Her er verdens mindste og billigste e-læser

Det nye læseapparat til e-bøger skal sælges for mindre end 100 kroner.

Artikel top billede

Tyske txtr har udviklet en ny e-læser, som skulle være både mindre og billigere end alle andre apparater på markedet. Den lille Beagle har ingen fysiske stik, og den har en tykkelse på blot fem millimeter på det tyndeste sted. Der er ikke engang et stik til et strømkabel - energien kommer fra AAA-batterier, som sættes i den buede bund.

Beagle har en fem-tommers skærm med en opløsning på 800 x 600 billedpunkter. Det er ikke meget i forhold til den nye Kindle Paperwhite, hvor opløsningen er på 1.024 x 768, men så er vægten også kun på 128 gram.

En anden vigtig forskel er prisen. Firmaet forventer, at Beagle kan sælges for blot 10 euro eller omkring 75 kroner. Det skal sammenlignes med, at Kindle Paperwhite koster omkring 700 kroner (den kan stadig ikke officielt bestilles fra Danmark).

Den lave pris for Beagle gælder dog sandsynligvis kun, hvis man samtidig tegner en form for mobil-abonnement.

Skærmen er ikke berøringsfølsom, men der er tre knapper på bunden af enheden, der bruges til at bladre i bøgerne. Der er heller ingen baggrunds-belysning.

Enheden kan modtage e-bøger trådløst fra en Android-smartphone over Bluetooth. Her skal man så installere txtr-applikationen til Android, der bruges til at hente nye bøger. Det betyder også, at Beagle understøtter de fleste formater for e-bøger, som ePub og PDF.

Det tyske firma har indbygget 4 GB Flash-hukommelse i enheden og fortæller, at batterierne kun skal skiftes én gang om året - hvis man læser 12-15 e-bøger om året. Man kan selv skifte bagpladen, der fås i fire forskellige farver.

Der er ingen dato for, hvornår Beagle kan købes, men den tætte kobling med Android-smartphones betyder, at den skal tilbydes i et partnerskab med teleoperatørerne. Txtr fortæller, at man også muligvis vil sælge den direkte gennem sine egne online-butikker.

Se billeder af den nye e-læser her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect