Tesla udvikler superladere til el-biler

De nye super-ladestationer kan oplade el-bilen på en halv time. Men de passer ikke til alle biler.

Artikel top billede

Superladerne blev præsenteret med et stort lysshow.

Tesla Motors har præsenteret sine nye super-ladestationer til el-biler. Indtil videre er der installeret seks stationer i Californien. Tesla beskriver selv teknologien som intet mindre end en revolution. Det tager en halv time at lade bilen op, så den kan køre 160 kilometer.

Det er gratis at lade sin el-bil, og strømmen kommer fra solceller på stationens tag. De første seks stationer er placeret i Los Angeles, Barstow (halvvejs mellem LA og Las Vegas), på ruten mellem LA og San Francisco og i Folsom, der ligger på vejen til Lake Tahoe.

Det skulle betyde, at man kan komme rundt i Californien med sin el-bil uden at skulle vente længe på en opladning. Tesla forestiller sig, at man kan nå at få en hurtig frokost, mens bilen lader op.

I 2013 skal der installeres flere super-ladestationer på ruter gennem USA, herunder langs kysten fra canadiske Vancouver til San Diego og fra Montreal til Miami. Der kommer også superladere på en rute tværs gennem landet fra Los Angeles til New York.

For europæere er det nok mere interessant, at Tesla Motors vil installere super-ladestationer i Europa i anden halvdel af 2013.

Men det store problem er, at superladerne kun fungerer med Teslas egen Model S - og det fungerer ikke engang med alle udgaver af denne bil. Tesla Model S sælges med et 40, 60 og 80 kWh batteri, hvor rækkevidden er på henholdsvis 260, 370 og 480 kilometer, og det er kun de to sidste, der kan bruges med superladere.

Det fungerer heller ikke med Tesla Roadster eller med elbiler fra andre producenter.

Der er flere andre projekter med e-korridorer i USA, herunder den såkaldte West Coast Green Highway, hvor man forsøger at skabe en kæde af ladestationer fra den canadiske provins British Columbia til den mexicanske grænse.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S