Verdens største online-spil fejrer ny udvidelse i aften

Mange butikker holder midnatsåbent, og lanceringen af Mists of Pandaria fejres med store fester i flere europæiske byer.

Artikel top billede

Den fjerde store udvidelse til verdens mest populære online-spilunivers World of Warcraft (WoW) lanceres den 25. september. I Danmark holder mange forretninger midnatsåbent mandag for at fejre lanceringen af Mists of Pandaria. Det gælder blandt andet alle Blockbuster-butikker, hvor der også er gaver som T-shirts og plakater til de første der køber spillet i hver butik.

Den seneste udvidelse tilføjer et nyt kontinent til det kendte WoW-univers. Her er der også mange nye skabninger, herunder de kæmpende pandaer. Samtidig er der en række andre ændringer, såsom en ny klasse, munken, og nye udfordringer til spillere med højt level.

Det er nok ikke tilfældigt, at Blizzard har valgt et panda-tema til denne udvidelse. Firmaet forsøger at vinde flere spillere i Kina, og her er pandaen et meget populært symbol. Der er kun få pandaer tilbage i verden, og de fleste af dem lever i Kina.

Ligesom pandaen er WoW også truet af udryddelse i den benhårde overlevelseskamp online. WoW er dog stadig det største MMORPG (Massively Multiplayer Online Roleplaying Game), men mange spillere er forsvundet.

I 2010 havde WoW mere end 12 millioner spillere, men det er faldet til omkring ni millioner. Det menes, at halvdelen af dem er kinesere. Derfor har det kinesiske marked en meget stor betydning for WoW-firmaet Blizzard.

I foråret måtte selskabet sige farvel til 600 medarbejdere eller omkring 10 pct. af de ansatte.

Blizzard har forsøgt forskellige strategier for at holde på spillerne. Der er nu en meget begrænset free-to-play version, hvor man kan prøve en lille del af spillet uden at betale.

Spilfirmaet har også forsøgt at få spillere til at binde sig til et 12 måneders abonnement ved at lokke med en gratis kopi af Diablo III, tidlig adgang til nyt materiale - og en flyvende hest til spillet.

I december 2010 kom Cataclysm-udvidelsen til WoW med nyt indhold, og det faldende brugertal kan også forklares med, at mange spillere efterhånden er kommet gennem denne udvidelse.

Men faldet skyldes også, at der efterhånden er mange nye konkurrenter som Star Wars: The Old Republic, Guild Wars 2, Diablo 3 og Runescape.

I forbindelse med lanceringen har Blizzard inviteret til fester i flere europæiske byer, herunder Stockholm, Köln, London, Paris, Milano og Madrid. Her er der live-musik, konkurrencer og præsentationer i timerne inden midnat, hvor spillet sættes til salg. I Stockholm opfordres deltagerne til at klæde sig ud i WoW-kostumer.

Der er muligvis også en særlig forbindelse til Danmark i det nye spil. Flere af de mest opmærksomme har undret sig over, at spillets logo bruger et Danmarkskort som baggrund.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S