Verdens største online-spil fejrer ny udvidelse i aften

Mange butikker holder midnatsåbent, og lanceringen af Mists of Pandaria fejres med store fester i flere europæiske byer.

Artikel top billede

Den fjerde store udvidelse til verdens mest populære online-spilunivers World of Warcraft (WoW) lanceres den 25. september. I Danmark holder mange forretninger midnatsåbent mandag for at fejre lanceringen af Mists of Pandaria. Det gælder blandt andet alle Blockbuster-butikker, hvor der også er gaver som T-shirts og plakater til de første der køber spillet i hver butik.

Den seneste udvidelse tilføjer et nyt kontinent til det kendte WoW-univers. Her er der også mange nye skabninger, herunder de kæmpende pandaer. Samtidig er der en række andre ændringer, såsom en ny klasse, munken, og nye udfordringer til spillere med højt level.

Det er nok ikke tilfældigt, at Blizzard har valgt et panda-tema til denne udvidelse. Firmaet forsøger at vinde flere spillere i Kina, og her er pandaen et meget populært symbol. Der er kun få pandaer tilbage i verden, og de fleste af dem lever i Kina.

Ligesom pandaen er WoW også truet af udryddelse i den benhårde overlevelseskamp online. WoW er dog stadig det største MMORPG (Massively Multiplayer Online Roleplaying Game), men mange spillere er forsvundet.

I 2010 havde WoW mere end 12 millioner spillere, men det er faldet til omkring ni millioner. Det menes, at halvdelen af dem er kinesere. Derfor har det kinesiske marked en meget stor betydning for WoW-firmaet Blizzard.

I foråret måtte selskabet sige farvel til 600 medarbejdere eller omkring 10 pct. af de ansatte.

Blizzard har forsøgt forskellige strategier for at holde på spillerne. Der er nu en meget begrænset free-to-play version, hvor man kan prøve en lille del af spillet uden at betale.

Spilfirmaet har også forsøgt at få spillere til at binde sig til et 12 måneders abonnement ved at lokke med en gratis kopi af Diablo III, tidlig adgang til nyt materiale - og en flyvende hest til spillet.

I december 2010 kom Cataclysm-udvidelsen til WoW med nyt indhold, og det faldende brugertal kan også forklares med, at mange spillere efterhånden er kommet gennem denne udvidelse.

Men faldet skyldes også, at der efterhånden er mange nye konkurrenter som Star Wars: The Old Republic, Guild Wars 2, Diablo 3 og Runescape.

I forbindelse med lanceringen har Blizzard inviteret til fester i flere europæiske byer, herunder Stockholm, Köln, London, Paris, Milano og Madrid. Her er der live-musik, konkurrencer og præsentationer i timerne inden midnat, hvor spillet sættes til salg. I Stockholm opfordres deltagerne til at klæde sig ud i WoW-kostumer.

Der er muligvis også en særlig forbindelse til Danmark i det nye spil. Flere af de mest opmærksomme har undret sig over, at spillets logo bruger et Danmarkskort som baggrund.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo