Du kommer til at vente længe på Ikeas smart-tv

Ikeas Uppleva bliver forsinket i Danmark. Produktionen kan ikke følge med salget.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Ikea)

Tidligere i år kunne ComON fortælle om Ikeas smart-tv med navnet Uppleva. Det er en integreret pakke, hvor selve skærmen og tilhørende elektronik er indbygget i et tv-møbel, der kan specificeres i flere farver og størrelser.

I juni kom Uppleva til salg i udvalgte varehuse i fem lande, Sverige, Polen, Frankrig, Tyskland og Italien. Ikea fortæller nu, at salget er gået over al forventning, og det betyder også, at produktionen slet ikke kan følge med.

Den planlagte lancering i Danmark den 1. oktober bliver derfor udskudt til næste år. I de fem danske Ikea-varehuse kommer man altså ikke til at kunne købe Uppleva før i 2013.

"Vi er naturligvis glade for, at forbrugerne i de fem pilotlande har taget godt imod vores nye medieløsning. Uheldigvis betyder det, at vi er nødt til at udskyde lanceringen på det danske marked, hvilket jeg kun kan beklage. Men vores kunder kan ikke være tjent med, hvis vi salgsstarter et produkt uden at kunne følge med salgsleverancerne," siger Susanne Koerfer, salgschef hos IKEA Danmark.

Hun kan ikke fortælle, præcis hvornår lanceringen kommer til at ske i Danmark.

Tv'et fås i størrelser fra 24 til 46 tommer, der er indbygget Blu-Ray-afspiller og lydsystem med ekstern subwoofer. Den billigste pakke koster omkring 5.500 danske kroner.

Læs også:

Test: Så god er Ikeas fladskærm

Tv-kinderæg til den danske Ikea-familie

Fredagsfilmen: Så bøvlet er det nye Ikea-tv

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Zealand Business College

Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S