Wikileaks: FBI har infiltreret Anonymous

Den kolde krig mellem Wikileaks og Anonymous fortsætter.

Artikel top billede

De gamle forbundsfæller Wikileaks og Anonymous er nu gået i åben krig med hinanden. Det gik galt i sidste uge, da en opfordring om at donere penge til Wikileaks pludselig dukkede op, når man forsøgte at komme ind på de såkaldte Global Intelligence Files. Det er en datasamling, som Anonymous har stjålet hos selskabet Stratfor.

De to har ellers arbejdet tæt sammen i mange år. Wikileaks har frigivet materiale, som Anonymous-aktivister har fået fat i, og samtidig har Anonymous blæst til angreb mod dem, der har forsøgt at skade Wikileaks.

Nu så det pludselig ud til, at Wikileaks forsøgte at tjene penge på disse data. Banneret med en video af Julian Assange, der beder om penge, lignede en "paywall" eller betalingsmur. Det fik Anonymous til at sende en klar opfordring til Wikileaks om at stoppe med at kræve penge af brugerne.

Nu er Julian Assange gået til modangreb fra sit asyl på Ecuadors ambassade i London. I et indlæg på TwitLonger skriver han at pengeindsamlingen er nødvendig for at skaffe midler til at forsvare sig i de igangværende retssager mod Wikileaks. Han bruger sin egen sag som et eksempel på den "politiske forfølgelse" mod organisationen.

Men Assange stopper ikke her. Han går også direkte til angreb på sin gamle allierede Anonymous. Han henviser til, at en af de ledende figurer i bevægelsen - Sabu - har arbejdet for FBI, og dermed har det amerikanske forbundspoliti altså infiltreret Anonymous.

Desuden har FBI forsøgt at lokke folk fra Wikileaks i en fælde ved at udgive sig for at være Anonymous-medlemmer, og FBI har haft kontrollen med flere af Anonymous' servere.

"Vi må derfor antage, at et betydeligt antal af Anonymous' servere og "leder" figurer er kompromitterede. Det betyder ikke at Anonymous skal lade sig lamme af paranoia. Men de bør erkende, at de er blevet infiltreret," skriver Assange.

Han tilføjer at Anonymous må beslutte sig til, om man bare vil være en simpel bande eller en bevægelse, der kæmper for solidaritet.

Det ironiske er, at Visa, Mastercard og Paypal har blokeret for betalinger til Wikileaks, hvilket udløste angreb fra Anonymous. Nu har Wikileaks fundet et smuthul, så man igen kan modtage donationer. Men det har så udløst et opgør med netop Anonymous.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S