Nu kan du få fingre i disse superkorte domænenavne

Det gamle non-profit domæne .org kan nu blive en guldrandet forretning. De bedste adresser skal sættes til salg. Se listen her.

Artikel top billede

De fleste internet-brugere forbinder nok internet-domænet .org med organisationer som Greenpeace eller Wikipedia. Det generiske topdomæne var oprindelig reserveret til non-profit organisationer, men i dag kan alle registrere domænenavne med denne endelse - også virksomheder. Public Internet Registry har haft ansvaret for .org siden 2003, og nu er man ved at gøre klar til at sælge 94 meget attraktive .org-adresser med et eller to bogstaver i en auktion.

Pengene fra det såkaldte Project94 skal bruges til at "styrke den åbne udvikling og sikkerhed på internet, specielt i de teknologisk underforsynede dele af verden".

De store domæne-firmaer GoDaddy og eNom deltager også i auktionen, hvor man altså kan købe adresser som o.org, 7.org eller hb.org.

En talsmand for GoDaddy siger til CNET, at det kan tage flere måneder at få det hele på plads inden auktionen. Man ønsker at undgå domænehajer. Det betyder, at alle bydere skal godkendes på forhånd. Det skal kun være virksomheder og organisationer, som har en færdig plan for, hvordan de vil bruge domænet.

Det store spørgsmål er så, hvor meget adresserne egentlig er værd. Tidligere er Poker.org solgt for næsten seks millioner kroner, mens DIY.org er solgt for 300.000 kr. Det betyder dog ikke nødvendigvis, at p.org eller d.org er endnu mere værd.

Tidligere i år blev det muligt at få sit helt eget Top-Level-Domain (TLD) som f.eks. .lego eller .copenhagen. Det kostede over en million kroner at ansøge om et sådant domæne, men alligevel kom der næsten 2.000 ansøgninger.

I Danmark har blandt andet FL Smith, Lundbeck, Saxo Bank, One.com og altså Lego søgt om at få sit eget TLD. De mange ansøgere kan regne med at få svar inden udgangen af året.

Hele oversigten med de korte domænenavne kan ses hos Project 94.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision