Her er fremtidens 3D-printer

Det amerikanske firma MakerBot er nu klar med en ny generation af sin billige 3D-printer.

Artikel top billede

MakerBot var et af de første firmaer, der satsede på at gøre 3D-print kommercielt tilgængeligt for et stort publikum. Nu er man lanceret den nye Replicator 2 Desktop 3D-printer, og det har fået Wired til at forudsige, at den vil "ændre din verden".

Den billige 3D-printer er beregnet til opfindere og hobby-byggere, der kan bruge den til at fremstille hurtige prototyper.

I forhold til den første generation kan Replicator 2 fremstille genstande, der er 40 pct. større, og opløsningen er på 100 mikron (0,10 mm), som betyder, at de enkelte lag bliver endnu tyndere. Printeren bruger det majs-baserede materiale PLA.

Replicator har fået et nyt design i stål og PVC og den bliver nu sendt til kunderne færdigbygget og ikke som byggesæt ligesom forgængeren, der var fremstillet i træ.

Printeren har indbygget LED-lys, der kan lyse i alle farver. Det har ikke nogen praktisk funktion, men det får printeren til at se cool ud.

Sammen med pakken leveres også en ny softwareløsning, MakerWare, der skal gøre det lettere at printe 3D-genstande.

Prisen for Replicator 2 er 2.199 dollar. Der er også en mere avanceret version kaldet Replicator 2X til 2.799 dollar, som kan printe mere komplekse genstande.

Der findes allerede mange 3D-printere, men de kræver typisk meget plads. Replicator er som navnet antyder designet til at blive placeret på skrivebordet.

Den nye model kan allerede bestilles nu, men leveringen tager op til seks uger. MakerBot har solgt omkring 13.000 af sine 3D-printere, siden firmaet blev stiftet i 2009.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,