Microsoft opdaterer apps i Windows 8

Microsoft kommer med opdateringer til mange af applikationerne i Windows 8 allerede inden den officielle lancering.

Artikel top billede

En af de store nyheder i Windows 8 er den indbyggede Windows Store, hvor man kan hente applikationer til Microsofts nye operativsystem. Den skal også bruges til at distribuere opdateringer til programmerne - ligesom man kender det fra iOS og Android.

Microsoft bruger nu selv denne metode til at opdatere en række af de indbyggede applikationer i Windows 8 allerede inden den officielle lancering. Det fortæller softwarefirmaet i et blogindlæg.

Hvis man har installeret den seneste RTM (Release To Manufacturing) version af Windows 8, bliver opdateringerne automatisk leveret i de næste dage. De kan så installeres ved at klikke på Store-knappen og vælge de ønskede opdateringer.

Den første opdatering kommer til Bing app'en, og den skulle blive tilgængelig senere i dag. Microsoft lover generelt, at programmerne bliver hurtigere og mere stabile med de seneste opdateringer. Men der kommer også nye funktioner.

For Bing betyder det, at der kommer flere muligheder for at søge i lokalt indhold og billeder. I SkyDrive bliver det muligt at omdøbe og flytte foldere og filer og ændre sorterings-rækkefølgen, og Microsoft udvider sin Mail-applikation med fuld IMAP-understøttelse, en forbedret søgefunktion og de såkaldte konversationer, der sammenfatter brugerens mail-udvekslinger.

I Foto-applikationen kommer der nye funktioner til at rotere og beskære billeder og mulighed for at vise billeder fra netværksdrev. Maps bliver udvidet med et fugleperspektiv og mere end 3.000 indendørs-kort.

Microsoft har også varslet nye funktioner i sin News app, hvor det bliver lettere at læse artikler offline, og Games applikationen bliver udvidet med muligheden for at købe indhold inde i spil. En ny funktion kaldet Smart DJ i Music app'en skal gøre det lettere at finde musik, og i Video app'en kommer der en funktion til at søge efter skuespillere og instruktører.

En komplet liste med alle de nye funktioner og ændringer i applikationerne kan findes i Microsofts blog.

Læses lige nu

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision