Ny app begrænser madspild i dit køleskab

Kan man fryse en banan? Hvor lang tid holder en avokado sig? Find svaret i ny app.

Artikel top billede

For meget mad bliver smidt i skraldespanden - selv om det sagtens kunne spises. Derfor har FDB lavet smartphone-app'en Holdbarhed.

Den nye app skal kort sagt hjælpe danskere med at holde maden frisk og undgå madspild.

App'en indeholder en liste med over 600 madvarer og information om, hvor længe varen kan holde sig, og hvordan den skal opbevares for den optimale holdbarhed.

Vidste du for eksempel, at en åbnet karton kernemælk kan holde sig cirka fem dage i køleskabet? Let- og sødmælk skal helst drikkes, senest to dage efter kartonen er åbnet. At appelsiner holder sig bedst i køleskabet, og at fløde kan fryses ned?

Der er også opskrifter tilknyttet hver madvare, så man kan hente inspiration til at få brugt køleskabets indhold. 

App'en findes kun til iPhone (App Store-link). Den udkommer som Android-app, hvis FDB skønner, at interessen er stor nok. I mellemtiden kan nysgerrige kigge med på nettet.

Mere viden om opbevaring skal ifølge FDB forhindre, at alt for mange råvarer havner direkte i skraldespanden i stedet for på spisebordet. 

Det er langt fra den første app fra FDB. Den gamle brugsfordeler har tidligere lanceret programmerne "Aftensmad" med tusindvis af anbefalinger til aftensmadsretter og app'en GoCook, der er en madlavnings-app til teenagere.
En anden mad-app, som FDB dog ikke står bag, er "For Resten", der foreslår retter baseret på de råvarer, du har i køleskabet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job