Svensk politi slår til mod pirater

Det svenske politi har mandag gennemført en razzia hos hosting-firmaet PRQ, som har flere torrent-sites og Wikileaks blandt sine kunder.

Artikel top billede

Efter en politiaktion i Sverige mandag er flere torrent- og streaming-sites nu offline. Det melder TorrentFreak. Det svenske politi har gennemført en razzia hos hosting-firmaet PRQ, der er stiftet af Gottfrid Svartholm og Fredrik Neij, som også står bag Pirate Bay.

Blandt de sites, som har været utilgængelige efter politiets ransagning, er torrenthound.com, linkomanija.net, RLSlog.net og stopstream.tv. Politiet har beslaglagt fire servere hos PRQ.

Pirate Bay var også utilgængelig mandag, men en talsmand for tjenesten afviser, at man bruger PRQ's servere. Forklaringen på nedbruddet skulle være en strømafbrydelse, hedder det.

Ejeren af hosting-firmaet, Michael Viborg, formoder, at ransagningen har forbindelse til copyright-krænkelser, men der er ikke nogen officiel forklaring fra politiet.

Der har tidligere været ransagninger hos PRQ. I forbindelse med den store razzia mod Pirate Bay i 2006 blev 180 servere konfiskeret. De fleste af dem tilhørte kunder, som ikke havde forbindelse til Pirate Bay. I 2010 kom politiet på besøg igen. Denne gang som en del af en aktion mod fildelings-netværket The Scene.

Foruden de forskellige torrent-sites har PRQ også haft Wikileaks og flere andre kontroversielle tjenester blandt sine kunder.

Annonce

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S