Sophos-antivirus går amok og sletter harmløse filer

Sophos har sat sin egen antivirus-løsning skakmat. En fejlagtig opdatering stemplede firmaets egen software som virus.

Artikel top billede

Den 19. september har sikkerheds-leverandøren Sophos udsendt en fejlagtig signaturfil og distribueret den til sine egne antivirus-programmer. Det førte til, at mange programmer med indbygget opdaterings-funktion blev stemplet som virus. Det ironiske er, at det også gælder for update-komponenten i Sophos' egen software.

I Sophos' eget kundeforum kan man læse, at flere brugere klager over, at antivirus-løsningen herefter har forsøgt at fjerne de pågældende komponenter og dermed beskadiget software-installationen. I nogle tilfælde er filerne sat i karantæne.

Sophos undskylder nu i en Knowledge Base-artikel og lover, at man arbejder på at rette problemet.

Den fejlagtige signatur har åbenbart svært ved at skelne mellem legitime programmer og malwaren "ssh/updater-B".

Sophos har nu udsendt en ny signatur, der retter fejlen. Men det bider sig selv i halen. For hvis opdaterings-funktionen er beskadiget, kan man heller ikke hente nye signaturer. Det kræver, at denne komponent skal reetableres først.

Samtidig indrømmer Sophos, at en række andre programmer også bliver udpeget som virus, men fortæller dog ikke, hvilke der er tale om. Fejlen rammer tilsyneladende kun Windows.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S