Nu bliver det nemmere at dele din skærm trådløst

Den nye trådløse Miracast-standard skal gøre det lettere at få skærmbilledet fra computeren eller telefonen over på fjernsynet.

Artikel top billede

Wi-Fi Alliance er nu klar med en ny standard, kaldet Miracast, der skal bruges til at overføre skærmindhold trådløst mellem forskellige enheder. Her kan man f.eks. få billederne fra sin smartphone over på fjernsynet, dele skærmen på den bærbare computer med en projektor i konferencerummet, eller se fjernsyn fra kabel-tv-boksen direkte på en tablet.

Det kan allerede lade sig gøre i dag med forskellige teknologier, men det skulle blive meget lettere fremover. Miracast sørger for, at de forskellige enheder på det trådløse netværk kan finde hinanden og gør det let at udveksle indholdet.

Det minder om Intels Wireless Display-teknologi, som kom for to år siden. Den skulle også bruges til at overføre medieindhold trådløst fra fjernsynet til computeren, men det kræver, at begge enheder understøtter teknologien. Der er flere andre løsninger som ikke er kompatible med hinanden, herunder Apples Airplay og Samsung TV-Link.

Nu forsøger Wi-Fi Alliance så at skabe en fælles standard, som alle skal bruge. Det skulle være sikkert, at den bliver kompatibel med Intels Wireless Display, men det er mere usikkert, om Apple også går med.

De fleste store chip-producenter som Intel, Nvidia og Broadcom støtter initiativet, og de første produkter er allerede certificeret til Miracast. Det gælder blandt andet Samsungs Galaxy S3 og LG Optimus G samt fjernsyn i Echo-P-serien fra Samsung. Sony er også på vej med flere Miracast-fjernsyn.

Der er tale om en ren softwarebaseret løsning, så det skulle i teorien være meget let at opgradere ældre enheder med Miracast-understøttelse.

Miracast bliver en del af Wi-Fi-certificeringen fremover, så alle enheder, der er godkendt til Wi-Fi, skal i princippet også understøtte denne teknologi. Det forventes, at der bliver solgt 1,5 mia. enheder med Miracast i 2016.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S