Nu kan du få Android-apps på din næste Windows-computer

Nu bliver det lettere at køre Android-apps på alle computere og mobile enheder med AMD-processor.

Artikel top billede

Et nyt samarbejde mellem chipgiganten AMD og det lille softwarefirma Bluestacks betyder, at Android-emulatoren App Player nu bliver præinstalleret på kommende Windows-computere og mobile enheder med AMD-processor.

Det betyder, at man med ét slag har adgang til omkring en halv million Android-applikationer, som dermed også kan køre under Windows 8. Helt tilbage i januar kunne Bluestacks fortælle, at firmaets App Player software nu også er kompatibel med det nye Windows.

Flere af de store pc-firmaer fortalte dengang, at de vil præinstallere BlueStacks App Player på deres nye Windows-computere, så de altså kan køre Android-apps, uden at man behøver installere yderligere software.

Nu har AMD indbygget teknologien fra Bluestacks i sin egen AppZone Player, hvor de forskellige apps også kan synkroniseres automatisk med Android-enheder gennem Cloud Connect-teknologien.

I en meddelelse fortæller AMD, at AppZone Player bliver forhåndsinstalleret på kommende AMD-baserede produkter. AMD har også investeret i Bluestacks gennem sit investeringsselskab, AMD Ventures.

Det kan betyde, at mange Windows 8-brugere kommer til at køre flere Android-apps end Windows-programmer, spekulerer BBC. Der er kun få tusinde programmer skrevet specifikt til det nye brugerflade i Windows 8, og det skal sammenlignes med de 500.000 Android-programmer, som altså kan afvikles gennem AppZone Player.

Bluestacks-softwaren fungerer også på Intel-enheder, men her er man typisk nødt til at hente og installere softwaren først.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S