Nu kan du få Android-apps på din næste Windows-computer

Nu bliver det lettere at køre Android-apps på alle computere og mobile enheder med AMD-processor.

Artikel top billede

Et nyt samarbejde mellem chipgiganten AMD og det lille softwarefirma Bluestacks betyder, at Android-emulatoren App Player nu bliver præinstalleret på kommende Windows-computere og mobile enheder med AMD-processor.

Det betyder, at man med ét slag har adgang til omkring en halv million Android-applikationer, som dermed også kan køre under Windows 8. Helt tilbage i januar kunne Bluestacks fortælle, at firmaets App Player software nu også er kompatibel med det nye Windows.

Flere af de store pc-firmaer fortalte dengang, at de vil præinstallere BlueStacks App Player på deres nye Windows-computere, så de altså kan køre Android-apps, uden at man behøver installere yderligere software.

Nu har AMD indbygget teknologien fra Bluestacks i sin egen AppZone Player, hvor de forskellige apps også kan synkroniseres automatisk med Android-enheder gennem Cloud Connect-teknologien.

I en meddelelse fortæller AMD, at AppZone Player bliver forhåndsinstalleret på kommende AMD-baserede produkter. AMD har også investeret i Bluestacks gennem sit investeringsselskab, AMD Ventures.

Det kan betyde, at mange Windows 8-brugere kommer til at køre flere Android-apps end Windows-programmer, spekulerer BBC. Der er kun få tusinde programmer skrevet specifikt til det nye brugerflade i Windows 8, og det skal sammenlignes med de 500.000 Android-programmer, som altså kan afvikles gennem AppZone Player.

Bluestacks-softwaren fungerer også på Intel-enheder, men her er man typisk nødt til at hente og installere softwaren først.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job