Her er den elektriske scooter

Den ligner en flad kasse, men opfinderen mener, at det nye elektriske fartøj kan revolutionere person-transporten.

Artikel top billede

På den store bilmesse i Paris har det amerikanske firma Boxx præsenteret et meget usædvanligt elektrisk fartøj med to hjul. Det nye fartøj ligner en flad kasse, og det bliver sammenlignet med en scooter. Den maksimale hastighed ligger på 45 kilometer i timen.

Boxx mener, at fremtidens pendlere vil bruge det lille fartøj til at komme på arbejde. Energien kommer fra et batteri under sædet, der kan fjernes og sættes til en almindelig stikkontakt for at blive ladet op. Det tager så omkring fire timer for en komplet opladning. En særlig hurtiglader kan klare det på en time.

Rækkevidden skulle være på 60 kilometer, så det svarer altså til lidt under halvanden times kørsel ved maksimal hastighed. Det kan fordobles med et ekstra batteri. I USA skal The Boxx koste 4.000 dollar, og den skal også lanceres i Europa til næste år.

Der findes allerede cykler med elmotor, men det nye fartøj har ingen pedaler, og man er derfor nødt til at skubbe, hvis den løber tør for energi.

Sammen med rattet er der anbragt en lille touchskærm, hvor man kan se den aktuelle hastighed, batteristatus og andre informationer.

Det usædvanlige firkantede design skulle reducere luftmodstanden, hævder udviklerne, og formen er ikke det eneste mærkelige. Den rullende kasse skal sælges i ti usædvanlige farver - lige fra lyserød til giftiggrøn og knaldgul.

Der er plads til to bagagerum i kassen, som også kan fås med opvarmet sæde. Front- og bagbelysningen klares med LED-lys.

I den nedenstående video kører opfinderne rundt på fartøjet uden hjelm, men det bliver næppe tilladt i Danmark. Her vil scooteren sandsynligvis falde ind under de samme regler som en knallert 45, der kræver kørekort til motorcykel eller bil.

Læses lige nu

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse