Microsoft opdaterer apps i Windows 8

Microsoft kommer med opdateringer til mange af applikationerne i Windows 8 allerede inden den officielle lancering.

Artikel top billede

En af de store nyheder i Windows 8 er den indbyggede Windows Store, hvor man kan hente applikationer til Microsofts nye operativsystem. Den skal også bruges til at distribuere opdateringer til programmerne - ligesom man kender det fra iOS og Android.

Microsoft bruger nu selv denne metode til at opdatere en række af de indbyggede applikationer i Windows 8 allerede inden den officielle lancering. Det fortæller softwarefirmaet i et blogindlæg.

Hvis man har installeret den seneste RTM (Release To Manufacturing) version af Windows 8, bliver opdateringerne automatisk leveret i de næste dage. De kan så installeres ved at klikke på Store-knappen og vælge de ønskede opdateringer.

Den første opdatering kommer til Bing app'en, og den skulle blive tilgængelig senere i dag. Microsoft lover generelt, at programmerne bliver hurtigere og mere stabile med de seneste opdateringer. Men der kommer også nye funktioner.

For Bing betyder det, at der kommer flere muligheder for at søge i lokalt indhold og billeder. I SkyDrive bliver det muligt at omdøbe og flytte foldere og filer og ændre sorterings-rækkefølgen, og Microsoft udvider sin Mail-applikation med fuld IMAP-understøttelse, en forbedret søgefunktion og de såkaldte konversationer, der sammenfatter brugerens mail-udvekslinger.

I Foto-applikationen kommer der nye funktioner til at rotere og beskære billeder og mulighed for at vise billeder fra netværksdrev. Maps bliver udvidet med et fugleperspektiv og mere end 3.000 indendørs-kort.

Microsoft har også varslet nye funktioner i sin News app, hvor det bliver lettere at læse artikler offline, og Games applikationen bliver udvidet med muligheden for at købe indhold inde i spil. En ny funktion kaldet Smart DJ i Music app'en skal gøre det lettere at finde musik, og i Video app'en kommer der en funktion til at søge efter skuespillere og instruktører.

En komplet liste med alle de nye funktioner og ændringer i applikationerne kan findes i Microsofts blog.

Annonce

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S