Sådan vil København skabe 1000 jobs i computerspilsbranchen

En lille millioninvestering skal være startskuddet, som på fem år skaber gode forhold - og jobs - i den kreative branche.

Artikel top billede

Den statsstøttede initiativ "Computerspilzonen" var egentlig game over, men der er kastet en ekstra mønt i projektet.

De kræfter, som i fire år har drevet Computerspilzonen.dk, fortsætter under navnet Interactive Denmark (ID). Et nationalt klyngeprojekt for at styrke de kreative digitale erhverv inden for film, spil, tv, applikationer og så videre.

ID er støttet med to millioner kroner fra Københavns Kommune, blandt andet fordi kommunen på den måde håber at skabe 1000 jobs inden for spildesign og de tilhørende brancher - i hele landet.

To millioner kroner forslår dog ikke til meget i en kapitalkrævende branche som spilindustrien. Men det er meningen, at den indledende investering skal lede til en egentlig fond med op til 100 millioner kroner risikovillig kapital, der skal gavne spiludvikling og digitale produkter.

Det er os mod verden

Men hvad skal ID helt præcis lave?

"Noget af det, som vi har opdaget i Computerspilzonen, er, at det er vigtigt at skabe netværk mellem alle de gode kompetancer, som vi allerede har i Danmark. Og det har vi gjort. Vi har fået bragt dem tættere på hinanden og hjulpet dem med at få fokus på nye teknologiske muligheder og betalingsmodeller i den digitale verden," siger projektdirektør Jan Neiiendam fra Computerspilzonen.

"Der er allerede en underskov af gode ideer og initiativer i hele landet. Vores ambition har været at styrke dialogen mellem landsdelene. I Viborg har de meget fokus på animation. I Aalborg er der kompetencer inden for mobile områder, og i København er der udsprunget meget fra filmskolen. Så vi har alle kompetencerne. Vi forsøger blot at samle dem, så Danmark konkurrerer med verden - og ikke mellem landsdelene," siger Jan Neiiendam.

ID skal for eksempel tilbyde inkubator-forløb for minimum 25 spil-kandidater om året. Det er blandt andet her, der skal skabes de omtalte 1000 jobs.

Desuden forventes der at blive etableret en fond med 100 millioner kroner risikovillig kapital fra blandt andet regeringen, CatScience ved Roskilde Universitet og private initiativer.

Interactive Denmark støttes i 2013 med to millioner kroner fra årets budgetforlig, som de københavnske politikere indgik i sidste uge.

"Det handler om en vision om at gøre København til en af de store spillere på det globale marked for computerspil og kreative digitale produkter. Der er for mange iværksættere, der snubler i opstarten, og derfor skal vi hjælpe dem videre til det globale marked," siger Enhedslistens Erhvervsordfører Allan Ahmad.

Der var cirka 2000 stillinger i film-, tv- og computerspilsbranchen i 2009, som tilsammen skabte omsætning på to milliarder i Danmark, ifølge Computerspilzonen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S