Tesla udvikler superladere til el-biler

De nye super-ladestationer kan oplade el-bilen på en halv time. Men de passer ikke til alle biler.

Artikel top billede

Superladerne blev præsenteret med et stort lysshow.

Tesla Motors har præsenteret sine nye super-ladestationer til el-biler. Indtil videre er der installeret seks stationer i Californien. Tesla beskriver selv teknologien som intet mindre end en revolution. Det tager en halv time at lade bilen op, så den kan køre 160 kilometer.

Det er gratis at lade sin el-bil, og strømmen kommer fra solceller på stationens tag. De første seks stationer er placeret i Los Angeles, Barstow (halvvejs mellem LA og Las Vegas), på ruten mellem LA og San Francisco og i Folsom, der ligger på vejen til Lake Tahoe.

Det skulle betyde, at man kan komme rundt i Californien med sin el-bil uden at skulle vente længe på en opladning. Tesla forestiller sig, at man kan nå at få en hurtig frokost, mens bilen lader op.

I 2013 skal der installeres flere super-ladestationer på ruter gennem USA, herunder langs kysten fra canadiske Vancouver til San Diego og fra Montreal til Miami. Der kommer også superladere på en rute tværs gennem landet fra Los Angeles til New York.

For europæere er det nok mere interessant, at Tesla Motors vil installere super-ladestationer i Europa i anden halvdel af 2013.

Men det store problem er, at superladerne kun fungerer med Teslas egen Model S - og det fungerer ikke engang med alle udgaver af denne bil. Tesla Model S sælges med et 40, 60 og 80 kWh batteri, hvor rækkevidden er på henholdsvis 260, 370 og 480 kilometer, og det er kun de to sidste, der kan bruges med superladere.

Det fungerer heller ikke med Tesla Roadster eller med elbiler fra andre producenter.

Der er flere andre projekter med e-korridorer i USA, herunder den såkaldte West Coast Green Highway, hvor man forsøger at skabe en kæde af ladestationer fra den canadiske provins British Columbia til den mexicanske grænse.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S