"Det er politiet: Du skal huske at låse dit netværk"

I USA er en lokal sherif begyndt at sende advarsler til folk med åbne trådløse netværk.

Artikel top billede

Det er en kendt sag, at åbne trådløse netværk kan være farlige. Det er også en torn i øjet på politiet, fordi en kriminel kan bruge en fremmed persons netværk til sine lyssky gerninger. Nu har en sherif i USA taget sagen i egen hånd.

Han er begyndt at sende advarsler til folk, der har et ulåst trådløst netværk. I de sidste par har uger har politiet sendt breve til 40-50 lokale beboere i Lancaster County. Her bliver de advaret om, at fremmede kan misbruge deres netværk og opfordret til at sikre sig.

"Du udsætter dig selv for en hel serie af mulige faldgruber," siger vice-sherif Jeff Bliemeister til JournalStar.

Politiet er kørt rundt i lokalområdet og har ledt efter åbne trådløse netværk. De er så blevet registreret, hvorefter ejeren har modtaget et venligt brev med besked om at låse sit netværk.

I de sidste seks måneder har man set en markant stigning i sager om it-kriminalitet, hvor svindlere har brugt andre folks trådløse netværk til at sløre deres spor. Den lokale sherif Terry Wagner betegner ulåste trådløse netværk som en åben invitation til kriminelle.

For et par år siden kom politiet på sporet af en kvinde, som havde stjålet post og "lånt" et trådløst netværk for at begå kriminalitet online. Politiet gennemførte en ransagning hos ejeren af det trådløse netværk, som ikke havde nogen anelse om, at det var blevet misbrugt.

Ifølge det lokale politi har de fleste af de kontaktede personer reageret positivt, og mange har ringet for at bede om råd til, hvordan de kan beskytte sig.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse