Her er fremtidens 3D-printer

Det amerikanske firma MakerBot er nu klar med en ny generation af sin billige 3D-printer.

Artikel top billede

MakerBot var et af de første firmaer, der satsede på at gøre 3D-print kommercielt tilgængeligt for et stort publikum. Nu er man lanceret den nye Replicator 2 Desktop 3D-printer, og det har fået Wired til at forudsige, at den vil "ændre din verden".

Den billige 3D-printer er beregnet til opfindere og hobby-byggere, der kan bruge den til at fremstille hurtige prototyper.

I forhold til den første generation kan Replicator 2 fremstille genstande, der er 40 pct. større, og opløsningen er på 100 mikron (0,10 mm), som betyder, at de enkelte lag bliver endnu tyndere. Printeren bruger det majs-baserede materiale PLA.

Replicator har fået et nyt design i stål og PVC og den bliver nu sendt til kunderne færdigbygget og ikke som byggesæt ligesom forgængeren, der var fremstillet i træ.

Printeren har indbygget LED-lys, der kan lyse i alle farver. Det har ikke nogen praktisk funktion, men det får printeren til at se cool ud.

Sammen med pakken leveres også en ny softwareløsning, MakerWare, der skal gøre det lettere at printe 3D-genstande.

Prisen for Replicator 2 er 2.199 dollar. Der er også en mere avanceret version kaldet Replicator 2X til 2.799 dollar, som kan printe mere komplekse genstande.

Der findes allerede mange 3D-printere, men de kræver typisk meget plads. Replicator er som navnet antyder designet til at blive placeret på skrivebordet.

Den nye model kan allerede bestilles nu, men leveringen tager op til seks uger. MakerBot har solgt omkring 13.000 af sine 3D-printere, siden firmaet blev stiftet i 2009.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS