Oliemilliardærs fynske forhandler tredobler overskuddet

Hosting-leverandøren Outforce havde et ekstraordinært godt resultat sidste år med en tredobling af overskuddet til knap otte millioner kroner.

Artikel top billede

Medarbejderne i Outforce spøgte for otte-ni år siden med, om det mon var realistisk at forestille sig, at der ville blive end 20 ansatte, og om det blev muligt at hente mere end 50 procent af omsætningen uden for koncernen.

Nu er der 21 medarbejdere, og mere end 80 procent af omsætningen stammer fra eksterne kunder heriblandt en af de rigtig store fra C20-indekset. En anden ret ny kunde er  Danske Commodities, hvis installationer Outforce står for driften af i hele verden.

"Sidste års resultat på små otte millioner er ekstraordinært godt, så i forhold til de kolleger vi sammenligner os med, er vi meget tilfredse," siger Enrico Augustinus, administrerende direktør, outforce A/S.

Vil ikke være ERP-hus

Strategien er fortsat at være datacenter og infrastrukturleverandør, mens selskabet ikke ønsker at udvikle software og ikke vil være et ERP-hus, der leverer SAP, C5 eller lignende.

"Det har vi strategiske samarbejdspartnere til at tage sig af," lyder det.

Mens det er gået rigtig godt for hosting-forretningen, har omsætningen været vigende på den del af Outforce, som beskæftiger sig med konsulenttjenester.

"Hosting står for en stadig større del af omsætningen, specielt nu hvor vi har åbnet et nyt datacenter i Kolding, som har haft kunder i drift i et års tid," siger Enrico Augustinus.

Han er allermest glad for, ja faktisk "voldsomt imponeret" af, at Outforce har formået at vækste voldsomt på eksterne kunder.

"Selvfølgelig tager vi gerne de kunder ind, der kommer fra koncernen, men jeg synes, det er virkelig tilfredsstilende, at vi tiltrækker stadig flere eksterne kunder," siger Enrico Augustinus.

Henter mest fra eksterne kunder

Som det ser ud nu, kommer 83 procent af virksomhedens omsætning fra eksterne kunder.

På spørgsmålet om, hvor Outforce især møder konkurrence, er svaret, at det typisk er eksempelvis Athena og/eller JDM, selskabet møder derude i virkeligheden, når der skal kæmpes om ordrerne.

"Forventningerne til indeværende regnskabsår er, at vi skal vækste, og så går vi og pusler lidt med nogle overvejelser, om vi skal bygge et datacenter mere eller måske overtage en anden. Der er ikke mange brancher i øjeblikket, hvor der konsolideres så meget som i datacenterbranchen," konstaterer Enrico Augustinus.

Outforce er et af selskaberne i koncernen United Shipping & Trading Company, som sidste år omsatte for mere end 71 milliarder kroner.

Oprindelig var Outforce moderselskabets it-afdeling, inden det blev skilt ud osm et selvstændigt selskab i stil med NNIT, der startede sin tilværelse som it-afdeling hos Novo Nordisk.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice