Statsbaner vil undgå ur-krig med Apple

De schweiziske statsbaner har svært ved at skjule deres begejstring over, at Apple har kopieret deres ur-design.

Artikel top billede

Forleden kom det frem, at designet til den nye ur-app i iOS 6 er stort set identisk med et berømt design fra 1944, som bliver brugt på de schweiziske banegårde. De schweiziske statsbaner SBB har alle rettighederne til urets design, men det ser ud til, at Apple undgår en ny retssag.

SBB fortæller til nyhedsbureauet AFP, at man skal mødes med Apple i de kommende dage eller uger.

"Indtil videre er der ikke nogen aftale, vi skal drøfte det med dem," siger SBB's talskvinde Patricia Claivaz.

Hun betegner samtidig rygterne om, at SBB vil forlange licensafgifter fra Apple, som den rene "spekulation" og tilføjer, at SBB ikke vil ødelægge forholdet til Apple ved at "bede om penge".

Faktisk er SBB meget stolt over, at det schweiziske banegårds-ur er blevet udvalgt til "80 millioner iPads", som talskvinden udtrykker det.

"Det fylder os med stolthed, at et brand, som er så vigtigt som Apple, bruger vores design, der allerede bliver vist på udstillinger i New York," siger Claivaz.

Selv om designet er næsten 70 år gammelt, bliver det stadig brugt på de schweiziske banegårde. Det unikke design kan kendes på den røde sekundviser.

Det ser altså ud til, at Apple slipper for at skulle til pengepungen for at betale for designet.

"Der er mange brands, som bruger SBB-logoet, men ingen der kan sammenlignes med Apple. Det handler ikke om at udveksle penge, men om at komme frem til en kontrakt, der fastlægger, hvordan logoet kan bruges, under hvilke betingelser og hvor længe," siger hun.

Apple er selv kendt for at beskytte sit design med næb og kløer - i 2009 blev den populære app-udvikler Tapbots tvunget til at ændre et ur-ikon, der lignede et ikon, som Apple bruger i sin telefon-app.

Samtidig har Apple anklaget konkurrenten Samsung for at have stjålet firmaets design - en kamp, der i øjeblikket bliver udkæmpet i retssale i flere lande.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS