Verdens største online-spil fejrer ny udvidelse i aften

Mange butikker holder midnatsåbent, og lanceringen af Mists of Pandaria fejres med store fester i flere europæiske byer.

Artikel top billede

Den fjerde store udvidelse til verdens mest populære online-spilunivers World of Warcraft (WoW) lanceres den 25. september. I Danmark holder mange forretninger midnatsåbent mandag for at fejre lanceringen af Mists of Pandaria. Det gælder blandt andet alle Blockbuster-butikker, hvor der også er gaver som T-shirts og plakater til de første der køber spillet i hver butik.

Den seneste udvidelse tilføjer et nyt kontinent til det kendte WoW-univers. Her er der også mange nye skabninger, herunder de kæmpende pandaer. Samtidig er der en række andre ændringer, såsom en ny klasse, munken, og nye udfordringer til spillere med højt level.

Det er nok ikke tilfældigt, at Blizzard har valgt et panda-tema til denne udvidelse. Firmaet forsøger at vinde flere spillere i Kina, og her er pandaen et meget populært symbol. Der er kun få pandaer tilbage i verden, og de fleste af dem lever i Kina.

Ligesom pandaen er WoW også truet af udryddelse i den benhårde overlevelseskamp online. WoW er dog stadig det største MMORPG (Massively Multiplayer Online Roleplaying Game), men mange spillere er forsvundet.

I 2010 havde WoW mere end 12 millioner spillere, men det er faldet til omkring ni millioner. Det menes, at halvdelen af dem er kinesere. Derfor har det kinesiske marked en meget stor betydning for WoW-firmaet Blizzard.

I foråret måtte selskabet sige farvel til 600 medarbejdere eller omkring 10 pct. af de ansatte.

Blizzard har forsøgt forskellige strategier for at holde på spillerne. Der er nu en meget begrænset free-to-play version, hvor man kan prøve en lille del af spillet uden at betale.

Spilfirmaet har også forsøgt at få spillere til at binde sig til et 12 måneders abonnement ved at lokke med en gratis kopi af Diablo III, tidlig adgang til nyt materiale - og en flyvende hest til spillet.

I december 2010 kom Cataclysm-udvidelsen til WoW med nyt indhold, og det faldende brugertal kan også forklares med, at mange spillere efterhånden er kommet gennem denne udvidelse.

Men faldet skyldes også, at der efterhånden er mange nye konkurrenter som Star Wars: The Old Republic, Guild Wars 2, Diablo 3 og Runescape.

I forbindelse med lanceringen har Blizzard inviteret til fester i flere europæiske byer, herunder Stockholm, Köln, London, Paris, Milano og Madrid. Her er der live-musik, konkurrencer og præsentationer i timerne inden midnat, hvor spillet sættes til salg. I Stockholm opfordres deltagerne til at klæde sig ud i WoW-kostumer.

Der er muligvis også en særlig forbindelse til Danmark i det nye spil. Flere af de mest opmærksomme har undret sig over, at spillets logo bruger et Danmarkskort som baggrund.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job