Facebook runder en milliard brugere

Den magiske grænse blev krydset allerede den 14. september.

Artikel top billede

(Foto: © Rick Wilking / Reuters)

I en meget kortfattet meddelelse fortæller Facebook, at antallet af aktive brugere nu har rundet én milliard. Tallet blev nået den 14. september. Det betyder altså, at hver syvende af klodens indbyggere er på Facebook.

I det sidste års tid er antallet af aktivere brugere på det sociale netværk vokset med omkring 200 millioner. En aktiv bruger er defineret som en person, der logger sig på mindst én gang om måneden.

"Det er fantastisk at kunne hjælpe med at forbinde en milliard mennesker, og det er den ting, som jeg er mest stolt over i mit liv, " skriver firmachef Mark Zuckerberg.

Facebook har omkring 1.000 udviklere ansat, og det betyder altså, at hver udvikler er ansvarlig for en million brugere, siger Zuckerberg i et interview med BusinessWeek.

Det sociale netværk har samtidig udgivet et faktaark med flere aktuelle tal. Siden introduktionen af "Synes godt om" knappen i 2009 er den blevet klikket 1,13 billioner gange. Der er nu 140,3 milliarder venskaber på Facebook, og der er uploadet 219 milliarder billeder.

Facebook har 17 milliarder posteringer med geo-tags (herunder check-ins).

Den gennemsnitlige alder for Facebook-brugerne er 22 år. De fem største lande - målt på brugertallet - er Brasilien, Indien, Indonesien, Mexico og USA.

De mobile platforme spiller en stigende rolle for Facebook, og der er nu 600 millioner aktive mobile brugere.

Facebook har brugt otte år på at nå den første milliard brugere, men der skulle stadig være mulighed for vækst.

I verdens største internet-land - Kina - er Facebook slet ikke repræsenteret officielt og bliver blokeret af den statslige censur.

Tidligere i år gik Facebook på børsen, men aktiekursen har udviklet sig skuffende og ligger aktuelt tæt på halvdelen af det oprindelige niveau.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS