Nej, du må ikke lave en pistol med en 3D-printer

Et kontroversielt projekt, som vil fremstille våben med 3D-printere, er nu foreløbig stoppet.

Artikel top billede

Den amerikanske studerende Cody Wilson og gruppen "Defense Distributed" har startet et omstridt projekt, "Wiki Weapon", hvor man vil fremstille brugbare håndvåben med 3D-printere og stille open-source-byggeplaner til rådighed for andre.

Det sætter fokus på et meget principielt problem med 3D-printere. Her kan man fremstille alle slags genstande - også dem, der er ulovlige. Det er umuligt at forhindre, medmindre man indbygger en form for spærre i printeren. Men hvordan skal printeren kunne genkende en pistol eller en kniv?

Nu har printer-producenten Stratasys spændt ben for Cody Wilsons planer. Det skriver Wired. Firmaet har opsagt hans leasingaftale og beslaglagt printeren. Brevet kan læses på hans hjemmeside. Her skriver Stratasys, at hans planer er ulovlige. Han råder ikke over den nødvendige licens til produktion af håndvåben.

Wilson har ellers samlet 20.000 dollar online til sit projekt, som skal vise, at det er muligt at fremstille et håndvåben med en 3D-printer. Han vil også skabe en platform, hvor man kan udveksle konstruktions-tegninger.

De første tests skulle finde sted i den kommende uge. Senere skulle designet tilpasses til billigere printere, som open-source-modellen RepRap. De bruger specielle materialer, som normalt er for skrøbelige til en pistol. Den vil falde fra hinanden, hvis man forsøger at afgive et skud.

Ifølge Wilson overholder hans projekt de amerikanske love. I USA er det tilladt at fremstille våben uden licens, så længe de ikke bliver sat til salg. Det gælder dog ikke for maskingeværer.

Men Stratasys frygter muligvis, at printer-producenternes omdømme kan lide skade. Wilson vil nu forsøge at få fat i en anden 3D-printer til sit projekt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S