Nyt lagermedie kan holde i millioner af år

Hitachi udvikler evigt lagermedie af kvartsglas. Så nu kan du snart gemme dine data i flere hundrede millioner år.

Artikel top billede

Den japanske elektronik-producent Hitachi har udviklet en ny type datahukommelse, som skulle være i stand til at holde i flere hundrede millioner år. Hitachi bruger en lille plade med kvartsglas, der kan holde til ekstreme temperaturer og andre påvirkninger uden at blive slidt. Den binære kode gemmes som små punkter i pladen. De er kun synlige med et mikroskop.

"Mængden af data som bliver skabt hver dag er eksploderet, men når det gælder om at bevare det til kommende generationer, er vi ikke nødvendigvis kommet længere siden de dage, da tingene blev mejslet i sten," siger Hitachi-forsker Kazuyoshi Torii til nyhedsbureauet AFP.

Han tilføjer, at informationernes levetid faktisk er forkortet. De digitale medier, som findes i dag - optiske skiver og harddiske - holder kun i få årtier eller endnu kortere.

Desuden bliver det sværere at finde enheder, der kan læse de gamle medier, og det kan være næsten umuligt at få i den rette software, der kan tolke formaterne. Den digitale generation efterlader ikke nogen arv.

Hitachis nye teknologi gemmer koden inde i kvartsglasset, og det skulle være let for kommende generationer at udvikle den nødvendige software til at læse de gemte data.

Prototypen er på to kvadrat-centimeter, og den har en tykkelse på blot to millimeter. Selv flammer kan ikke beskadige pladen, som holder til en temperatur på 1.000 grader i mindst to timer uden den mindste skade. Den kan også tåle at blive smidt på havets bund.

"Vi mener, at dine data vil overleve, medmindre det hårde glas bliver knust," siger forskeren Takao Watanabe.

Den nuværende prototype har fire lag med prikker, som har plads til 40 MB per kvadrattomme, og det svarer omtrent til datatætheden på en musik-cd. Men det skulle være nemt at tilføje flere lag og dermed øge kapaciteten.

Hitachi forestiller sig, at myndigheder, museer og religiøse organisationer kunne være interesseret i "evigheds-lagring" af deres data.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job