Microsoft opdaterer apps i Windows 8

Microsoft kommer med opdateringer til mange af applikationerne i Windows 8 allerede inden den officielle lancering.

Artikel top billede

En af de store nyheder i Windows 8 er den indbyggede Windows Store, hvor man kan hente applikationer til Microsofts nye operativsystem. Den skal også bruges til at distribuere opdateringer til programmerne - ligesom man kender det fra iOS og Android.

Microsoft bruger nu selv denne metode til at opdatere en række af de indbyggede applikationer i Windows 8 allerede inden den officielle lancering. Det fortæller softwarefirmaet i et blogindlæg.

Hvis man har installeret den seneste RTM (Release To Manufacturing) version af Windows 8, bliver opdateringerne automatisk leveret i de næste dage. De kan så installeres ved at klikke på Store-knappen og vælge de ønskede opdateringer.

Den første opdatering kommer til Bing app'en, og den skulle blive tilgængelig senere i dag. Microsoft lover generelt, at programmerne bliver hurtigere og mere stabile med de seneste opdateringer. Men der kommer også nye funktioner.

For Bing betyder det, at der kommer flere muligheder for at søge i lokalt indhold og billeder. I SkyDrive bliver det muligt at omdøbe og flytte foldere og filer og ændre sorterings-rækkefølgen, og Microsoft udvider sin Mail-applikation med fuld IMAP-understøttelse, en forbedret søgefunktion og de såkaldte konversationer, der sammenfatter brugerens mail-udvekslinger.

I Foto-applikationen kommer der nye funktioner til at rotere og beskære billeder og mulighed for at vise billeder fra netværksdrev. Maps bliver udvidet med et fugleperspektiv og mere end 3.000 indendørs-kort.

Microsoft har også varslet nye funktioner i sin News app, hvor det bliver lettere at læse artikler offline, og Games applikationen bliver udvidet med muligheden for at købe indhold inde i spil. En ny funktion kaldet Smart DJ i Music app'en skal gøre det lettere at finde musik, og i Video app'en kommer der en funktion til at søge efter skuespillere og instruktører.

En komplet liste med alle de nye funktioner og ændringer i applikationerne kan findes i Microsofts blog.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job