Dansk blinde-app vinder mesterskab

Appy Days-prisen gik til dansk blinde-app, hvor frivillige kan hjælpe synshæmmede over nettet.

Artikel top billede

I sidste uge blev Be My Eyes-app'en kåret som vinder i regionsmesterskabet på Appy Days 2012 i Silkeborg. Appy Days blev afholdt for andet år i træk og den er arrangeret af iKraft-konsortiet, der drives af Alexandra Instituttet, Innovation Lab og it-forum midtjylland.

I løbet af ugen blev udviklere, grafikere og projektledere matchet med virksomheder, som gerne ville prøve at få udviklet en app til deres forretningsidé. Torsdag skulle deltagerne præsentere en prototype af deres app for de andre deltagende.

Den blev så vurderet af et dommerpanel, som skulle udpege app'en med det bedste design og den største værdi.

Vinderen blev altså Be My Eyes. App'en bygger på begrebet "micro-volounteering", hvor man med en lille, men nyttig frivillig indsats kan yde hjælp til andre.

Har blinde brug for hjælp til for eksempel at "læse" et skilt, varedeklarationen på en vare eller andet, så kontakter de via app'en en frivillig hjælper. Via en videokonference-forbindelse panorerer man hen over det, den frivillige skal læse op for sig eller hjælpe med.

Dommerpanelet pegede på, at idéen og værdien i den vindende app dækker et konkret behov for en stor målgruppe. Desuden er det en let måde for frivillige at yde en indsats. Det er en model, som også kan bruges til andre apps.

Be My Eyes skal videreudvikles som non-profit projekt på open source-basis, og det har allerede fået støtte fra Dansk Blindesamfund.

Der var 45 deltagere på årets Appy Days, som havde Silkeborg Data og Silkeborg Kommune som sponsor.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S