Ikea skifter til LED-lys

Fra 2016 vil Ikea kun sælge pærer med LED-teknologi.

Artikel top billede

Det svenske møbelhus Ikea tager nu et drastisk skridt. Ikea vil ændre hele sit sortiment for belysnings-produkter, så det fremover udelukkende skal omfatte LED-pærer, lamper og andre produkter, der kan bruges sammen med LED-teknologi. Fra 2016 vil Ikea ikke længere sælge andre typer pærer, og det gælder for alle varehusene i hele verden. Det fortæller koncernen i en pressemeddelelse.

Ikea har regnet sig frem til, at LED-pærer i gennemsnit holder i 20 år, og de har et meget lavt energiforbrug og en god farvegengivelse. Det største problem har været prisen, men den er også på vej ned. En LED-pære med E27-sokkel og 400 lumen (hvilket svarer til en 40 watt pære) koster i øjeblikket omkring 100 kroner hos Ikea. Men så er strømforbruget også helt nede på 8,1 watt.

Samtidig vil Ikea udskifte omkring én million lyskilder i sine egne varehuse med LED-lys. Den gennemsnitlige årlige besparelse for en LED-pære skulle ligge på omkring 40 kr. I modsætning til almindelige sparepærer indeholder LED-pærer ikke kviksølv.

"LED er en belysningsrevolution. Husholdningerne strømforbrug stiger hurtigt, og det globale energiforbrug vokser, og det betyder, at en lille LED-pære kan have en stor virkning. Den bruger betydelig mindre energi end en normal glødepære og har et enormt potentiale i husets indretning," siger Ikea's Steve Howard, der har titel som "chief sustainability officer".

Han lover, at Ikea vil tilbyde markedets billigste LED-pærer. Det anslås, at en femtedel af verdens energiforbrug går til belysning.

Glødepærer er forbudt

Fra sidste måned er det ikke længere tilladt at sælge glødepærer i Danmark og andre EU-lande. For at spare energi og dermed skåne miljøet indførte EU allerede i 2009 et forbud mod de kraftigste glødepærer. Det er gradvist blevet udvidet til glødepærer med lavere watt.

Philips og General Electric har netop præsenteret deres første 100 watt LED-pærer. Denne type pærer har indtil nu været begrænset til en lysstyrke, som svarer til en 60 watt glødepære.

Den nye LED-pære fra GE bruger 27 watt og har altså en lysstyrke, der svarer til en almindelig pære med 100 watt. Pæren har en lysstrøm på 1.600 lumen.

Problemet med LED-teknologien er den høje varmeudvikling, men det skulle være løst med en forbedret køleteknologi, som bruger en særlig membran til at styre luftstrømmen inde i pæren.

GE oplyser, at pæren holder i 25.000 timer eller det, der svarer til 23 år, hvis den lyser i tre timer om dagen. Pæren skulle være klar i 2013, og prisen kendes endnu ikke.

Philips har også præsenteret en ny 100 watt LED-pære, som bruger 23 watt og ligger på 1.700 lumen. Den skulle være klar allerede til efteråret, og prisen forventes at ligge mellem 40 og 50 dollar. Mens GE-pæren har en farvetemperatur på 3.000 kelvin, har Philips valgt en varmere farvetone på 2.700 kelvin.

Spild af energi

De gamle glødepærer har eksisteret i 130 år, men de er meget ineffektive. Kun omkring 5 pct. af den energi, de bruger, omdannes til lys. Resten bliver til varme og forsvinder.

Moderne lysformer som kompaktlysstofrør og LED har et langt bedre energiregnskab. Sparepærer bruger op til 80 pct. mindre energi end glødepærer, men de er stadig noget dyrere end almindelige pærer.
 
EU har beregnet, at en gennemsnitlig familie kan spare 350 kr. om året ved at skifte til sparepærer, og den samlede besparelse som følge af glødepære-forbuddet frem til 2020 anslås til 23 millioner husstandes elforbrug eller 32 millioner ton CO2 om året.
 
Forbudet gælder kun for omgivelsesbelysning, men der ventes lignende lovgivning om retningslys som spots på et senere tidspunkt.

Det totale forbud mod salg af glødepærer i EU trådte i kraft i september. Det første forbud mod alle matte glødepærer og 100 watt pærer trådte i kraft i 2009, herefter fulgte 75W pærer i 2010, 60W pærer blev forbudt i 2011 og nu er det så pærer med 40W, 25W og 15W, der forsvinder.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S