Tesla udvikler superladere til el-biler

De nye super-ladestationer kan oplade el-bilen på en halv time. Men de passer ikke til alle biler.

Artikel top billede

Superladerne blev præsenteret med et stort lysshow.

Tesla Motors har præsenteret sine nye super-ladestationer til el-biler. Indtil videre er der installeret seks stationer i Californien. Tesla beskriver selv teknologien som intet mindre end en revolution. Det tager en halv time at lade bilen op, så den kan køre 160 kilometer.

Det er gratis at lade sin el-bil, og strømmen kommer fra solceller på stationens tag. De første seks stationer er placeret i Los Angeles, Barstow (halvvejs mellem LA og Las Vegas), på ruten mellem LA og San Francisco og i Folsom, der ligger på vejen til Lake Tahoe.

Det skulle betyde, at man kan komme rundt i Californien med sin el-bil uden at skulle vente længe på en opladning. Tesla forestiller sig, at man kan nå at få en hurtig frokost, mens bilen lader op.

I 2013 skal der installeres flere super-ladestationer på ruter gennem USA, herunder langs kysten fra canadiske Vancouver til San Diego og fra Montreal til Miami. Der kommer også superladere på en rute tværs gennem landet fra Los Angeles til New York.

For europæere er det nok mere interessant, at Tesla Motors vil installere super-ladestationer i Europa i anden halvdel af 2013.

Men det store problem er, at superladerne kun fungerer med Teslas egen Model S - og det fungerer ikke engang med alle udgaver af denne bil. Tesla Model S sælges med et 40, 60 og 80 kWh batteri, hvor rækkevidden er på henholdsvis 260, 370 og 480 kilometer, og det er kun de to sidste, der kan bruges med superladere.

Det fungerer heller ikke med Tesla Roadster eller med elbiler fra andre producenter.

Der er flere andre projekter med e-korridorer i USA, herunder den såkaldte West Coast Green Highway, hvor man forsøger at skabe en kæde af ladestationer fra den canadiske provins British Columbia til den mexicanske grænse.

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Annonceindlæg fra Edora

Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo