Actebis udvider med SPLA-licenser

Broadline-distributøren Also Actebis udvider sin portefølje, så nu også de norske forhandlere kan sælge Microsofts SPLA/Hosting-licenser.

Artikel top billede

Distributøren Also Actebis vil fremover tilbyde sine norske forhandlere Microsofts SPLA/Hosting-licenser, Microsofts traditionelle volumenlicenser (Open/OVS) og OEM-licenser.

Produktchef for Actebis i Norge Preben Engelstad siger, at det nye tilbud skal kombineres med Office 365 og tredjeparts cloudtjenester for at give kunderne et mere "helhedsorienteret tilbud".

"Det er et meget vigtigt satsningsområde for os at integrere og vejlede om rigtige licensmodeller med traditionelle licensprogrammer, skytjenester og hybride løsninger. Vi tilbyder at bundle SPLA-licenser og -løsninger med hardware betalt pr. måned via selskabets Hardware as a Service-model (HaaS). Derudover leverer vi løsninger for skytjenester, oplæring og traditionel distribution," udtaler Engelstad til Itbransjen.no.

Norge er sidst i mål

Chef for softwareafdelingen hos Actebis i Danmark Christian Laustsen fortæller, at de danske Actebis-kunder i årevis har kunnet købe de nævnte Microsoft-licenser.

"Vi har alle Microsoft-kontrakterne undtagen EA (Enterpriseaftaler, red.) og tilbyder forhandlerne, at de kan få rådgivning på tværs af Microsofts licensprogrammer," siger han og tilføjer:

"Det er det samme i Sverige. Du kan sige, at Actebis i Norge er den sidste, der er i mål med at tilbyde det her."

Monica Aune, administrerende direktør for Also Actebis Norge forklarer om det nye norske koncept til Itbransjen:

"Microsofts volumenlicensaftaler tilbyder kunderne flere forskellige muligheder i forbindelse med køb af licenser. Serviceproviders, der ønsker at tilbyde en helhedsløsning, som inkluderer softwarelicenser, bør benytte SPLA. SPLA er den eneste af Microsofts volumenlicensprogrammer som indeholder brugerrettigheder til tredjepart."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse