Artikel top billede

Pc-kunder udspioneres med skjult software

Flere leasing-firmaer i USA har installeret overvågnings-software på kundernes computere.

Mindst syv leasing-firmaer i USA har brugt skjult software på deres computere til at udspionere kunderne. Det fortæller det amerikanske konkurrence-tilsyn Federal Trade Commission (FTC). De har anvendt en software kaldet "PC Rental Agent", som også er i stand til at aktivere computerens webcam.

Programmet skal sørge for, at forretningen kan deaktivere computeren over nettet, hvis kunden ikke betaler sine afdrag til tiden. Det anslås, at softwaren er installeret på 420.000 computere i hele verden.

Men PC Rental Agent kan meget mere end bare deaktivere maskinen. Det kan bruges til at registrere computerens fysiske placering, og et modul kaldet "Detective Mode" kan bruges til at overvåge aktiviteten på computeren.

FTC skriver, at man kan åbne falske pop-up vinduer på computeren for at samle personlige informationer, og det er muligt at opsamle alle tastetryk, tage skærmbilleder og bruge webcam'et til at filme brugeren. De indsamlede data sendes til firmaet DesignerWare hvert andet minut.

"I flere tilfælde er Detective Mode blevet brugt til at aktivere computerens webcam og tage billeder af børn, personer der ikke er fuldt påklædt og par som er i færd med seksuelle aktiviteter," skriver FTC i sin rapport.

Syv leasing-firmaer og producenten af softwaren har nu indgået et forlig med FTC, hvor de forpligter sig til at stoppe den ulovlige overvågning. De må heller ikke bruge de indsamlede kundedata. Den skjulte overvågning er muligvis startet helt tilbage i 2007.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere