Dansk blinde-app vinder mesterskab

Appy Days-prisen gik til dansk blinde-app, hvor frivillige kan hjælpe synshæmmede over nettet.

Artikel top billede

I sidste uge blev Be My Eyes-app'en kåret som vinder i regionsmesterskabet på Appy Days 2012 i Silkeborg. Appy Days blev afholdt for andet år i træk og den er arrangeret af iKraft-konsortiet, der drives af Alexandra Instituttet, Innovation Lab og it-forum midtjylland.

I løbet af ugen blev udviklere, grafikere og projektledere matchet med virksomheder, som gerne ville prøve at få udviklet en app til deres forretningsidé. Torsdag skulle deltagerne præsentere en prototype af deres app for de andre deltagende.

Den blev så vurderet af et dommerpanel, som skulle udpege app'en med det bedste design og den største værdi.

Vinderen blev altså Be My Eyes. App'en bygger på begrebet "micro-volounteering", hvor man med en lille, men nyttig frivillig indsats kan yde hjælp til andre.

Har blinde brug for hjælp til for eksempel at "læse" et skilt, varedeklarationen på en vare eller andet, så kontakter de via app'en en frivillig hjælper. Via en videokonference-forbindelse panorerer man hen over det, den frivillige skal læse op for sig eller hjælpe med.

Dommerpanelet pegede på, at idéen og værdien i den vindende app dækker et konkret behov for en stor målgruppe. Desuden er det en let måde for frivillige at yde en indsats. Det er en model, som også kan bruges til andre apps.

Be My Eyes skal videreudvikles som non-profit projekt på open source-basis, og det har allerede fået støtte fra Dansk Blindesamfund.

Der var 45 deltagere på årets Appy Days, som havde Silkeborg Data og Silkeborg Kommune som sponsor.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect