Her er den elektriske scooter

Den ligner en flad kasse, men opfinderen mener, at det nye elektriske fartøj kan revolutionere person-transporten.

Artikel top billede

På den store bilmesse i Paris har det amerikanske firma Boxx præsenteret et meget usædvanligt elektrisk fartøj med to hjul. Det nye fartøj ligner en flad kasse, og det bliver sammenlignet med en scooter. Den maksimale hastighed ligger på 45 kilometer i timen.

Boxx mener, at fremtidens pendlere vil bruge det lille fartøj til at komme på arbejde. Energien kommer fra et batteri under sædet, der kan fjernes og sættes til en almindelig stikkontakt for at blive ladet op. Det tager så omkring fire timer for en komplet opladning. En særlig hurtiglader kan klare det på en time.

Rækkevidden skulle være på 60 kilometer, så det svarer altså til lidt under halvanden times kørsel ved maksimal hastighed. Det kan fordobles med et ekstra batteri. I USA skal The Boxx koste 4.000 dollar, og den skal også lanceres i Europa til næste år.

Der findes allerede cykler med elmotor, men det nye fartøj har ingen pedaler, og man er derfor nødt til at skubbe, hvis den løber tør for energi.

Sammen med rattet er der anbragt en lille touchskærm, hvor man kan se den aktuelle hastighed, batteristatus og andre informationer.

Det usædvanlige firkantede design skulle reducere luftmodstanden, hævder udviklerne, og formen er ikke det eneste mærkelige. Den rullende kasse skal sælges i ti usædvanlige farver - lige fra lyserød til giftiggrøn og knaldgul.

Der er plads til to bagagerum i kassen, som også kan fås med opvarmet sæde. Front- og bagbelysningen klares med LED-lys.

I den nedenstående video kører opfinderne rundt på fartøjet uden hjelm, men det bliver næppe tilladt i Danmark. Her vil scooteren sandsynligvis falde ind under de samme regler som en knallert 45, der kræver kørekort til motorcykel eller bil.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect