Wikileaks-stifterens venner skal betale for hans flugt

Ni personer har stillet en økonomisk garanti for Julian Assange. De skal nu betale dyrt for hans flugt.

Artikel top billede

Julian Assange sidder fortsat på Ecuadors ambassade i London og venter på en mulig udrejse til det sydamerikanske land. Han er flygtet fra det britiske politi og har dermed overtrådt vilkårene for sin løsladelse mod kaution. Det kan nu blive dyrt for ni personer, som stillede en økonomisk garanti for at få ham fri.

Med sin flugt til ambassaden har han overtrådt vilkårene for sin løsladelse, og en dommer har nu afgjort, at de ni personer skal betale mellem 30.000 og 140.000 kroner hver. Der er tale om et samlet beløb på næsten én million kroner, skriver BBC.

Pengene skal betales i den kommende måned, medmindre Assange overgiver sig til det britiske politi.

Der er flere kendte personer på listen over dem, som nu skal betale for Assanges flugt. Blandt de ni er den australske forfatter og journalist Phillip Knightley, forskeren John Sulston og skuespillerinden Tracy Worcester.

Den økonomiske sikkerhed skulle netop garantere, at Assange ikke ville forsøge at flygte fra de britiske myndigheder. Altså netop det, som han nu har gjort. Hans "frihed" er dog begrænset til Ecuadors ambassade, hvor politiet står klar til at anholde ham, hvis han forlader bygningen.

Wikileaks-stifteren har fået politisk asyl i Ecuador, men de britiske myndigheder vil ikke tillade hans udrejse. Han skal udleveres til Sverige i en sag om seksuelle overgreb.

Ifølge hans nye forlag OR Books kommer Assange i november med en ny bog, Cypherpunks, hvor han vil præsentere sin vision for, hvordan man kan beskytte den elektroniske kommunikation mod censur. Bogen består af en række samtaler mellem Assange og forskellige kendte internet-aktivister.

Indtægterne fra bogsalget skal bruges til at finansiere Assanges advokatudgifter. Bogen er skrevet sammen med Jacob Applebaum fra Tor Project, Andy Müller-Maguhn fra Chaos Computer Club og Jeremie Zimmermann fra La Quadrature du Net.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S