Sådan vil København skabe 1000 jobs i computerspilsbranchen

En lille millioninvestering skal være startskuddet, som på fem år skaber gode forhold - og jobs - i den kreative branche.

Artikel top billede

Den statsstøttede initiativ "Computerspilzonen" var egentlig game over, men der er kastet en ekstra mønt i projektet.

De kræfter, som i fire år har drevet Computerspilzonen.dk, fortsætter under navnet Interactive Denmark (ID). Et nationalt klyngeprojekt for at styrke de kreative digitale erhverv inden for film, spil, tv, applikationer og så videre.

ID er støttet med to millioner kroner fra Københavns Kommune, blandt andet fordi kommunen på den måde håber at skabe 1000 jobs inden for spildesign og de tilhørende brancher - i hele landet.

To millioner kroner forslår dog ikke til meget i en kapitalkrævende branche som spilindustrien. Men det er meningen, at den indledende investering skal lede til en egentlig fond med op til 100 millioner kroner risikovillig kapital, der skal gavne spiludvikling og digitale produkter.

Det er os mod verden

Men hvad skal ID helt præcis lave?

"Noget af det, som vi har opdaget i Computerspilzonen, er, at det er vigtigt at skabe netværk mellem alle de gode kompetancer, som vi allerede har i Danmark. Og det har vi gjort. Vi har fået bragt dem tættere på hinanden og hjulpet dem med at få fokus på nye teknologiske muligheder og betalingsmodeller i den digitale verden," siger projektdirektør Jan Neiiendam fra Computerspilzonen.

"Der er allerede en underskov af gode ideer og initiativer i hele landet. Vores ambition har været at styrke dialogen mellem landsdelene. I Viborg har de meget fokus på animation. I Aalborg er der kompetencer inden for mobile områder, og i København er der udsprunget meget fra filmskolen. Så vi har alle kompetencerne. Vi forsøger blot at samle dem, så Danmark konkurrerer med verden - og ikke mellem landsdelene," siger Jan Neiiendam.

ID skal for eksempel tilbyde inkubator-forløb for minimum 25 spil-kandidater om året. Det er blandt andet her, der skal skabes de omtalte 1000 jobs.

Desuden forventes der at blive etableret en fond med 100 millioner kroner risikovillig kapital fra blandt andet regeringen, CatScience ved Roskilde Universitet og private initiativer.

Interactive Denmark støttes i 2013 med to millioner kroner fra årets budgetforlig, som de københavnske politikere indgik i sidste uge.

"Det handler om en vision om at gøre København til en af de store spillere på det globale marked for computerspil og kreative digitale produkter. Der er for mange iværksættere, der snubler i opstarten, og derfor skal vi hjælpe dem videre til det globale marked," siger Enhedslistens Erhvervsordfører Allan Ahmad.

Der var cirka 2000 stillinger i film-, tv- og computerspilsbranchen i 2009, som tilsammen skabte omsætning på to milliarder i Danmark, ifølge Computerspilzonen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics