Nej, du må ikke lave en pistol med en 3D-printer

Et kontroversielt projekt, som vil fremstille våben med 3D-printere, er nu foreløbig stoppet.

Artikel top billede

Den amerikanske studerende Cody Wilson og gruppen "Defense Distributed" har startet et omstridt projekt, "Wiki Weapon", hvor man vil fremstille brugbare håndvåben med 3D-printere og stille open-source-byggeplaner til rådighed for andre.

Det sætter fokus på et meget principielt problem med 3D-printere. Her kan man fremstille alle slags genstande - også dem, der er ulovlige. Det er umuligt at forhindre, medmindre man indbygger en form for spærre i printeren. Men hvordan skal printeren kunne genkende en pistol eller en kniv?

Nu har printer-producenten Stratasys spændt ben for Cody Wilsons planer. Det skriver Wired. Firmaet har opsagt hans leasingaftale og beslaglagt printeren. Brevet kan læses på hans hjemmeside. Her skriver Stratasys, at hans planer er ulovlige. Han råder ikke over den nødvendige licens til produktion af håndvåben.

Wilson har ellers samlet 20.000 dollar online til sit projekt, som skal vise, at det er muligt at fremstille et håndvåben med en 3D-printer. Han vil også skabe en platform, hvor man kan udveksle konstruktions-tegninger.

De første tests skulle finde sted i den kommende uge. Senere skulle designet tilpasses til billigere printere, som open-source-modellen RepRap. De bruger specielle materialer, som normalt er for skrøbelige til en pistol. Den vil falde fra hinanden, hvis man forsøger at afgive et skud.

Ifølge Wilson overholder hans projekt de amerikanske love. I USA er det tilladt at fremstille våben uden licens, så længe de ikke bliver sat til salg. Det gælder dog ikke for maskingeværer.

Men Stratasys frygter muligvis, at printer-producenternes omdømme kan lide skade. Wilson vil nu forsøge at få fat i en anden 3D-printer til sit projekt.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S