Wikileaks: FBI har infiltreret Anonymous

Den kolde krig mellem Wikileaks og Anonymous fortsætter.

Artikel top billede

De gamle forbundsfæller Wikileaks og Anonymous er nu gået i åben krig med hinanden. Det gik galt i sidste uge, da en opfordring om at donere penge til Wikileaks pludselig dukkede op, når man forsøgte at komme ind på de såkaldte Global Intelligence Files. Det er en datasamling, som Anonymous har stjålet hos selskabet Stratfor.

De to har ellers arbejdet tæt sammen i mange år. Wikileaks har frigivet materiale, som Anonymous-aktivister har fået fat i, og samtidig har Anonymous blæst til angreb mod dem, der har forsøgt at skade Wikileaks.

Nu så det pludselig ud til, at Wikileaks forsøgte at tjene penge på disse data. Banneret med en video af Julian Assange, der beder om penge, lignede en "paywall" eller betalingsmur. Det fik Anonymous til at sende en klar opfordring til Wikileaks om at stoppe med at kræve penge af brugerne.

Nu er Julian Assange gået til modangreb fra sit asyl på Ecuadors ambassade i London. I et indlæg på TwitLonger skriver han at pengeindsamlingen er nødvendig for at skaffe midler til at forsvare sig i de igangværende retssager mod Wikileaks. Han bruger sin egen sag som et eksempel på den "politiske forfølgelse" mod organisationen.

Men Assange stopper ikke her. Han går også direkte til angreb på sin gamle allierede Anonymous. Han henviser til, at en af de ledende figurer i bevægelsen - Sabu - har arbejdet for FBI, og dermed har det amerikanske forbundspoliti altså infiltreret Anonymous.

Desuden har FBI forsøgt at lokke folk fra Wikileaks i en fælde ved at udgive sig for at være Anonymous-medlemmer, og FBI har haft kontrollen med flere af Anonymous' servere.

"Vi må derfor antage, at et betydeligt antal af Anonymous' servere og "leder" figurer er kompromitterede. Det betyder ikke at Anonymous skal lade sig lamme af paranoia. Men de bør erkende, at de er blevet infiltreret," skriver Assange.

Han tilføjer at Anonymous må beslutte sig til, om man bare vil være en simpel bande eller en bevægelse, der kæmper for solidaritet.

Det ironiske er, at Visa, Mastercard og Paypal har blokeret for betalinger til Wikileaks, hvilket udløste angreb fra Anonymous. Nu har Wikileaks fundet et smuthul, så man igen kan modtage donationer. Men det har så udløst et opgør med netop Anonymous.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S