningen uden for koncernen.

Nu er der 21 medarbejdere, og mere end 80 procent af omsætningen stammer fra eksterne kunder heriblandt en af de rigtig store fra C20-indekset. En anden ret ny kunde er  Danske Commodities, hvis installationer Outforce står for driften af i hele verden.

"Sidste års resultat på små otte millioner er ekstraordinært godt, så i forhold til de kolleger vi sammenligner os med, er vi meget tilfredse," siger Enrico Augustinus, administrerende direktør, outforce A/S.

Vil ikke være ERP-hus

Strategien er fortsat at være datacenter og infrastrukturleverandør, mens selskabet ikke ønsker at udvikle software og ikke vil være et ERP-hus, der leverer SAP, C5 eller lignende.

"Det har vi strategiske samarbejdspartnere til at tage sig af," lyder det.

Mens det er gået rigtig godt for hosting-forretningen, har omsætningen været vigende på den del af Outforce, som beskæftiger sig med konsulenttjenester.

"Hosting står for en stadig større del af omsætningen, specielt nu hvor vi har åbnet et nyt datacenter i Kolding, som har haft kunder i drift i et års tid," siger Enrico Augustinus.

Han er allermest glad for, ja faktisk "voldsomt imponeret" af, at Outforce har formået at vækste voldsomt på eksterne kunder.

"Selvfølgelig tager vi gerne de kunder ind, der kommer fra koncernen, men jeg synes, det er virkelig tilfredsstilende, at vi tiltrækker stadig flere eksterne kunder," siger Enrico Augustinus.

Henter mest fra eksterne kunder

Som det ser ud nu, kommer 83 procent af virksomhedens omsætning fra eksterne kunder.

På spørgsmålet om, hvor Outforce især møder konkurrence, er svaret, at det typisk er eksempelvis Athena og/eller JDM, selskabet møder derude i virkeligheden, når der skal kæmpes om ordrerne.

"Forventningerne til indeværende regnskabsår er, at vi skal vækste, og så går vi og pusler lidt med nogle overvejelser, om vi skal bygge et datacenter mere eller måske overtage en anden. Der er ikke mange brancher i øjeblikket, hvor der konsolideres så meget som i datacenterbranchen," konstaterer Enrico Augustinus.

Outforce er et af selskaberne i koncernen United Shipping & Trading Company, som sidste år omsatte for mere end 71 milliarder kroner.

Oprindelig var Outforce moderselskabets it-afdeling, inden det blev skilt ud osm et selvstændigt selskab i stil med NNIT, der startede sin tilværelse som it-afdeling hos Novo Nordisk.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura