Motorola opgiver sin hybrid-telefon

Motorola har forsøgt at kombinere en smartphone og en bærbar i samme enhed. Det blev ikke en succes.

Artikel top billede

Tilbage i 2011 kom Motorola med sit Webtop-koncept, hvor man har forsøgt at skabe en slags hybrid mellem en smartphone og en bærbare computer. Motorola har solgt en særlig dockstation til sin Atrix-telefon, som betyder, at mobilen kan forvandles til et lille mediecenter eller en netbook.

Telefonen kører med Android, men når den er docket, bruger den et andet styresystem, Webtop, som Motorola selv har udviklet. Her har man så adgang til en meget simpel desktop med browser, mail og andre applikationer. Her kan man også køre alle Android-apps og få adgang til alle data på telefonen.

Men konceptet er blevet en fiasko, og Motorola bekræfter nu, at man dropper Webtop. Det skriver CNET. Salget har været skuffende, men Motorola vil ikke komme med konkrete tal. De nyeste telefoner fra Motorola har ikke længere Webtop indbygget.

Det begrundes også med, at Android efterhånden har mange af de samme desktop-lignende funktioner, som også findes i Webtop.

Motorola havde ellers store ambitioner om, at Webtop kunne erstatte den sædvanlige bærbare computer og gøre sit indtog på kontorerne. Nu havde man ikke længere brug for både en computer og en smartphone - den samme enhed kunne fungere som begge.

Men prissætningen har været et problem - den nødvendige laptop-dock kostede i første omgang mere end 3.000 kroner, men i dag sælges den til mindre end 1.000 kr.

Desuden var hastigheden for langsom, og systemet bruges kun af Motorola, så det er ikke muligt at bruge dock'en samme med telefoner fra andre producenter.

Asus har forsøgt sig med et lignende koncept med sin Padfone, hvor mobilen kan sættes ind i en tablet-pc. Denne kan så sættes sammen med et tastatur og bruges som netbook.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)