Motorola opgiver sin hybrid-telefon

Motorola har forsøgt at kombinere en smartphone og en bærbar i samme enhed. Det blev ikke en succes.

Artikel top billede

Tilbage i 2011 kom Motorola med sit Webtop-koncept, hvor man har forsøgt at skabe en slags hybrid mellem en smartphone og en bærbare computer. Motorola har solgt en særlig dockstation til sin Atrix-telefon, som betyder, at mobilen kan forvandles til et lille mediecenter eller en netbook.

Telefonen kører med Android, men når den er docket, bruger den et andet styresystem, Webtop, som Motorola selv har udviklet. Her har man så adgang til en meget simpel desktop med browser, mail og andre applikationer. Her kan man også køre alle Android-apps og få adgang til alle data på telefonen.

Men konceptet er blevet en fiasko, og Motorola bekræfter nu, at man dropper Webtop. Det skriver CNET. Salget har været skuffende, men Motorola vil ikke komme med konkrete tal. De nyeste telefoner fra Motorola har ikke længere Webtop indbygget.

Det begrundes også med, at Android efterhånden har mange af de samme desktop-lignende funktioner, som også findes i Webtop.

Motorola havde ellers store ambitioner om, at Webtop kunne erstatte den sædvanlige bærbare computer og gøre sit indtog på kontorerne. Nu havde man ikke længere brug for både en computer og en smartphone - den samme enhed kunne fungere som begge.

Men prissætningen har været et problem - den nødvendige laptop-dock kostede i første omgang mere end 3.000 kroner, men i dag sælges den til mindre end 1.000 kr.

Desuden var hastigheden for langsom, og systemet bruges kun af Motorola, så det er ikke muligt at bruge dock'en samme med telefoner fra andre producenter.

Asus har forsøgt sig med et lignende koncept med sin Padfone, hvor mobilen kan sættes ind i en tablet-pc. Denne kan så sættes sammen med et tastatur og bruges som netbook.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S