Trods svensk nedtur: Det går den rigtige vej for Computercity i Danmark

Mens svenske SIBA's forretning skranter, går det mere fornuftigt for det danske datterselskab Computercity, der dog har tabt omsætning efter flere år med vækst.

Artikel top billede

Mens den svenske retailkæde SIBA's butikker er blevet lukket på stribe, går det anderledes i Danmark, hvor Computercity de senere år har udvidet med nye butikker.

Ifølge Computercitys informationschef Nora Ay har Computercity mærket et øget salg både i de fysiske butikker, men også inden for e-handel i Danmark.

De seneste årsregnskaber fra SIBA, der ejer Computercity-kæden i Danmark, viser overordnet en vækst omsætningen i de 10 danske butikker.

Alligevel bør det give stof til eftertanke, at selskabet i regnskabsåret 2010/11 gik hele  hele 12 procent tilbage i omsætningen svarende til 66,5 millioner danske kroner i forhold til året før efter at have oplevet en stabil vækst på i alt 25 procent i årene før. 

Det vækker dog ikke bekymring hos Computercitys ejere.

"SIBA har været med i over 60 år, og vi har oplevet alle mulige økonomiske udsving. Vi har hele tiden haft fokus på omkostningerne, og gennem smarte investeringer er det lykkedes at opbygge en stærk finansiel position og en høj soliditet," siger informationschef Nora Ay til CRN. Hun tilføjer, at man i Computercity er tilfredse med de investeringer, man har foretaget i Danmark i de senere år.

Hun ønsker ikke at kommentere konkret på CRN's tal, fordi der kan herske usikkerhed omkring vekselkursen fra danske til svenske kroner, som CRN's tal beror på. CRN's tal er beregnet ud fra den gældende vekselkurs ved regnskabsårets udløb.


I Sverige er Siba i store vanskeligheder, hvor to butikker på det seneste har måttet dreje nøglen om.

Ifølge CRN's svenske søstermedie IT24 har de sidste fire afleverede årsregnskaber sammenlagt vist et minus på mere end 210 millioner svenske kroner.

Læs mere:

Læses lige nu

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS