Her er fremtidens 3D-printer

Det amerikanske firma MakerBot er nu klar med en ny generation af sin billige 3D-printer.

Artikel top billede

MakerBot var et af de første firmaer, der satsede på at gøre 3D-print kommercielt tilgængeligt for et stort publikum. Nu er man lanceret den nye Replicator 2 Desktop 3D-printer, og det har fået Wired til at forudsige, at den vil "ændre din verden".

Den billige 3D-printer er beregnet til opfindere og hobby-byggere, der kan bruge den til at fremstille hurtige prototyper.

I forhold til den første generation kan Replicator 2 fremstille genstande, der er 40 pct. større, og opløsningen er på 100 mikron (0,10 mm), som betyder, at de enkelte lag bliver endnu tyndere. Printeren bruger det majs-baserede materiale PLA.

Replicator har fået et nyt design i stål og PVC og den bliver nu sendt til kunderne færdigbygget og ikke som byggesæt ligesom forgængeren, der var fremstillet i træ.

Printeren har indbygget LED-lys, der kan lyse i alle farver. Det har ikke nogen praktisk funktion, men det får printeren til at se cool ud.

Sammen med pakken leveres også en ny softwareløsning, MakerWare, der skal gøre det lettere at printe 3D-genstande.

Prisen for Replicator 2 er 2.199 dollar. Der er også en mere avanceret version kaldet Replicator 2X til 2.799 dollar, som kan printe mere komplekse genstande.

Der findes allerede mange 3D-printere, men de kræver typisk meget plads. Replicator er som navnet antyder designet til at blive placeret på skrivebordet.

Den nye model kan allerede bestilles nu, men leveringen tager op til seks uger. MakerBot har solgt omkring 13.000 af sine 3D-printere, siden firmaet blev stiftet i 2009.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse