Sophos-antivirus går amok og sletter harmløse filer

Sophos har sat sin egen antivirus-løsning skakmat. En fejlagtig opdatering stemplede firmaets egen software som virus.

Artikel top billede

Den 19. september har sikkerheds-leverandøren Sophos udsendt en fejlagtig signaturfil og distribueret den til sine egne antivirus-programmer. Det førte til, at mange programmer med indbygget opdaterings-funktion blev stemplet som virus. Det ironiske er, at det også gælder for update-komponenten i Sophos' egen software.

I Sophos' eget kundeforum kan man læse, at flere brugere klager over, at antivirus-løsningen herefter har forsøgt at fjerne de pågældende komponenter og dermed beskadiget software-installationen. I nogle tilfælde er filerne sat i karantæne.

Sophos undskylder nu i en Knowledge Base-artikel og lover, at man arbejder på at rette problemet.

Den fejlagtige signatur har åbenbart svært ved at skelne mellem legitime programmer og malwaren "ssh/updater-B".

Sophos har nu udsendt en ny signatur, der retter fejlen. Men det bider sig selv i halen. For hvis opdaterings-funktionen er beskadiget, kan man heller ikke hente nye signaturer. Det kræver, at denne komponent skal reetableres først.

Samtidig indrømmer Sophos, at en række andre programmer også bliver udpeget som virus, men fortæller dog ikke, hvilke der er tale om. Fejlen rammer tilsyneladende kun Windows.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job