Her er fremtidens 3D-printer

Det amerikanske firma MakerBot er nu klar med en ny generation af sin billige 3D-printer.

Artikel top billede

MakerBot var et af de første firmaer, der satsede på at gøre 3D-print kommercielt tilgængeligt for et stort publikum. Nu er man lanceret den nye Replicator 2 Desktop 3D-printer, og det har fået Wired til at forudsige, at den vil "ændre din verden".

Den billige 3D-printer er beregnet til opfindere og hobby-byggere, der kan bruge den til at fremstille hurtige prototyper.

I forhold til den første generation kan Replicator 2 fremstille genstande, der er 40 pct. større, og opløsningen er på 100 mikron (0,10 mm), som betyder, at de enkelte lag bliver endnu tyndere. Printeren bruger det majs-baserede materiale PLA.

Replicator har fået et nyt design i stål og PVC og den bliver nu sendt til kunderne færdigbygget og ikke som byggesæt ligesom forgængeren, der var fremstillet i træ.

Printeren har indbygget LED-lys, der kan lyse i alle farver. Det har ikke nogen praktisk funktion, men det får printeren til at se cool ud.

Sammen med pakken leveres også en ny softwareløsning, MakerWare, der skal gøre det lettere at printe 3D-genstande.

Prisen for Replicator 2 er 2.199 dollar. Der er også en mere avanceret version kaldet Replicator 2X til 2.799 dollar, som kan printe mere komplekse genstande.

Der findes allerede mange 3D-printere, men de kræver typisk meget plads. Replicator er som navnet antyder designet til at blive placeret på skrivebordet.

Den nye model kan allerede bestilles nu, men leveringen tager op til seks uger. MakerBot har solgt omkring 13.000 af sine 3D-printere, siden firmaet blev stiftet i 2009.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune