Ny app begrænser madspild i dit køleskab

Kan man fryse en banan? Hvor lang tid holder en avokado sig? Find svaret i ny app.

Artikel top billede

For meget mad bliver smidt i skraldespanden - selv om det sagtens kunne spises. Derfor har FDB lavet smartphone-app'en Holdbarhed.

Den nye app skal kort sagt hjælpe danskere med at holde maden frisk og undgå madspild.

App'en indeholder en liste med over 600 madvarer og information om, hvor længe varen kan holde sig, og hvordan den skal opbevares for den optimale holdbarhed.

Vidste du for eksempel, at en åbnet karton kernemælk kan holde sig cirka fem dage i køleskabet? Let- og sødmælk skal helst drikkes, senest to dage efter kartonen er åbnet. At appelsiner holder sig bedst i køleskabet, og at fløde kan fryses ned?

Der er også opskrifter tilknyttet hver madvare, så man kan hente inspiration til at få brugt køleskabets indhold. 

App'en findes kun til iPhone (App Store-link). Den udkommer som Android-app, hvis FDB skønner, at interessen er stor nok. I mellemtiden kan nysgerrige kigge med på nettet.

Mere viden om opbevaring skal ifølge FDB forhindre, at alt for mange råvarer havner direkte i skraldespanden i stedet for på spisebordet. 

Det er langt fra den første app fra FDB. Den gamle brugsfordeler har tidligere lanceret programmerne "Aftensmad" med tusindvis af anbefalinger til aftensmadsretter og app'en GoCook, der er en madlavnings-app til teenagere.
En anden mad-app, som FDB dog ikke står bag, er "For Resten", der foreslår retter baseret på de råvarer, du har i køleskabet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics