Svensk politi slår til mod pirater

Det svenske politi har mandag gennemført en razzia hos hosting-firmaet PRQ, som har flere torrent-sites og Wikileaks blandt sine kunder.

Artikel top billede

Efter en politiaktion i Sverige mandag er flere torrent- og streaming-sites nu offline. Det melder TorrentFreak. Det svenske politi har gennemført en razzia hos hosting-firmaet PRQ, der er stiftet af Gottfrid Svartholm og Fredrik Neij, som også står bag Pirate Bay.

Blandt de sites, som har været utilgængelige efter politiets ransagning, er torrenthound.com, linkomanija.net, RLSlog.net og stopstream.tv. Politiet har beslaglagt fire servere hos PRQ.

Pirate Bay var også utilgængelig mandag, men en talsmand for tjenesten afviser, at man bruger PRQ's servere. Forklaringen på nedbruddet skulle være en strømafbrydelse, hedder det.

Ejeren af hosting-firmaet, Michael Viborg, formoder, at ransagningen har forbindelse til copyright-krænkelser, men der er ikke nogen officiel forklaring fra politiet.

Der har tidligere været ransagninger hos PRQ. I forbindelse med den store razzia mod Pirate Bay i 2006 blev 180 servere konfiskeret. De fleste af dem tilhørte kunder, som ikke havde forbindelse til Pirate Bay. I 2010 kom politiet på besøg igen. Denne gang som en del af en aktion mod fildelings-netværket The Scene.

Foruden de forskellige torrent-sites har PRQ også haft Wikileaks og flere andre kontroversielle tjenester blandt sine kunder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect