Microsoft opdaterer apps i Windows 8

Microsoft kommer med opdateringer til mange af applikationerne i Windows 8 allerede inden den officielle lancering.

Artikel top billede

En af de store nyheder i Windows 8 er den indbyggede Windows Store, hvor man kan hente applikationer til Microsofts nye operativsystem. Den skal også bruges til at distribuere opdateringer til programmerne - ligesom man kender det fra iOS og Android.

Microsoft bruger nu selv denne metode til at opdatere en række af de indbyggede applikationer i Windows 8 allerede inden den officielle lancering. Det fortæller softwarefirmaet i et blogindlæg.

Hvis man har installeret den seneste RTM (Release To Manufacturing) version af Windows 8, bliver opdateringerne automatisk leveret i de næste dage. De kan så installeres ved at klikke på Store-knappen og vælge de ønskede opdateringer.

Den første opdatering kommer til Bing app'en, og den skulle blive tilgængelig senere i dag. Microsoft lover generelt, at programmerne bliver hurtigere og mere stabile med de seneste opdateringer. Men der kommer også nye funktioner.

For Bing betyder det, at der kommer flere muligheder for at søge i lokalt indhold og billeder. I SkyDrive bliver det muligt at omdøbe og flytte foldere og filer og ændre sorterings-rækkefølgen, og Microsoft udvider sin Mail-applikation med fuld IMAP-understøttelse, en forbedret søgefunktion og de såkaldte konversationer, der sammenfatter brugerens mail-udvekslinger.

I Foto-applikationen kommer der nye funktioner til at rotere og beskære billeder og mulighed for at vise billeder fra netværksdrev. Maps bliver udvidet med et fugleperspektiv og mere end 3.000 indendørs-kort.

Microsoft har også varslet nye funktioner i sin News app, hvor det bliver lettere at læse artikler offline, og Games applikationen bliver udvidet med muligheden for at købe indhold inde i spil. En ny funktion kaldet Smart DJ i Music app'en skal gøre det lettere at finde musik, og i Video app'en kommer der en funktion til at søge efter skuespillere og instruktører.

En komplet liste med alle de nye funktioner og ændringer i applikationerne kan findes i Microsofts blog.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S