Nu kan du få fingre i disse superkorte domænenavne

Det gamle non-profit domæne .org kan nu blive en guldrandet forretning. De bedste adresser skal sættes til salg. Se listen her.

Artikel top billede

De fleste internet-brugere forbinder nok internet-domænet .org med organisationer som Greenpeace eller Wikipedia. Det generiske topdomæne var oprindelig reserveret til non-profit organisationer, men i dag kan alle registrere domænenavne med denne endelse - også virksomheder. Public Internet Registry har haft ansvaret for .org siden 2003, og nu er man ved at gøre klar til at sælge 94 meget attraktive .org-adresser med et eller to bogstaver i en auktion.

Pengene fra det såkaldte Project94 skal bruges til at "styrke den åbne udvikling og sikkerhed på internet, specielt i de teknologisk underforsynede dele af verden".

De store domæne-firmaer GoDaddy og eNom deltager også i auktionen, hvor man altså kan købe adresser som o.org, 7.org eller hb.org.

En talsmand for GoDaddy siger til CNET, at det kan tage flere måneder at få det hele på plads inden auktionen. Man ønsker at undgå domænehajer. Det betyder, at alle bydere skal godkendes på forhånd. Det skal kun være virksomheder og organisationer, som har en færdig plan for, hvordan de vil bruge domænet.

Det store spørgsmål er så, hvor meget adresserne egentlig er værd. Tidligere er Poker.org solgt for næsten seks millioner kroner, mens DIY.org er solgt for 300.000 kr. Det betyder dog ikke nødvendigvis, at p.org eller d.org er endnu mere værd.

Tidligere i år blev det muligt at få sit helt eget Top-Level-Domain (TLD) som f.eks. .lego eller .copenhagen. Det kostede over en million kroner at ansøge om et sådant domæne, men alligevel kom der næsten 2.000 ansøgninger.

I Danmark har blandt andet FL Smith, Lundbeck, Saxo Bank, One.com og altså Lego søgt om at få sit eget TLD. De mange ansøgere kan regne med at få svar inden udgangen af året.

Hele oversigten med de korte domænenavne kan ses hos Project 94.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer - Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec