Her er den elektriske scooter

Den ligner en flad kasse, men opfinderen mener, at det nye elektriske fartøj kan revolutionere person-transporten.

Artikel top billede

På den store bilmesse i Paris har det amerikanske firma Boxx præsenteret et meget usædvanligt elektrisk fartøj med to hjul. Det nye fartøj ligner en flad kasse, og det bliver sammenlignet med en scooter. Den maksimale hastighed ligger på 45 kilometer i timen.

Boxx mener, at fremtidens pendlere vil bruge det lille fartøj til at komme på arbejde. Energien kommer fra et batteri under sædet, der kan fjernes og sættes til en almindelig stikkontakt for at blive ladet op. Det tager så omkring fire timer for en komplet opladning. En særlig hurtiglader kan klare det på en time.

Rækkevidden skulle være på 60 kilometer, så det svarer altså til lidt under halvanden times kørsel ved maksimal hastighed. Det kan fordobles med et ekstra batteri. I USA skal The Boxx koste 4.000 dollar, og den skal også lanceres i Europa til næste år.

Der findes allerede cykler med elmotor, men det nye fartøj har ingen pedaler, og man er derfor nødt til at skubbe, hvis den løber tør for energi.

Sammen med rattet er der anbragt en lille touchskærm, hvor man kan se den aktuelle hastighed, batteristatus og andre informationer.

Det usædvanlige firkantede design skulle reducere luftmodstanden, hævder udviklerne, og formen er ikke det eneste mærkelige. Den rullende kasse skal sælges i ti usædvanlige farver - lige fra lyserød til giftiggrøn og knaldgul.

Der er plads til to bagagerum i kassen, som også kan fås med opvarmet sæde. Front- og bagbelysningen klares med LED-lys.

I den nedenstående video kører opfinderne rundt på fartøjet uden hjelm, men det bliver næppe tilladt i Danmark. Her vil scooteren sandsynligvis falde ind under de samme regler som en knallert 45, der kræver kørekort til motorcykel eller bil.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics