Her er verdens mindste og billigste e-læser

Det nye læseapparat til e-bøger skal sælges for mindre end 100 kroner.

Artikel top billede

Tyske txtr har udviklet en ny e-læser, som skulle være både mindre og billigere end alle andre apparater på markedet. Den lille Beagle har ingen fysiske stik, og den har en tykkelse på blot fem millimeter på det tyndeste sted. Der er ikke engang et stik til et strømkabel - energien kommer fra AAA-batterier, som sættes i den buede bund.

Beagle har en fem-tommers skærm med en opløsning på 800 x 600 billedpunkter. Det er ikke meget i forhold til den nye Kindle Paperwhite, hvor opløsningen er på 1.024 x 768, men så er vægten også kun på 128 gram.

En anden vigtig forskel er prisen. Firmaet forventer, at Beagle kan sælges for blot 10 euro eller omkring 75 kroner. Det skal sammenlignes med, at Kindle Paperwhite koster omkring 700 kroner (den kan stadig ikke officielt bestilles fra Danmark).

Den lave pris for Beagle gælder dog sandsynligvis kun, hvis man samtidig tegner en form for mobil-abonnement.

Skærmen er ikke berøringsfølsom, men der er tre knapper på bunden af enheden, der bruges til at bladre i bøgerne. Der er heller ingen baggrunds-belysning.

Enheden kan modtage e-bøger trådløst fra en Android-smartphone over Bluetooth. Her skal man så installere txtr-applikationen til Android, der bruges til at hente nye bøger. Det betyder også, at Beagle understøtter de fleste formater for e-bøger, som ePub og PDF.

Det tyske firma har indbygget 4 GB Flash-hukommelse i enheden og fortæller, at batterierne kun skal skiftes én gang om året - hvis man læser 12-15 e-bøger om året. Man kan selv skifte bagpladen, der fås i fire forskellige farver.

Der er ingen dato for, hvornår Beagle kan købes, men den tætte kobling med Android-smartphones betyder, at den skal tilbydes i et partnerskab med teleoperatørerne. Txtr fortæller, at man også muligvis vil sælge den direkte gennem sine egne online-butikker.

Se billeder af den nye e-læser her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S