Amazon siger undskyld: Vores Kindle er ikke god nok

Amazon undskylder nu for problemer med sin Kindle Paperwhite.

Artikel top billede

Måske er der ved at opstå en ny trend hos de store it-producenter, hvor man ikke længere forsøger at feje fejl og mangler ind under gulvtæppet. Forleden var det Apple, der måtte indrømme, at den nye Maps-applikation absolut ikke er tilfredstillende. Nu er det så Amazon, der er klar med sin egen undskyldning. Amazon erkender, at der er problemer med den nye Kindle Paperwhite e-læser.

I modsætning til forgængeren er der indbygget lys i den nye Kindle-model. Men flere brugere har klaget over, at lyset er ujævnt fordelt på skærmen. I bunden af skærmen er der nogle mørke områder, som er synlige, hvis man skruer op for lyset i et mørkt rum.

Amazon bekræfter nu, at der er variationer i lysstyrken på skærmen og understreger samtidig, at opløsning og kontrast trods alt er forbedret i forhold til forgængeren. Den ujævne fordeling af lyset kan også ses på disse billeder.

Det anbefales at skrue ned for lysstyrken, så de mørke områder er mindre synlige.

Samtidig tilføjer Amazon, at Kindle Paperwhite kun har 2 GB hukommelse, mens nogle af de gamle modeller har 4 GB. Hukommelsen er altså halveret. Men det skulle ikke betyde så meget, for e-bøger fylder ikke det store.

Der er stadig plads til 1.100 e-bøger i 2 GB hukommelse, og resten af biblioteket ligger så i skyen hos Amazon.

Men alligevel er det usædvanligt, at mængden af hukommelsen bliver nedsat i en ny produkt-generation.

Amazon har også fjernet muligheden for at spille lyd og tekst-til-tale. Der er altså ikke længere højtalere indbygget i Kindle.

I en anden sag om e-bøger har Amazon en god nyhed til kunderne. Efter et forlig i en sag om ulovlige prisaftaler for e-bøger kan nogle Amazon-kunder nu få en del af pengene tilbage for deres e-bøger. Kunderne kan få op til 1,32 dollar refunderet for hver e-bog.

Det gælder desværre kun for kunder i USA, som det fremgår af denne FAQ.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S