Amazon siger undskyld: Vores Kindle er ikke god nok

Amazon undskylder nu for problemer med sin Kindle Paperwhite.

Artikel top billede

Måske er der ved at opstå en ny trend hos de store it-producenter, hvor man ikke længere forsøger at feje fejl og mangler ind under gulvtæppet. Forleden var det Apple, der måtte indrømme, at den nye Maps-applikation absolut ikke er tilfredstillende. Nu er det så Amazon, der er klar med sin egen undskyldning. Amazon erkender, at der er problemer med den nye Kindle Paperwhite e-læser.

I modsætning til forgængeren er der indbygget lys i den nye Kindle-model. Men flere brugere har klaget over, at lyset er ujævnt fordelt på skærmen. I bunden af skærmen er der nogle mørke områder, som er synlige, hvis man skruer op for lyset i et mørkt rum.

Amazon bekræfter nu, at der er variationer i lysstyrken på skærmen og understreger samtidig, at opløsning og kontrast trods alt er forbedret i forhold til forgængeren. Den ujævne fordeling af lyset kan også ses på disse billeder.

Det anbefales at skrue ned for lysstyrken, så de mørke områder er mindre synlige.

Samtidig tilføjer Amazon, at Kindle Paperwhite kun har 2 GB hukommelse, mens nogle af de gamle modeller har 4 GB. Hukommelsen er altså halveret. Men det skulle ikke betyde så meget, for e-bøger fylder ikke det store.

Der er stadig plads til 1.100 e-bøger i 2 GB hukommelse, og resten af biblioteket ligger så i skyen hos Amazon.

Men alligevel er det usædvanligt, at mængden af hukommelsen bliver nedsat i en ny produkt-generation.

Amazon har også fjernet muligheden for at spille lyd og tekst-til-tale. Der er altså ikke længere højtalere indbygget i Kindle.

I en anden sag om e-bøger har Amazon en god nyhed til kunderne. Efter et forlig i en sag om ulovlige prisaftaler for e-bøger kan nogle Amazon-kunder nu få en del af pengene tilbage for deres e-bøger. Kunderne kan få op til 1,32 dollar refunderet for hver e-bog.

Det gælder desværre kun for kunder i USA, som det fremgår af denne FAQ.

Læses lige nu

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S