Nej, du må ikke lave en pistol med en 3D-printer

Et kontroversielt projekt, som vil fremstille våben med 3D-printere, er nu foreløbig stoppet.

Artikel top billede

Den amerikanske studerende Cody Wilson og gruppen "Defense Distributed" har startet et omstridt projekt, "Wiki Weapon", hvor man vil fremstille brugbare håndvåben med 3D-printere og stille open-source-byggeplaner til rådighed for andre.

Det sætter fokus på et meget principielt problem med 3D-printere. Her kan man fremstille alle slags genstande - også dem, der er ulovlige. Det er umuligt at forhindre, medmindre man indbygger en form for spærre i printeren. Men hvordan skal printeren kunne genkende en pistol eller en kniv?

Nu har printer-producenten Stratasys spændt ben for Cody Wilsons planer. Det skriver Wired. Firmaet har opsagt hans leasingaftale og beslaglagt printeren. Brevet kan læses på hans hjemmeside. Her skriver Stratasys, at hans planer er ulovlige. Han råder ikke over den nødvendige licens til produktion af håndvåben.

Wilson har ellers samlet 20.000 dollar online til sit projekt, som skal vise, at det er muligt at fremstille et håndvåben med en 3D-printer. Han vil også skabe en platform, hvor man kan udveksle konstruktions-tegninger.

De første tests skulle finde sted i den kommende uge. Senere skulle designet tilpasses til billigere printere, som open-source-modellen RepRap. De bruger specielle materialer, som normalt er for skrøbelige til en pistol. Den vil falde fra hinanden, hvis man forsøger at afgive et skud.

Ifølge Wilson overholder hans projekt de amerikanske love. I USA er det tilladt at fremstille våben uden licens, så længe de ikke bliver sat til salg. Det gælder dog ikke for maskingeværer.

Men Stratasys frygter muligvis, at printer-producenternes omdømme kan lide skade. Wilson vil nu forsøge at få fat i en anden 3D-printer til sit projekt.

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect