Ny app begrænser madspild i dit køleskab

Kan man fryse en banan? Hvor lang tid holder en avokado sig? Find svaret i ny app.

Artikel top billede

For meget mad bliver smidt i skraldespanden - selv om det sagtens kunne spises. Derfor har FDB lavet smartphone-app'en Holdbarhed.

Den nye app skal kort sagt hjælpe danskere med at holde maden frisk og undgå madspild.

App'en indeholder en liste med over 600 madvarer og information om, hvor længe varen kan holde sig, og hvordan den skal opbevares for den optimale holdbarhed.

Vidste du for eksempel, at en åbnet karton kernemælk kan holde sig cirka fem dage i køleskabet? Let- og sødmælk skal helst drikkes, senest to dage efter kartonen er åbnet. At appelsiner holder sig bedst i køleskabet, og at fløde kan fryses ned?

Der er også opskrifter tilknyttet hver madvare, så man kan hente inspiration til at få brugt køleskabets indhold. 

App'en findes kun til iPhone (App Store-link). Den udkommer som Android-app, hvis FDB skønner, at interessen er stor nok. I mellemtiden kan nysgerrige kigge med på nettet.

Mere viden om opbevaring skal ifølge FDB forhindre, at alt for mange råvarer havner direkte i skraldespanden i stedet for på spisebordet. 

Det er langt fra den første app fra FDB. Den gamle brugsfordeler har tidligere lanceret programmerne "Aftensmad" med tusindvis af anbefalinger til aftensmadsretter og app'en GoCook, der er en madlavnings-app til teenagere.
En anden mad-app, som FDB dog ikke står bag, er "For Resten", der foreslår retter baseret på de råvarer, du har i køleskabet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland