Microsoft opdaterer apps i Windows 8

Microsoft kommer med opdateringer til mange af applikationerne i Windows 8 allerede inden den officielle lancering.

Artikel top billede

En af de store nyheder i Windows 8 er den indbyggede Windows Store, hvor man kan hente applikationer til Microsofts nye operativsystem. Den skal også bruges til at distribuere opdateringer til programmerne - ligesom man kender det fra iOS og Android.

Microsoft bruger nu selv denne metode til at opdatere en række af de indbyggede applikationer i Windows 8 allerede inden den officielle lancering. Det fortæller softwarefirmaet i et blogindlæg.

Hvis man har installeret den seneste RTM (Release To Manufacturing) version af Windows 8, bliver opdateringerne automatisk leveret i de næste dage. De kan så installeres ved at klikke på Store-knappen og vælge de ønskede opdateringer.

Den første opdatering kommer til Bing app'en, og den skulle blive tilgængelig senere i dag. Microsoft lover generelt, at programmerne bliver hurtigere og mere stabile med de seneste opdateringer. Men der kommer også nye funktioner.

For Bing betyder det, at der kommer flere muligheder for at søge i lokalt indhold og billeder. I SkyDrive bliver det muligt at omdøbe og flytte foldere og filer og ændre sorterings-rækkefølgen, og Microsoft udvider sin Mail-applikation med fuld IMAP-understøttelse, en forbedret søgefunktion og de såkaldte konversationer, der sammenfatter brugerens mail-udvekslinger.

I Foto-applikationen kommer der nye funktioner til at rotere og beskære billeder og mulighed for at vise billeder fra netværksdrev. Maps bliver udvidet med et fugleperspektiv og mere end 3.000 indendørs-kort.

Microsoft har også varslet nye funktioner i sin News app, hvor det bliver lettere at læse artikler offline, og Games applikationen bliver udvidet med muligheden for at købe indhold inde i spil. En ny funktion kaldet Smart DJ i Music app'en skal gøre det lettere at finde musik, og i Video app'en kommer der en funktion til at søge efter skuespillere og instruktører.

En komplet liste med alle de nye funktioner og ændringer i applikationerne kan findes i Microsofts blog.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-revisor

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS