Tesla udvikler superladere til el-biler

De nye super-ladestationer kan oplade el-bilen på en halv time. Men de passer ikke til alle biler.

Artikel top billede

Superladerne blev præsenteret med et stort lysshow.

Tesla Motors har præsenteret sine nye super-ladestationer til el-biler. Indtil videre er der installeret seks stationer i Californien. Tesla beskriver selv teknologien som intet mindre end en revolution. Det tager en halv time at lade bilen op, så den kan køre 160 kilometer.

Det er gratis at lade sin el-bil, og strømmen kommer fra solceller på stationens tag. De første seks stationer er placeret i Los Angeles, Barstow (halvvejs mellem LA og Las Vegas), på ruten mellem LA og San Francisco og i Folsom, der ligger på vejen til Lake Tahoe.

Det skulle betyde, at man kan komme rundt i Californien med sin el-bil uden at skulle vente længe på en opladning. Tesla forestiller sig, at man kan nå at få en hurtig frokost, mens bilen lader op.

I 2013 skal der installeres flere super-ladestationer på ruter gennem USA, herunder langs kysten fra canadiske Vancouver til San Diego og fra Montreal til Miami. Der kommer også superladere på en rute tværs gennem landet fra Los Angeles til New York.

For europæere er det nok mere interessant, at Tesla Motors vil installere super-ladestationer i Europa i anden halvdel af 2013.

Men det store problem er, at superladerne kun fungerer med Teslas egen Model S - og det fungerer ikke engang med alle udgaver af denne bil. Tesla Model S sælges med et 40, 60 og 80 kWh batteri, hvor rækkevidden er på henholdsvis 260, 370 og 480 kilometer, og det er kun de to sidste, der kan bruges med superladere.

Det fungerer heller ikke med Tesla Roadster eller med elbiler fra andre producenter.

Der er flere andre projekter med e-korridorer i USA, herunder den såkaldte West Coast Green Highway, hvor man forsøger at skabe en kæde af ladestationer fra den canadiske provins British Columbia til den mexicanske grænse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse