Amazon siger undskyld: Vores Kindle er ikke god nok

Amazon undskylder nu for problemer med sin Kindle Paperwhite.

Artikel top billede

Måske er der ved at opstå en ny trend hos de store it-producenter, hvor man ikke længere forsøger at feje fejl og mangler ind under gulvtæppet. Forleden var det Apple, der måtte indrømme, at den nye Maps-applikation absolut ikke er tilfredstillende. Nu er det så Amazon, der er klar med sin egen undskyldning. Amazon erkender, at der er problemer med den nye Kindle Paperwhite e-læser.

I modsætning til forgængeren er der indbygget lys i den nye Kindle-model. Men flere brugere har klaget over, at lyset er ujævnt fordelt på skærmen. I bunden af skærmen er der nogle mørke områder, som er synlige, hvis man skruer op for lyset i et mørkt rum.

Amazon bekræfter nu, at der er variationer i lysstyrken på skærmen og understreger samtidig, at opløsning og kontrast trods alt er forbedret i forhold til forgængeren. Den ujævne fordeling af lyset kan også ses på disse billeder.

Det anbefales at skrue ned for lysstyrken, så de mørke områder er mindre synlige.

Samtidig tilføjer Amazon, at Kindle Paperwhite kun har 2 GB hukommelse, mens nogle af de gamle modeller har 4 GB. Hukommelsen er altså halveret. Men det skulle ikke betyde så meget, for e-bøger fylder ikke det store.

Der er stadig plads til 1.100 e-bøger i 2 GB hukommelse, og resten af biblioteket ligger så i skyen hos Amazon.

Men alligevel er det usædvanligt, at mængden af hukommelsen bliver nedsat i en ny produkt-generation.

Amazon har også fjernet muligheden for at spille lyd og tekst-til-tale. Der er altså ikke længere højtalere indbygget i Kindle.

I en anden sag om e-bøger har Amazon en god nyhed til kunderne. Efter et forlig i en sag om ulovlige prisaftaler for e-bøger kan nogle Amazon-kunder nu få en del af pengene tilbage for deres e-bøger. Kunderne kan få op til 1,32 dollar refunderet for hver e-bog.

Det gælder desværre kun for kunder i USA, som det fremgår af denne FAQ.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS