Ny super-guide til web-udvikling

De store browser-firmaer er gået sammen om at skrive en officiel håndbog til nettet. Du kan også skrive med.

Artikel top billede

Sammen med browserfirmaer og internet-giganter har W3C-konsortiet udarbejdet en slags officiel udvikler-håndbog til nettet. De såkaldte Web Platform Docs skal fungere som en central, browser-uafhængig dokumentation for web-udviklere. Her kan man læse om HTML5, CSS3 og andre funktioner, der understøttes på tværs af browsere.

Indtil videre er der kun tale om en alpha-version, som kan ses på docs.webplatform.org. Det er en wiki, hvor alle kan arbejde med, men der er ansat et hold som skal overvåge og opdatere indholdet.

"Vi har haft brug for et site som Web Platform Docs i årevis. Webudviklere har ofte svært ved at finde fornuftige informationer om alle de nyeste teknologier som de skal kende til; det sparer en masse tid når man kan finde det hele på et enkelt site som du kan stole på," siger Lars Erik Bolstad, der er teknologichef hos det norske browserfirma Opera.

Blandt de firmaer som deltager i projektet er Microsoft, Apple, Facebook, Google, Adobe, HP og Nokia. Mange af dem har leveret indhold til webstedet.

Senere skal platformen udvides med tutorials, hvor man kan lære om webudvikling, og der kommer nye værktøjer, der skal hjælpe med at kode.

"Det skal ikke opfattes sådan, at nettets giganter forsøger at fortælle alle andre hvad de skal gøre. Det er jeres site - jeres wiki, så alle kan tilføje og forbedre eksisterende indhold," siger Operas web-evangelist Chris Mills.

Hele indholdet på Web Platform Docs er gratis og frigivet under en åben Creative Commons licens.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS