Svensk politi slår til mod pirater

Det svenske politi har mandag gennemført en razzia hos hosting-firmaet PRQ, som har flere torrent-sites og Wikileaks blandt sine kunder.

Artikel top billede

Efter en politiaktion i Sverige mandag er flere torrent- og streaming-sites nu offline. Det melder TorrentFreak. Det svenske politi har gennemført en razzia hos hosting-firmaet PRQ, der er stiftet af Gottfrid Svartholm og Fredrik Neij, som også står bag Pirate Bay.

Blandt de sites, som har været utilgængelige efter politiets ransagning, er torrenthound.com, linkomanija.net, RLSlog.net og stopstream.tv. Politiet har beslaglagt fire servere hos PRQ.

Pirate Bay var også utilgængelig mandag, men en talsmand for tjenesten afviser, at man bruger PRQ's servere. Forklaringen på nedbruddet skulle være en strømafbrydelse, hedder det.

Ejeren af hosting-firmaet, Michael Viborg, formoder, at ransagningen har forbindelse til copyright-krænkelser, men der er ikke nogen officiel forklaring fra politiet.

Der har tidligere været ransagninger hos PRQ. I forbindelse med den store razzia mod Pirate Bay i 2006 blev 180 servere konfiskeret. De fleste af dem tilhørte kunder, som ikke havde forbindelse til Pirate Bay. I 2010 kom politiet på besøg igen. Denne gang som en del af en aktion mod fildelings-netværket The Scene.

Foruden de forskellige torrent-sites har PRQ også haft Wikileaks og flere andre kontroversielle tjenester blandt sine kunder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect