Her er den elektriske scooter

Den ligner en flad kasse, men opfinderen mener, at det nye elektriske fartøj kan revolutionere person-transporten.

Artikel top billede

På den store bilmesse i Paris har det amerikanske firma Boxx præsenteret et meget usædvanligt elektrisk fartøj med to hjul. Det nye fartøj ligner en flad kasse, og det bliver sammenlignet med en scooter. Den maksimale hastighed ligger på 45 kilometer i timen.

Boxx mener, at fremtidens pendlere vil bruge det lille fartøj til at komme på arbejde. Energien kommer fra et batteri under sædet, der kan fjernes og sættes til en almindelig stikkontakt for at blive ladet op. Det tager så omkring fire timer for en komplet opladning. En særlig hurtiglader kan klare det på en time.

Rækkevidden skulle være på 60 kilometer, så det svarer altså til lidt under halvanden times kørsel ved maksimal hastighed. Det kan fordobles med et ekstra batteri. I USA skal The Boxx koste 4.000 dollar, og den skal også lanceres i Europa til næste år.

Der findes allerede cykler med elmotor, men det nye fartøj har ingen pedaler, og man er derfor nødt til at skubbe, hvis den løber tør for energi.

Sammen med rattet er der anbragt en lille touchskærm, hvor man kan se den aktuelle hastighed, batteristatus og andre informationer.

Det usædvanlige firkantede design skulle reducere luftmodstanden, hævder udviklerne, og formen er ikke det eneste mærkelige. Den rullende kasse skal sælges i ti usædvanlige farver - lige fra lyserød til giftiggrøn og knaldgul.

Der er plads til to bagagerum i kassen, som også kan fås med opvarmet sæde. Front- og bagbelysningen klares med LED-lys.

I den nedenstående video kører opfinderne rundt på fartøjet uden hjelm, men det bliver næppe tilladt i Danmark. Her vil scooteren sandsynligvis falde ind under de samme regler som en knallert 45, der kræver kørekort til motorcykel eller bil.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Fælles AI

AI Lead

Fyn

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S