Har Apple kopieret schweizisk banegårds-ur?

De schweiziske statsbaner mener at Apple har stjålet designet til sit nye ur i iOS 6.

Artikel top billede

Apple har netop frigivet sit nye iOS 6, og en af de mange nyheder er en ur-app med indbygget vækkeur. Men Apple har muligvis kopieret designet hos de schweiziske statsbaner SBB. Det melder den schweiziske avis Tagesanzeiger.  

En hurtig sammenligning viser, at Apple-uret er næsten identisk med et berømt design fra 1944, som bliver brugt på de schweiziske banegårde. Schweiz er både kendt for sine pålidelige togdrift og for produktion af ure, så måske er det ikke så underligt, at Apple har hentet inspiration i Schweiz.

Men det kan blive dyrt. SBB har alle rettighederne til uret og vil nu forlange, at Apple skal betale licens for at bruge designet.

"Vi glæder os over, at Apple har brugt det schweiziske banegårds-ur. Det er et bevis på, at der er tale om et stykke værdifuldt design," siger SBB-talsmand Christian Ginsig til avisen.

Men han tilføjer, at SBB nu vil tage kontakt til Apple for at finde en løsning. Baneselskabet vil ikke acceptere, at Apple kopierer designet uden at betale.

Det berømte banegårds-ur bliver fremstillet af firmaet Mobatime, og man kan også købe et officielt armbåndsur med samme design fra Mondaine. Det unikke design kan kendes på den røde sekund-viser.

Apple er selv kendt for at beskytte sit design med næb og kløer - i 2009 blev den populære app-udvikler Tapbots tvunget til at ændre et ur-ikon, der lignede et ikon, som Apple bruger i sin telefon-app.

Samtidig har Apple anklaget konkurrenten Samsung for at have stjålet firmaets design - en kamp, der i øjeblikket bliver udkæmpet i retssale i flere lande.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse